Każdy, kto lubi podróżować, po jakimś czasie zaczyna wyszukiwać niuansów i ciekawostek na temat danego kraju. Jesteśmy zainteresowani przede wszystkim tym, co różni dane społeczeństwo od naszego i z czego te różnice wynikają. Tak powstają stereotypy, ale z drugiej strony uczymy się czegoś nowego z chęcią. Dziś opowiemy o kilku ciekawostkach o Brazylii i Brazylijczykach – czego jeszcze nie wiedzieliście o tym przepięknym kraju Ameryki Południowej? Pamiętaj - jeżeli będziesz chciał odwiedzić Brazylię, to znakomita oferta czeka na Ciebie pod adresem  http://planetescape.pl/kraj/brazylia/!

Informacje podstawowe o Brazylii
Zacznijmy od podstawowych informacji – Brazylia jest jednym z największych krajów świata, szacuje się, że zamieszkuje ją ok. 200 milionów obywateli. Ten, kto twierdzi, że Ameryka Północna jest kulturową mieszanką, jeszcze nigdy nie był w Brazylii! Na południu tego kraju spotkamy najwięcej mieszkańców pochodzenia europejskiego, Portugalczyków, Włochów, Niemców i Polaków. Czy wiedzieliście, że w Brazylii osiedliło się aż 1,5 miliona naszych obywateli? Wschód zamieszkuje najwięcej Mulatów, a północ – Indianie. Jeśli chodzi o oficjalny język, mówi się tu na co dzień po portugalsku, chociaż w specyficznej odmianie, niespotykanej w Europie, a wszystko oczywiście za sprawą różnych grup etnicznych. Portugalski w Brazylii ma wiele domieszek z języków plemiennych Indian i z np. angielskiego. Poza tym dogadamy się tu także po hiszpańsku, włosku i niemiecku, a odwiedzając polskie dzielnice usłyszymy też język ojczysty. Brazylia posiada długie na 7491 kilometrów wybrzeże, a najwyższy szczyt to Pico de Neblina, 2994 m n.p.m., który znajduje się na Wyżynie Gujańskiej. Graniczy z dziesięcioma państwami: Argentyną (z którą dzieli majestatyczne Wodospady Iguazu), Boliwią, Gujaną Francuską, Gujaną, Kolumbią, Paragwajem, Peru, Surinamem, Urugwajem i Wenezuelą.

Stolica Brazylii
Myśląc o tym kraju, kojarzymy głównie Rio de Janeiro – kultową aglomerację, w której znajduje się słynny posąg Jezusa Zbawiciela. Rio nie jest jednak stolicą Brazylii. Głównym miastem w kraju jest Brasilia, zbudowana w 1960 roku, położona na wysokości 1000 m n.p.m., stanowiąca nie tylko wspaniałe kulturalne zagłębie, ale także miejsce bardzo turystyczne i szlak transportowy. Rio de Janeiro to była stolica Brazylii, od 1763 roku, właśnie do 1960. To miasto zamieszkuje ponad 6 milionów ludzi, ale największym miastem jest Sao Paulo z populacją ok. 11 milionów ludzi! Stamtąd też pochodzi obecny Papież, Franciszek I. Będąc przy religii warto dodać, że Brazylia jest zdominowana przez katolicyzm, jednak nieco w innej odmianie, niż tą, którą znamy z polskich kościołach. Tutejsze Msze oraz rytuały są o wiele bardziej ekspresywne i barwne, a wierni rozśpiewani – być może to zasługa pięknej pogody i stałych „dostaw” promieni słonecznych. Wracając do stolicy, co jeszcze ciekawego możemy o niej powiedzieć? Mówi się o niej jako o „modernistycznym mieście”, ponieważ została zaprojektowana w sposób bardzo nowoczesny, aby zapewnić mieszkańcom dużo przestrzeni, zielonych terenów i przede wszystkim oddzielono dzielnice mieszkalne od tych przemysłowych. Dodatkowo, wg idei ówczesnych projektantów, osiedla w Brasilii projektowano na samowystarczalne strefy – z dostępem do wszystkich niezbędnych do życia punktów usługowych. Dlatego czasem ma się wrażenie, że stolica składa się z setek małych miasteczek. Co ciekawe, do historii przeszedł także czas, w którym wybudowano Brasilię - potrzebowano zaledwie 3 i pół roku, aby wznieść cały projekt. Świadczy to również o tym, jak bardzo rozwniętym ekonomicznie krajem jest Brazylia. Warto odwiedzić to miasto.