O tym, że wakacyjne spotkania z historią mogą być nie tylko pouczające, ale również ciekawe, można się przekonać podczas podróży po terenach województwa pomorskiego. Zachowało się tu sporo pamiątek po Krzyżakach, zaś stałym elementem miejscowego krajobrazu są potężne zamki budowane przed wiekami przez zakonników. Ci, którzy chcą odwiedzić jeden z ważniejszych bastionów tego zakonu, koniecznie powinni zawitać w Chojnicach. Spacer po tym mieście to najlepszy sposób na spotkanie z Krzyżakami i ich dziejami.
Co mogą zaoferować turystom Chojnice?
Chojnice są miastem wyjątkowym, w którym dochodziło do ważnych wydarzeń historycznych. To tutaj rozpoczęła się wojna trzynastoletnia, zaś samo miasto przez dwa wieki było ściśle związane z zakonem krzyżackim.
Wiadomo, że na terenie obecnego miasta już w XI wieku istniał silny gród, który z czasem przemienił się w ważne miasto. W początkach XIV stulecia trafiły Chojnice w ręce Krzyżaków – podobnie zresztą jak całe Pomorze Gdańskie. Tu zakonnicy zbudowali dla siebie niewielki dom, który później służył jako zbrojownia. Krzyżakom Chojnice zawdzięczają również powstanie potężnych umocnień miejskich. Dwie fosy oraz potężne mury z licznymi basztami i bramami częściowo zachowały się do dziś. Centrum miasta w czasach krzyżackich wyznaczał niewielki rynek z gotyckim ratuszem, który jednak nie przetrwał do naszych czasów. Dbano o to miasto wyjątkowo z kilku powodów. Przede wszystkim Chojnice były pierwszym miastem, które oglądali goście zakonu zmierzające do siedziby wielkiego mistrza. Pomyślny rozwój miasta został zahamowany w latach potopu szwedzkiego, trudnym okresem dla Chojnic była również II wojna światowa.
Mimo burzliwej przeszłości nie brak w Chojnicach ciekawych obiektów, zaś najciekawsze zabytki można zobaczyć na terenie Starego Miasta. Z dawnych murów do dziś zachowały się znaczne fragmenty z 9 basztami oraz okazałą, liczącą sobie pięć kondygnacji Bramą Człuchowską. W murach tej budowli mieści się dzisiaj Muzeum Historyczno – Etnograficzne. W sąsiedniej Baszcie Szewskiej mieści się zaś Biblioteka Muzealna z ciekawym zbiorem starodruków. W kolejnej baszcie o nazwie Kurza Stopka można zwiedzić zaś Galerię Sztuki Polskiej.
Pięknie prezentuje się miejski rynek z neogotyckim ratuszem oraz kamienicami z XIX wieku. Ze starszych budowli warto zwrócić uwagę na gotycki kościół św. Jana Chrzciciela z XIV wieku oraz barokowy kościół należący niegdyś do jezuitów.
Równie atrakcyjna i malownicza jest najbliższa okolica Chojnic. Blisko stąd w Bory Tucholskie oraz nad Jezioro Charzykowskie. W pobliżu miasta warto odwiedzić również Dolinę Śmierci, w której dokonywano egzekucji podczas II wojny światowej.