Indie to potężny kraj-legenda, który prędzej czy później przyciągnie każdego podróżnika. O podróżowaniu po Indiach nakręcono już dziesiątki filmów, napisano setki książek i poradników i wygłoszono tysiące godzin wykładów i prezentacji, a temat wciąż pozostaje niewyczerpany i powstaje mnóstwo pytań. Czy wycieczkę do Indii organizować samodzielnie, czy z biurem podróży? Gdzie i kiedy jechać? Jakich szczepień i dokumentów potrzebuję? Czy Indie są bezpieczne? Dziś spróbujemy zebrać najczęściej zadawane pytania i spróbować na nie odpowiedzieć. Zapraszamy do artykułu.

Jakich dokumentów potrzebujesz przed wycieczką do Indii?
Obywatele Polski potrzebują wizy, by przekroczyć granicę z Indiami. Wizę można uzyskać na dwa sposoby: online lub w ambasadzie w Warszawie. Jeśli chcecie starać się o wizę drogą elektroniczną, trzeba to zrobić m.in. 30 dni przed planowaną podróżą. Można uzyskać kilka typów wiz, np. turystyczną (e-wiza) 365-dniowa wielokrotna albo turystyczną (e-wiza) 30-dniowa dwukrotną. Pierwsza kosztuje 40 USD, druga 25 USD. Obecnie można zgłosić prośbę o przyznanie wizy do agencji pośredniczącej, wtedy płaci się również opłatę agencyjną. Jeśli korzysta się z pośrednictwa wizowego, nie trzeba osobiście stawiać się w ambasadzie. Ale osoby, które mają taką ochotę, jak najbardziej mogą pójść do ambasady. Generalnie wyrobienie wizy do Indii w obecnych czasach to jedynie formalność. Nie potrzebne są żadne dokumenty, poza rezerwacją hotelową i odpowiednim zdjęciem. Na zwykłą wycieczkę do Indii wystarczy mieć 30 dniową wizę. Potrzebny będzie także ważny co najmniej 6 miesięcy paszport. Osoby, które chcą wynająć samochód lub motor, powinny posiadać także międzynarodowe prawo jazdy i polski oryginał. Przed wyjazdem koniecznie wykupcie polisę ubezpieczeniową z kosztami leczenia i od wypadków. Warto też posiadać kopie wszystkich dokumentów pod ręką, np. w chmurze lub na e-mailu.

Jakie szczepionki są wymagane przed wycieczką do Indii?
W Indiach nie ma szczepień wymaganych. Jednak gorąco polecamy dokładnie sprawdzić listę szczepień zalecanych, bo w tym kraju występuje większe zagrożenie zachorowania na choroby zakaźne przez kiepskie warunki sanitarne. Przed wyjazdem należy skonsultować się z lekarzem podróży lub lekarzem chorób zakaźnych. Zaleca się szczepionki przeciwko WZW A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu. Warto też rozważyć kwestię profilaktycznej szczepionki przeciwko wściekliźnie, ponieważ bardzo łatwo się nią zarazić przez dotykanie dzikich zwierząt. Nawet w dużych miastach jest problem ze stadami bezdomnych psów i łaszącymi się kotami. Jeśli chodzi o malarię, koniecznie skonsultujcie profilaktykę przeciwko tej chorobie z lekarzem. Z naszej strony dodamy, że warto mieć repelenty z substancją DEET oraz ubierać się w sposób zakrywający ciało. Komary mogą przenosić też dengę, więc konieczna będzie moskitiera. Bez względu na wszystko, uważajcie na siebie. Pijcie tylko butelkowaną wodę i nie zamawiajcie drinków z lodem (do którego używa się wody z kranu). Należy zachować higienę i z rozmysłem wybierać knajpy, w których zamierzacie zjeść posiłek. Podobnie z hotelami – jeśli zauważycie np. pluskwy, niezwłocznie zgłoście to na recepcji. Jeśli to nie pomoże, zmieńcie miejsce zakwaterowania, bo pogryzienia przez te owady mogą być bolesne.

Czy Indie są niebezpieczne?
Trudno wypowiedzieć się o całym kraju, który położony jest na subkontynencie! Jeśli chodzi o najpopularniejsze miejsca turystyczne, jest tam bezpiecznie pod względem ataków terrorystycznych czy wojen domowych lub plemiennych. Natomiast w takich miejscach cała uwaga skierowana jest na turystów, więc istnieje zagrożenie wszelkiego rodzaju oszustwami i naciąganiem. Są regiony, w których dochodzi do większej ilości przestępstw, np. na północnym-zachodzie i pod granicą z Nepalem. Tam na pewno nie wybierajcie się w samotne wojaże! W Indiach absolutnie nie chodźcie po zmroku, nie ważne czy sami czy z towarzystwem. Nie zamieniajcie waluty na ulicy i strzeżcie się przed kupowaniem jakichkolwiek substancji od takich sprzedawców. Egzotyczne podróże kuszą nas z wielu stron i podczas nich częściej dochodzi do sytuacji, które w Polsce nie miałyby prawa bytu. Będąc w Indiach warto o tym pamiętać i z rozmysłem podchodzić do nadarzających się "okazji". Zgłoście też swoją podróż w Odyseuszu.