Niewielu turystów odkrywa ten niezwykły kraj położony w Ameryce Południowej. Tymczasem Paragwaj jest pełen niespodzianek. Od fascynującej kultury, przez niesamowite krajobrazy, po kulinarne przysmaki, jakich nie spotkamy nigdzie indziej. Przedstawiamy sześć powodów, dla których warto umieścić Paragwaj na trasie swej podróży po Ameryce Południowej.

Spektakularne Parki Narodowe
Naturalne piękno Paragwaju obejmuje różnorodne krajobrazy, od rozległych pustyni, po kaskady wodospadów. Jeśli chcemy obejrzeć dzikie lasy atlantyckie, zanim zostaną całkowicie wyniszczone, udajmy się do Reserva Cordillera San Rafael w południowo-wschodniej części kraju. Ten 73 000 hektarowy park jest jednym z najbardziej znanych i najważniejszych pod względem ekologicznym siedlisk na Ziemi. Tutaj wśród drzew spacerują kapibary oraz nibylisy lampasowe.

Nieuchwytne gatunki zwierząt
Możliwość zobaczenia wyjątkowych gatunków zwierząt to zresztą kolejny powód do odwiedzenia Paragwaju. Jeżeli interesują nas duże ssaki, powinniśmy udać się do Parque Nacional Defensores del Chaco. Będąc cierpliwymi obserwatorami z pewnością zobaczymy pumy, jaguary i tapiry przechadzające się po równinach parku. To rozległe pustkowie jest najmniej zaludnioną częścią Paragwaju, a na obszarach chronionych możliwy jest camping.

Pyszne lokalne jedzenie
Paragwajskie potrawy są proste, obfite, smaczne i prawie zawsze wykonane z dwóch podstawowych składników: manioku i kukurydzy. Do najpopularniejszych lokalnych specjałów należą chipá (bułki z mąki kukurydzianej), borí borí (zupa z kurczaka) i kivevé (słodka potrawa z dyni i śmietany). Podczas popołudniowego zwiedzania paragwajskich miast i miasteczek warto posilić się najbardziej znaną przekąską z tego regionu, czyli empanadas. Uliczne jedzenie w Paragwaju to doskonały sposób na szybki, smaczny i niedrogi posiłek.

Tradycyjne święta
Podobnie jak w większości krajów Ameryki Południowej, festiwale w Paragwaju są istotną częścią jego narodowej tożsamości. Każdą wiosną, w okresie poprzedzającym Wielki Post, na ulicach w Encarnación dosłownie eksploduje karnawałowa zabawa. To miasto, które jest określane, jako „Perła Południa” pozwala w pełni doświadczyć, czym jest południowoamerykański karnawał. Podczas kilku weekendów tutejsze ulice rozbrzmiewają muzyką. Odbywają się karnawałowe parady w trakcie, których tancerki odziane w kolorowe kostiumy i pióra przedstawiają swoje umiejętności.

Tanie zakupy
Paragwaj jest jednym z najlepszych miejsc na zakupy na świecie. Kraj ten ma niesamowite okazje do zaoferowania, jeśli tylko wiemy, gdzie szukać. Ciudad del Este, tuż za granicą z Brazylią, jest najlepszą przystanią handlową w Paragwaju. Pomimo, że jest mocno nastawione na zysk, nie znajdziemy lepszego miejsca do zakupu elektroniki oraz perfum.

Gran Chaco
Pod względem urbanizacyjnym Paragwaj pozostaje daleko w tyle za innymi krajami Ameryki Południowej. Natomiast jego najważniejszym atutem są skarby natury. Mówiąc o nich, nie można nie wspomnieć właśnie o Gran Chaco. Ta subtropikalna kraina leży w Andach, na obszarze trzech krajów: Boliwii, Argentyny i Paragwaju. Miedzy Paragwajem, a Boliwią rozegrała się nawet wojna o ten region. Nie chodziło wcale o cuda natury. Zarzewiem konfliktu było domniemane występowanie złóż ropy naftowej na terenie Gran Chaco. Zgodnie z traktatem pokojowym zawartym po wojnie do Paragwaju trafiło dwie trzecie spornej krainy. Oczywiście, okazało się, że ropy naftowej znaleziono, jak na lekarstwo. W cudownym Parku Narodowym Medanos del Chaco turyści wśród lasów, zarośli i sawann mogą podziwiać liczne endemiczne ptaki oraz wyjątkowe gatunki zwierząt, jak pancerniki, pumy oraz jaguary.