Ciekawi, zachwyca, fascynuje. Malezja, kraj multikulturowy, a jednak bardzo zbliżony do Europy przyciąga mnóstwo turystów. Coraz więcej przybyszów decyduje się również na stałe osiedlenie się w tym wyjątkowym zakątku świata. Dla wielu wciąż jednak pozostaje nieodkrytym lądem gdzieś w Południowo-Wschodniej Azji. O czym warto wiedzieć udając się w podróż do Malezji?

Malezyjska róznorodność
Populacja tego kraju jest prawdziwą mieszanką kultur, narodowości, religii, języków, kuchni oraz norm społecznych. Znajdziemy tu meczet, świątynię buddyjską i kościół katolicki w jednej dzielnicy. Zobaczymy kobietę malajską zakrywającą ciało od stóp do głowy, stojącą obok dziewczyny pochodzenia chińskiego ubranej w najkrótszą spódnicę. Usłyszymy język malajski, chiński i tamilski, ale swobodnie dogadamy się praktycznie ze wszystkimi po angielsku. Będziemy mieli także okazję zetknąć się z wieloma innymi językami i dialektami używanymi zarówno przez mieszkańców, jak i przez imigrantów. Tutejsze restauracje zaproponują nam do wyboru kuchnię chińską, indyjską, malajską, indonezyjską, tajską i mnóstwo innych. Malezji nie da się pod żadnym względem ujednolicić.

Potęga Facebooka
Malezyjczycy robią dziesiątki, a przy pewnych okazjach nawet setki zdjęć. Niezależnie od tego, czy są na imprezie towarzyskiej, w centrum handlowym, na ulicy, jedzą przekąski, pracują czy jadą akurat samochodem. W ciągu kilku minut zdjęcia trafiają do Facebooka, prosto z karty pamięci i bez żadnego wyboru lub edycji. Oni po prostu kochają Facebooka jak żaden inny naród na świecie.

Jedzenie łyżką i widelcem
W Malezji je się łyżką i widelcem. Łyżkę trzyma się w prawej dłoni, a widelec, służący do zagarniania potrawy na łyżkę, w lewej. Jeśli miejscowi widzą, że jemy tylko widelcem, są albo bardzo zaskoczeni albo pewni, że mają do czynienia z kimś zza granicy. Możemy tu zapomnieć o dostaniu noża do posiłku. Po pierwsze nie jest on w ogóle potrzebny, gdyż malezyjskie dania są odpowiednio rozdrobnione, aby nie było konieczne jego używanie. Po drugie zaś w tej kulturze nóż uważany jest za broń i w żadnym wypadku nie należy siadać z nim do posiłku.

Niebezpieczna Malezja oczami Malezyjczyków
Często słyszy się od mieszkańców, że powinniśmy być ostrożni w Malezji, ponieważ wydają się być przekonani, że ich kraj jest szczególnie niebezpieczny. Co jest w porównaniu z wieloma miejscami w Stanach Zjednoczonych czy w Europie po prostu śmieszne. Wiele budynków posiada strażników i kamery. W trakcie rozmaitych eventów wszyscy goście muszą się zarejestrować i posiadać identyfikatory, a każdy dom wyposażony jest w podwójne przednie drzwi. Na zewnątrz z reguły metalowe, zamykane kłódką.

Najstarszy tropikalny las deszczowy na świecie
Szacuje się, że Taman Negara na ponad 130 milionów lat, co czyni go najstarszym tropikalnym lasem deszczowym na świecie. Nazwa Taman Negara oznacza po prostu "park narodowy" w języku malajskim. Aby go odwiedzić, trzeba uzyskać specjalne pozwolenie od rządu, ale warto rozważyć, czy mamy wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie. Ten las deszczowy jest domem dla rzadkich gatunków ssaków, takich jak tygrys malajski, makak oraz słoń azjatycki.

Handlowy raj
Kuala Lumpur jest centrum handlowym Malezji i szczyci się łącznie 66 centrami handlowymi! Centrum handlowe Utama w Kuala Lumpur jest czwartym największym centrum handlowym na świecie obejmującym łącznie 5000 metrów kwadratowych. Kolejnym popularnym centrum handlowym wśród turystów jest centrum "The Sunway Pyramid", które jest wyjątkowe ze względu na architekturę inspirowaną przez starożytny Egipt. Ciekawostką jest fakt, że fałszywe towary sprzedawane są nie tylko na rynkach ulicznych, ale także w legalnych sklepach, centrach handlowych itd.

Mnóstwo zakazów
Wielu Polaków uważa, że Polska jest niezwykle represyjnym krajem, jeżeli chodzi o różnego rodzaju zakazy i nakazy. Tymczasem Malezja bije pod tym względem wszelkie rekordy. Wystarczy wspomnieć, że w każdym samochodzie znajdzie się 7 znaków zakazujących różnych czynności. Zabraniają one między innymi: palenia tytoniu, jedzenia i picia, żucia gum, nieprzyzwoitego zachowania, przewożenia niebezpiecznych i łatwopalnych materiałów oraz przewożenia zwierząt.

Największa na świecie jaskinia
Największa na świecie jaskinia na świecie znajduje się właśnie w Malezji. To Sarawak w Parku Narodowym Gunung Mulu. Jest niezwykle masywna i posiada wystarczająco dużo miejsca, aby zmieściło się tu 40-50 Boeingów 747. To, czy faktycznie można by zaparkować te samoloty w Sarawak, jest zupełnie inną kwestią...