Tatry cieszą się popularnością wśród rozmaitych grup turystów: zmierzają  tam zarówno fani ekstremalnej wspinaczki, jak i rodziny z dziećmi,  chcący odpocząć wśród urokliwych widoków i czystego powietrza.  Szczęśliwie, góry te są wszechstronne: każdy znajdzie tam coś, co spełni  jego potrzeby. Jakie miejsca będą idealne dla rodzin z dziećmi? Które  szlaki umożliwiają wzięcie ze sobą wózka?

Morskie Oko – niesłabnąca popularność!

Wydawać by się mogło, że skoro większość rodaków przynajmniej raz w  życiu była nad Morskim Okiem, jezioro to będzie tracić na popularności.  Nic bardziej mylnego! Miejsce to nadal pozostaje najczęściej odwiedzaną  atrakcją Tatr, detronizując nawet Giewont czy Kasprowy Wierch. Na  Morskie Oko wiedzie jedyny w Tatrach szlak wyłożony nawierzchnią  asfaltową, co będzie komfortowe dla osób, podróżujących z wózkiem.  Odległość do pokonania – 8 km przy 400 metrach przewyższenia nie będzie  stanowić problemu dla każdego kto prowadzi choćby minimalnie aktywny  tryb życia. Spacer umilać będą niesamowite widoki na pobliskie  tatrzańskie szczyty, a także punkt kulminacyjny – bajkowe jezioro,  otoczone groźnymi górskimi graniami. Odpoczynek zapewnia schronisko PTTK  Morskie Oko bądź punkt gastronomiczny na polanie Włosienica.

Dolina Chochołowska – warto sprawdzić!

Na drugim końcu polskich Tatr, w Tatrach Zachodnich, znajduje się Dolina  Chochołowska. Położona jest ona niezwykle malowniczo – pomiędzy  dolomitowymi bramami skalnymi oraz wapiennymi ostańcami. Spacer umila  jednostajny szum Chochołowskiego Potoku. Szlak wprawdzie nie jest  asfaltowy, ale szeroki i dosyć równy. Od parkingu na Siwej Polanie,  gdzie dojechać możemy komunikacją autobusową do schroniska PTTK na  Polanie Chochołowskiej prowadzi zielony szlak turystyczny. Odcinek ten  mierzy ok. 6 km, a do pokonania jest zaledwie 200 metrów różnicy  wysokości – nie będzie więc stanowić problemu nawet dla osób, które  zazwyczaj trzymają się z daleka od jakiejkolwiek aktywności. Dodatkową  atrakcją dla dzieci może być kolejka „Rakoń”, która wozi turystów od  Siwej Polany aż do polany Hucisko.

Rusinowa Polana – perełka Tatr Wysokich

Rodziny z dziećmi bardzo często udają się także na niesamowitą Rusinową  Polanę, która charakteryzuje się niesamowitą panoramą na Tatry Wysokie.  Najpopularniejszy szlak w to miejsce to niebieska trasa z Palenicy  Białczańskiej (to samo miejsce, z którego wychodzi się na Morskie Oko).  Można dojść tam także, również niebieskim szlakiem, rozpoczynającym swój  bieg w Dolinie Filipka. Rusinowa Polana położona na wysokości ok. 1210 m  n.p.m., a więc wymaga niewielkiego podejścia. Panorama, która się  stamtąd rysuje warta jest jednak lekkiego wyjścia poza własną strefę  komfortu. Bardziej wytrwałym rodzicom poleca się również wycieczkę na  pobliski szczyt górski – Gęsią Szyję (1489 m. n.p.m.). Dla mniejszych  dzieci może być to już pewien wysiłek, ale miejsce jest na tyle urocze,  że powinno zrekompensować poniesione trudy