O tym, że wakacyjne spotkania z historią mogą być nie tylko pouczające,  ale również ciekawe, można się przekonać podczas podróży po terenach  województwa pomorskiego. Zachowało się tu sporo pamiątek po Krzyżakach,  zaś stałym elementem miejscowego krajobrazu są potężne zamki budowane  przed wiekami przez zakonników. Ci, którzy chcą odwiedzić jeden z  ważniejszych bastionów tego zakonu, koniecznie powinni zawitać w  Chojnicach. Spacer po tym mieście to najlepszy sposób na spotkanie z  Krzyżakami i ich dziejami.

Co mogą zaoferować turystom Chojnice?

Chojnice są miastem wyjątkowym, w którym dochodziło do ważnych wydarzeń  historycznych. To tutaj rozpoczęła się wojna trzynastoletnia, zaś samo  miasto przez dwa wieki było ściśle związane z zakonem krzyżackim.

Wiadomo, że na terenie obecnego miasta już w XI wieku istniał silny  gród, który z czasem przemienił się w ważne miasto. W początkach XIV  stulecia trafiły Chojnice w ręce Krzyżaków – podobnie zresztą jak całe  Pomorze Gdańskie. Tu zakonnicy zbudowali dla siebie niewielki dom, który  później służył jako zbrojownia. Krzyżakom Chojnice zawdzięczają również  powstanie potężnych umocnień miejskich. Dwie fosy oraz potężne mury z  licznymi basztami i bramami częściowo zachowały się do dziś. Centrum  miasta w czasach krzyżackich wyznaczał niewielki rynek z gotyckim  ratuszem, który jednak nie przetrwał do naszych czasów. Dbano o to  miasto wyjątkowo z kilku powodów. Przede wszystkim Chojnice były  pierwszym miastem, które oglądali goście zakonu zmierzające do siedziby  wielkiego mistrza. Pomyślny rozwój miasta został zahamowany w latach  potopu szwedzkiego, trudnym okresem dla Chojnic była również II wojna  światowa.

Mimo burzliwej przeszłości nie brak w Chojnicach ciekawych obiektów, zaś  najciekawsze zabytki można zobaczyć na terenie Starego Miasta. Z  dawnych murów do dziś zachowały się znaczne fragmenty z 9 basztami oraz  okazałą, liczącą sobie pięć kondygnacji Bramą Człuchowską. W murach tej  budowli mieści się dzisiaj Muzeum Historyczno – Etnograficzne. W  sąsiedniej Baszcie Szewskiej mieści się zaś Biblioteka Muzealna z  ciekawym zbiorem starodruków. W kolejnej baszcie o nazwie Kurza Stopka  można zwiedzić zaś Galerię Sztuki Polskiej.

Pięknie prezentuje się miejski rynek z neogotyckim ratuszem oraz  kamienicami z XIX wieku. Ze starszych budowli warto zwrócić uwagę na  gotycki kościół św. Jana Chrzciciela z XIV wieku oraz barokowy kościół  należący niegdyś do jezuitów.

 

 Równie atrakcyjna i malownicza jest najbliższa okolica Chojnic. Blisko  stąd w Bory Tucholskie oraz nad Jezioro Charzykowskie. W pobliżu miasta  warto odwiedzić również Dolinę Śmierci, w której dokonywano egzekucji  podczas II wojny światowej.