Kambodża przyciąga turystów z dwóch powodów: bogatej historii i kultury oraz piękna natury. Imperium Khmerów i pozostałości po nim to prawdziwe perełki architektury; mnisi w pomarańczowych szatach, świątynie skryte w dżunglach i stragany obwieszone kolorowymi warzywami i owocami dopełniają krajobraz. W Kambodży macie okazję poczuć niesamowity klimat i uchwycić to, z czym kojarzy nam się „Azja”. Ten kraj zdecydowanie zasługuje na poświęcony mu czas i wycieczkę przez trudną, tragiczną historię aż po wypoczynek na absolutnie rajskich wyspach, które niczym nie ustępują tajlandzkim sąsiadkom (chodzi nam oczywiście o Koh Rong i Koh Rong Samloem. Jak przygotować się na wakacje w Kambodży?

Samodzielne wakacje czy wakacje z biurem podróży?
Biorąc pod uwagę popularne w Polsce biura podróży, kambodżańska oferta nie jest zbyt bogata. To, na co możemy trafić to oczywiście zwiedzanie starożytnego kompleksu świątyń Angkor i zwiedzanie z przewodnikiem Pnom Penh, stolicy. W świadomości podróżników Kambodża jest tanim i biednym krajem, gdzie poza ładnymi miejscami dla turystów napotkać można prawdziwe ubóstwo. Nie są to obrazy, na które piszą się osoby chcące spędzić wyczekiwany urlop w egzotycznym kraju – nie ma w tym jednak nic złego. Podróżować może każdy według swoich własnych upodobań i wymagać, o ile respektuje zasady w danym kraju. Kambodża utrzymuje się w dużej mierze z turystyki, dlatego w miejscowościach turystycznych biały człowiek może być traktowany jak chodzący bankomat. Samodzielne organizowanie wakacji w Kambodży wymaga czasu i dociekliwości oraz przygotowań. Nie jest to oczywiście niemożliwe, i każdy, kto potrafi to zrobić dobrze powinien spróbować! Dla tych podróżników, którzy pragną poznać autentyczną Kambodżę, odkryć różne oblicza i zrozumieć ten kraj, polecamy skorzystanie z biura podróży specjalizującego się w podróżach szytych na miarę.

Kiedy jest najlepsza pora na wakacje w Kambodży?
Sezon główny w Kambodży przypada na miesiące od listopada do lutego. Temperatura jest przyjemna, nie ma upałów, więc to idealny czas na zwiedzanie i plażowanie. Wziąć pod uwagę należy grudniowe święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok oraz obchody Chińskiego Nowego Roku, który przypada na przełomie stycznia i lutego. Jeśli chcecie spędzić ten czas w Kambodży, o wakacjach warto pomyśleć odpowiednio wcześniej, np. już w czerwcu czy lipcu, by kupić bilety lotnicze w dobrej cenie i opłacić miejsca noclegowe bez wydawania fortuny. Kambodża jest krajem do którego można podróżować w każdej półce cenowej, co jest olbrzymim plusem i minusem zarazem (tłum turystów). Największe upały przypadają na kwiecień i październik, kiedy to temperatura dochodzi nawet do 40 stopni Celsjusza. Nie ma wtedy jednak deszczu, więc osoby, które radzą sobie w takich warunkach atmosferycznych, na pewno mogą przeznaczyć czas na urlop, plażowanie i odkrywanie Kambodży. Poza sezonem są uznawane miesiące od maja do września, pora deszczowa. Podróżowanie w porze deszczowej ma swoje plusy, bo natura wręcz rozkwita, a na niebie można obserwować niesamowite formacje chmur. Deszczowa pora nie jest najlepsza na plażowanie, ale to dobry czas na zwiedzanie szlakiem kultury – jest mniej ludzi. Przedzieranie się przez dżungle może być utrudnione przez nieprzejezdne lub zalane wodą drogi.

Czy w Kambodży jest bezpiecznie?
Nie oszukując, w Kambodży turyści są częstym celem pospolitych złodziei. Najczęściej kradzione są portfele, torebki i telefony, ale trzeba też uważać na wymianę waluty w nieoficjalnych miejscach i pilnować wydawaną resztę. Trudno jest unikać zatłoczonych miejsc, dlatego warto mieć na uwadze, że swoje przedmioty osobiste trzeba kontrolować i cały czas mieć je na oku. Lepiej nie nosić ze sobą cennych przedmiotów ani zbyt dużej ilości gotówki. W hotelach i hostelach warto korzystać z sejfów lub szafek zamykanych na kłódkę. Warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, czyli unikania spacerów po zmroku w odludnionych miejscach i korzystania z usług przypadkowych przewodników. Podczas imprez w klubach nocnych trzeba pilnować swoich drinków i nie należy kupować żadnych używek i substancji, ponieważ nigdy nie pozna się ich pochodzenia, tym samym naraża się swoje zdrowie i życie na poważne niebezpieczeństwo.

Dokumenty potrzebne podczas wakacji w Kambodży
Obywatele polscy są zobowiązani do posiadania wizy turystycznej przebywając na terenie Kambodży. Nabyć ją można na lotnisku, okazując ważny m.in. 6 miesięcy paszport od pierwszego dnia pobytu oraz przedkładając jedno zdjęcie dowodowe. Rzadko zdarza się, by celnicy prosili o okazanie biletów powrotnych lub środków na pokrycie swojego pobytu. Wiza turystyczna jest ważna 30 dni, a za każdy przekroczony dzień płaci się 6 USD. W Kambodży nie ma obowiązku meldunkowego.