Jeśli masz ochotę na aktywne zwiedzanie, wybierz podróż do Maroko. To jedno z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych państw w Afryce. Nie ma się czemu dziwić, Maroko jest na wyciągnięcie ręki przeciętnego Polaka – bilety lotnicze do Marrakeszu i Agadiru są bardzo tanie, a podróżowanie w obrębie kraju także nie należy do najdroższych. Jeśli raz wybierzecie się do Maroko, już zawsze będziecie chcieli tu wrócić, bo zachwycą Was nieziemskie widoki i fascynująca kultura. Koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł.

Maroko
Maroko to państwo Afryki Zachodniej, które sąsiaduje z Saharą Zachodnią, Algierią i Hiszpańskimi enklawami w Afryce. W Maroko znajdują się wysokie góry Atlas oraz częściowo pokrywa je Sahara. Mieszka tu około 34 milionów mieszkańców, głównie wyznawców islamu i porozumiewających się w języku arabskim, berberyjskim i francuskim. W całym świecie Maroko słynie z wyrobów ceramicznych – Maroko jest głównym eksporterem ceramiki do krajów zachodnich. Co więcej, turyści uwielbiają kuchnię marokańską i przepyszne dania podawane w tradycyjnych ceramicznych naczyniach, tajinach. Koniecznie przywieźcie sobie taki jeden talerz na pamiątkę! Maroko to także kraj kolorowych i aromatycznych przypraw, które sprzedaje się całą dobę na ogromnych targach. Czy jest tu bezpiecznie? Wiele podróżnych obawia się o swoje bezpieczeństwo, ale nie mamy się o co martwić. Maroko to kraj bardzo otwarty na turystów z innych kultur. Powinniśmy zachować podstawowe środki ostrożności i pilnować swojego portfela, ale prócz słownego zaczepiania raczej nie przydarzy się nam tutaj nic złego.

Miasto u podnóża gór Atlas
Mowa oczywiście o Marrakeszu, zwanego także Czerwonym Miastem. Właśnie tutaj możemy doświadczyć osobliwego krajobrazu, jakim są egzotyczne palmy na tle surowych i wysokich gór. Marrakesz to świetna baza wypadowa do pozostałych miast Maroka, wciąga od pierwszego kroku. Najlepiej wybrać się tutaj między lutym a kwietniem, kiedy temperatura utrzymuje się około 23-25 stopni, co dla europejskiego turysty jest zastrzykiem słońca podczas polskiego przedwiośnia. Marrakesz dzieli się na Medynę, czyli stare miasto oraz pozostałe nowoczesne dzielnice. To zaskakujące, jak z zabytkowej części miasta w 10 minut możemy dostać się na rowerze w biznesowe i luksusowe dzielnice. Aby jednak w pełni cieszyć się niesamowitym klimatem, warto zdecydować się na nocleg w Riadzie (czyli lokalnym hotelu), który nawet w centrum będzie śmiesznie tani. Marrakesz ma świetnie rozwiniętą komunikację publiczną i sieć rowerów. Za kilka euro możemy wynająć rowery nawet na tydzień i w ten sposób eksplorować miasto. A jest co zwiedzać, poczynając od głównego placu, Medyny – największego targowiska, na którym możemy kupić prawdziwe cudeńka, przez wielkie meczety i urokliwe uliczki, aż do pięknych i zacisznych ogrodów. Uwaga, na Medynie łatwo się zgubić! Marokańczycy bardzo lubią zabierać świeżych turystów na spacerki w labiryncie targowisk, oczywiście po to, by "polecić" im najlepsze stoisko. Turyści czują się zobowiązani, by kupić tam cokolwiek, po czym orientują się, że zupełnie nie wiedzą, jak znaleźć drogę powrotną, bo wszystko wygląda bardzo podobnie. To naraża ich na kolejne nagabywanie przez sprzedawców, ale nie martwcie się tym zbytnio - zwykle wystarczy ich zignorować lub powiedzieć stanowcze "nie" i szybko zajmą się innymi zwiedzającymi. Mała ciekawostka kulturowa na koniec - w Marrakeszu, jak i w całym Maroko, po prostu musicie się targować. W Marrakeszu można wykupić kilka świetnych wycieczek, m. in. spędzić kilka dni na Saharze lub wybrać się na trekking w góry Atlas. Pamiętajcie, by odpowiednio przygotować się do obu tych atrakcji, ponieważ będzie to bardzo intensywny czas.

Perła Maroko – Fez
Obok Marrakeszu, Fez, była stolica państwa, jest najchętniej odwiedzanym marokańskim miastem. Co sprawia, że przyciąga turystów jak magnez? Być może chodzi o swoistą podróż w czasie, podczas której przenosimy się kilkaset lat wstecz, by podziwiać historyczne meczety, medresy, pałace, bazary i parki. Stare miasto w Fez zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Fez często nazywane jest sercem kultury i tradycji Maroko, a do fezyjskich świątyń pielgrzymuje setki tysięcy muzłumanów. W tym mieście znajdują się także najlepsze uniwersytety w kraju oraz szkoły koraniczne. Stare Miasto dzieli się na dwie części, starszą Fes el Bali oraz młodszą Fes el Jidid. W starszej części znajduje się zdecydowana większość zabytków, więc jeśli nie macie wystarczająco czasu na zwiedzanie, powinniście zajrzeć właśnie tutaj.