Obecnie podróżowanie stało się o wiele bardziej dostępne i modne. Wystarczy wpisać wyszukiwarkę internetową „tanie loty” i możemy znaleźć naprawdę wiele, ciekawych ofert podróżniczych po korzystnych cenach. Natomiast jeśli nie czujemy się na tyle samowystarczalni, aby polecieć do obcego kraju na własną rękę to zawsze możemy skorzystać z jakiegoś biura podróży i wybrać jedną z przygotowanych przez nich ofert. Nie będziemy musieli wtedy martwić się o transport, nocleg, posiłki oraz plan wycieczki, ponieważ tym wszystkie zajmie się za nas biuro podróży, które sobie wybierzemy. Zanim jednak zdecydujemy się na podróż do innego kraju, w szczególności egzotycznego warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami. Poniżej znajdziesz poradnik na temat tego, co trzeba wiedzieć przed podróżą!


Po pierwsze: dokumenty oraz ubezpieczenie
Przede wszystkim zanim udasz się w jakąkolwiek podróż – zanim wsiądziesz do auta, samolotu, pociągu czy busa – pamiętaj o przygotowaniu sobie odpowiednich dokumentów. Oczywiście dzięki strefie Schengen możemy bez problemu udać się do większości krajów europejskich mając przy sobie jedynie dowód osobisty, ale jeżeli planujemy dalszą podróż na przykład na inny kontynent to koniecznie powinniśmy sprawdzić jakich dokumentów będziemy potrzebować. Pamiętaj, że jeżeli lecisz na przykład do USA i czeka Cię wyrobienie paszportu czy też wizy – to są to formalności, których nie załatwisz od ręki. Na wyrobienie paszportu czasami trzeba czekać do 3 tygodni, a to czy uda Ci się zdobyć wizę w dużej mierze zależy od tego jak pójdzie Ci rozmowa po angielsku z konsulem – do której musisz się dobrze przygotować. Zanim więc kupisz pochopnie bilet na inny kontynent – dowiedz się koniecznie jakie formalności musisz załatwić oraz jakie dokumenty będą Ci niezbędne. Koniecznie też przed wyjazdem zrób sobie skan swoich wszystkich dokumentów, na wypadek, gdybyś zgubił je w trakcie podróży – jeśli prześlesz je sobie na email lub pendriv’a – to będziesz mógł je bez problemu odtworzyć i wydostać się z kraju, w którym przebywasz. Jeżeli zaś chodzi o ubezpieczenie to poszukaj najbliższego w Twojej okolicy punktu EKUZ i wyrób sobie kartę ubezpieczeniową EKUZ – dzięki której podróżując po Europie będziesz miał zapewnione przynajmniej podstawowe ubezpieczenie. Jeśli chodzi o dalsze podróże na inne kontynenty to biuro podróży powinno zaoferować Ci jakąś formę ubezpieczenia lub sam będziesz musiał wykupić sobie jakiś dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy np. u swojego pracodawcy.

Pieniądze, wymiana oraz kurs walut
Coś o czym często zdarza się nam zapominać to, że niestety, ale w innych krajach nasze złotówki nie mają najmniejszej wartości. Dlatego zanim wybierzemy się w podróż do danego miejsca koniecznie sprawdźmy – jaka waluta obowiązuje w tym kraju. Następnie sprawdźmy po ile mniej więcej stoi w Polsce taka waluta, po czym warto skorzystać z kalkulatora walutowego (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową: kalkulator walutowy i nazwę miasta, w którym mieszkasz), który pokaże nam po ile w jakim kantorze jest dana waluta – będziemy mogli wybrać więc kantor z najkorzystniejszym dla nas kursem i nie będziemy musieli jeździć po całym mieście szukając korzystnej wymiany walutowej. Jeśli wybieramy się do dalekich, egzotycznych krajów, których walut może nie być w naszych polskich kantorach to koniecznie zaopatrzmy się w dolary lub w euro – są to sprawdzone waluty, którymi prawdopodobnie będziemy mogli zapłacić bez większych problemów lub na pewno będziemy mogli je wymienić na miejscu na lokalne pieniądze. Jeśli natomiast jesteś zwolennikiem płatności elektronicznych to koniecznie załóż sobie konto walutowe w swoim banku – wtedy bez problemu w większych marketach czy też w droższych restauracjach będziesz mógł zapłacić karta kredytową lub debetową. Wcześniej jednak przejdź się do swojego banku i dowiedz się jaki ma on przelicznik walut i czy opłaca Ci się płacić kartą w takiej walucie. To pozwoli Ci oszczędzić sporo pieniędzy i uniknąć przykrych niespodzianek, jeśli po powrocie z super podróży zaglądnąłbyś na swoje konto.