Laos to najmniej odwiedzane państwo w Azji Południowo-Wschodniej, zważywszy na sąsiedztwo: Wietnam, Kambodżę, Birmę i Chiny, turyści wpadają tam na chwilę, głównie do stolicy lub miasta Luang Prabang. Laos nie posiada dostępu do morza, co zapewne jest główną przyczyną niskiej frekwencji turystów – bo to, co w Europie kojarzy nam się z totalną egzotyką i rajem, to właśnie białe plaże, turkusowa woda i plantacje palm kokosowych. Natomiast Laos jest zupełnie inny, dziki, z dopiero rozwijającą się infrastrukturą, porośnięty dżunglami, bez rajskiej wyspy i wielkiej metropolii w porównaniu do Bangkoku, Hanoi czy Pekinu. Podróżowanie po tym kraju to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników turystyki alternatywnej i przecierania szlaków, ale także dla tych, którzy kochają odkrywać podniszczone zębem czasu buddyjskie świątynie i podziwiać blednące arcydzieła.

Dla kogo jest Laos i dlaczego warto się tam wybrać?
Wakacje w Laosie na pewno nie będą przypominać typowej egzotyki z naszych wyobrażeń, jak wspomnieliśmy we wstępie. Tutaj, oddalając się od głównych miast od razu ma się wrażenie wiejskiej sielanki, wolności i bliskości z naturą. Do codziennych widoków można zaliczyć Laotańczyków jeżdżących traktorami lub ciężarówkami, w lokalnych busach na kolana posadzą Wam małe dzieci lub ptactwo hodowlane, a z pomiędzy drzew wyłoni się piękna buddyjska świątynia, o której nie sposób przeczytać w żadnym przewodniku. Na Laos składa się o wiele więcej, niż bujny krajobraz, tutaj górę bierze natura i spotkani ludzie. Dla osób przyzwyczajonych do ładnego i uporządkowanego świata, Laos nie będzie ciekawym miejscem, a prawdziwą męczarnią. Takim podróżnikom polecimy Luang Prabang z cudownymi muzeami i architekturą, oraz Vientiane, lekko senną, ale przyjemną stolicę do zobaczenia. Natomiast osoby spragnione przygód, alternatywnych wakacji i autentyczności, na pewno pokochają Laos i będą tu chciały wracać nie raz. Zachwyci je laotańska kultura, pyszna kawa i wycieczki po plantacjach, sztuka i lokalni artyści, zielone krajobrazy i ukryte wodospady.

Kiedy jest najlepsza pora na wakacje w Laosie?
Laosem, podobnie jak większością krajów w Azji Południowo-Wschodniej, rządzi monsun i klimat tropikalny. W laotańskich dżunglach potrafi być naprawdę gorąco, a w górach w tym samym czasie chłodno. Najwyższy sezon przypada od października do marca, w porze suchej. Wówczas można podróżować po całym kraju w przyjemnej temperaturze (w wyższych partiach może być chłodniej, dlatego trzeba się przygotować cieplejszą odzież). Planując podróż w tym terminie trzeba wziąć pod uwagę święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i później, na przełomie stycznia i lutego, obchody Chińskiego Nowego Roku i zarezerwować bilety lotnicze oraz zakwaterowanie odpowiednio wcześniej. Porą przejściową, kiedy bywa już upalnie są miesiące od kwietnia do czerwca, z kolei wrzesień i październik są najbardziej deszczowe, wtedy jest jednak najtaniej. Biorąc pod uwagę, że Laos nie jest turystycznym krajem, ceny nie są wywindowane. Deszczowo bywa w lipcu i sierpniu, ale w przeciwieństwie do pozostałych krajów Azji Południowo-Wschodniej, Laos w tym czasie jest interesujący i przepiękny pod względem krajobrazu. Podsumowując, do Laosu można podróżować wręcz przez cały rok, chociaż w sezonie deszczowym trzeba być przygotowanym na zalane i nieprzejezdne drogi oraz niebezpieczny górski trekking.

Jakie są zagrożenia w Laosie? Czy to bezpieczne państwo?
Podróżowanie po Laosie jest bezpieczne. Podobnie jak w innych turystycznych miejscach na świecie, należy uważać na kradzież kieszonkową lub próby kradzieży torebki w większych miastach i przy atrakcjach turystycznych. Należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, czyli nie obnosić się z dużymi sumami pieniędzy ani drogim sprzętem fotograficznym czy biżuterią. W szczególności trzeba pilnować się klubach i podczas imprez – używki są łatwo dostępne, chociaż zakazane. Nie możemy też być nigdy pewni ich źródła, więc spożywanie takich substancji z pewnością zagrozi zdrowiu i życiu. W prowincjach Xieng Khouang, Houphan, Luang Prabang i w prowincjach południowych, nadal zalegają niewybuchy z ponad 2 milionów zrzuconych na Laos bomb, więc podróżując po tych terenach nie wolno zbaczać z wyznaczonych bezpiecznych szlaków. MSZ informuje, że za niebezpieczny uchodzi obszar na granicy lądowej z Birmą, gdzie można natrafić na przemytników, jednak dla przeciętnego turysty nie powinno to stanowić problemu. Nie poleca się samodzielnej podróży w tamte rejony, najlepiej wynająć przewodnika. Przed każdą podróżą zagraniczną należy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia i zarejestrowania swojej podróży w Odyseuszu.

Czy do Laosu potrzebna jest wiza?
Tak, obywatele Polski mają obowiązek posiadania wizy turystycznej będąc w Laosie. Wizę turystyczną można kupić na lotnisku za okazaniem ważnego m.in. 6 miesięcy paszportu.