Mieszkamy w Europie, ale czy byliśmy w wielu jej krajach, widzieliśmy wystarczającą ilość zabytków oraz miejsc? Na to pytanie sami musimy sobie odpowiedzieć. Pamiętajmy jednak, że Europa nie bez powodu nazywana jest Startym Kontynentem. Słynie bowiem przede wszystkim ze starych budowli, których na jej terytorium nie brakuje. Europa może poszczycić się bardzo długą oraz bogatą historią, po której pozostałości oraz świadectwa możemy podziwiać do dzisiaj w wielu krajach, w tym między innymi także i w Polsce. Jak mówi stare przysłowie „Swego nie znacie, cudze chwalicie” – i często niestety tak właśnie z nami bywa. Poza starymi kościołami oraz klasztorami to właśnie zamki stanowią najbardziej namacalny spadek po gospodarczym oraz militarnym rozwoju naszego kontynentu. Przepiękne ogromne zamki możemy spotkać w takich krajach jak Wielka Brytania, Budapeszt, Niemcy, Praga, Austria, Słowacja oraz nasza rodzina Polska. Poniżej znajdziesz krótki opis kilku największych zamków Europy, które koniecznie powinieneś zobaczyć oraz zwiedzić!


Wyrusz na wyprawę do Zamku Windsor w Wielkiej Brytanii
Największy budynek w Wielkiej Brytanii oraz jeden z największych zamków w całej Europie to właśnie zamek Windsor. Został on zbudowany na życzenie normadzkiego najeźdźcy Wilhelma Zdobywcy w XI wieku. Istnieje możliwość zwiedzania zamku, ale jedynie w czasie, kiedy nie ma w nim królowej brytyjskiej. Powierzchnia tego zamku to aż 54 835 metrów kwadratowych, dlatego, aby dokładnie zwiedzić cały będziemy potrzebować kilku albo nawet kilkunastu godzin. Brytyjskiej królowej nie ma na zamku przez kilka tygodni w roku, wtedy też na zamku przyjmowaniu się przedstawiciele dyplomacji oraz najwyżsi politycy.

A może by tak wybrać się nareszcie do Zamku Krzyżackiego w Malborku?
Nie wiem, czy wiedziałeś, ale to właśnie w Malborku znajduje się największy w Europie oraz na świecie zamek. Co ciekawe wyróżnia on się także ilością wykorzystanych do jego budowy cegieł, a jego powierzchnia wynosi aż 143 591 metrów kwadratowych. Z zamku, który składa się z trzech części: Zamku Średniego i Wysokiego (najbardziej warowny) oraz z Zamku Niskiego (znajduje się ona poza murami) mamy piękny widok na pobliski, malowniczy Nogat. Jest to przykład zachowanej w idealnej kondycji architektury udostępnionej do zwiedzania oraz pamiątka po obecności Zakonu Krzyżackiego na Pomorzu Gdańskim. Dlatego jeśli jeszcze nie miałeś okazji zobaczyć Zamku w Malborku to już dziś kup bilet i wybierz się w historyczną podróż na Pomorze Gdańskie!

Nie zapomnij o wizycie na Zamku Królewskim w Budapeszcie!
Łączna powierzchnia tego pięknego zamku wynosi 44 674 metry kwadratowe. Jest to budowla, która początkowa miała służyć za twierdzę obronną przed mongolskim najeźdźcą i powstała w XIII wieku. Następnie owa twierdza została rozbudowana do tego stopnia, że powstała warownia, która była w stanie samodzielnie obronić przed napadami wroga miasto. Niestety, ale w czasie drugiej wojny światowej konstrukcja zamkowa została uszkodzona, na szczęście jednak dokonano jej naprawy i obecnie stanowi ona jedną z największych atrakcji w Budapeszcie.

A może by tak zwiedzić Zamek Burghausen w Bawarii?
Zamek Burghausen ma powierzchnię aż 56 819 metrów kwadratowych i mieści się w niemieckiej Bawarii. Został on zbudowany pomiędzy XIV, a XV wiekiem. Ciekawostką jest to, że w XV wieku zamek był domem księżniczki polskiego pochodzenia – Jadwigi Jagiellonki, która była żoną Jerzego Bogatego. Zamek słynie z najdłuższej linii murów w skali całego świata, które otaczają całe zamkowe zabudowania. Jest to na pewno jeden z tych zamków, które warto zobaczyć na własne oczy oraz dokładnie zwiedzić.