Poszukiwanie idealnego miejsca na wakacyjny wyjazd nie jest zadaniem łatwym. Urlop zazwyczaj ma swoje ograniczenia, a chęć zwiedzenia różnych zakątków świata jest nieskończona. Dlatego warto wybierać kierunki, gdzie możemy poznać wiele różnych kultur, zasmakować kuchni z różnych rejonów Azji oraz zobaczyć zarówno zabytki, jak i urzekającą przyrodę. Takim kierunkiem na pewno jest Malezja, w której ze względu na zróżnicowanie etniczne można poznać kulturę malajską, chińską i indyjską. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Malezji? Jakie atrakcje oferuje ten kraj?

Malezja – co warto wiedzieć?

Malezja to Państwo w Azji Południowo-Wschodniej, położone na południowej części Półwyspu Malajskiego i północy wyspie Borneo, które oddziela Morze Południowochińskie. Kraj ten to niewątpliwie konglomerat różnych tradycji, które pojawiły się na półwyspie ze względu na jego kolonialne dzieje. Warto wiedzieć, że pierwszy system państwowy pojawił się w Malezji w postacie sułtanatu Malakki już w XV wieku, ale padł on ofiarą Portugalczyków, którzy skolonizowali południową część Półwyspu. Wskutek wojen oraz niestabilnej sytuacji wewnętrznej w XIX wieku część malezyjskich prowincji poprosiła Wielką Brytanię o pomoc. Przedstawiciele Korony z pewnością nie wahali się długo, a ceną za ochronę okazała się wolność. Warto wiedzieć, że, w przeciwieństwie do Indii, formalnie Malezja nigdy nie była częścią Imperium Brytyjskiego oraz kolonią, a oficjalnie poszczególne stany zachowały suwerenność. Jednak faktyczną władzę sprawowali Anglicy, którzy nałożyli nawet podatki eksportowe, budowali kopalnie cyny oraz zakładali plantacje kauczuku.

Malezja – ludzie

Malezja to kraj wielonarodowościowy, który tworzą potomkowie rdzennych mieszkańców tych terenów oraz ludzi napływających na Półwysep Malajski od XV wieku, a szczególnie liczną grupę stanowią potomkowie zwabionych wizją społecznego awansu Chińczyków i Indusów, jakich „zaprosili” Brytyjczycy. Obydwie te grupy pracowały w kopalniach, na plantacjach lub po prostu obsługiwały kolonizatorów. Malajom wydawało się, że ludzie Ci nie zadomowią się w ich kraju, ale stało się inaczej, a dziś chińska i indyjska mniejszość stanowią niemalże 40% ludności Malezji. Mimo początkowych trudności i konfliktów etnicznych, władzom udało się wypracować model państwa, w którym skupiają się ludzie należący do wielu kultur. Jednak w przeciwieństwie do Indonezji, gdzie zawsze próbowano dbać o równouprawnienie religijne, w Malezji islam od zawsze był najbardziej rozpowszechnionym i najważniejszym wyznaniem. Godne uwagi jest to, że religia ma wpływ na prawodawstwo, a politycy bardzo poważnie traktują nauki muzułmańskich mułłów. Ludzie niewierzący lub wyznający inną religię w Malezji mają prawo do praktykowania własnych obyczajów, ale podlegają niektórym prawom wynikającym z nauk Koranu.

Malezja – co zobaczyć?

Na pytanie o to, co warto zobaczyć w Malezji, niełatwo udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego czy bardziej zależy nam na poznaniu kultury i ludzi, czy chcemy zobaczyć piękno majestatycznej przyrody. Na początek dobrze wybrać się do tętniącego życiem Kuala Lumpur – nowoczesnej metropolii, w której zobaczyć można w mikroskali jak funkcjonuje społeczeństwo tego kraju. Na terenie jednego, stołecznego miasta znaleźć można chińską dzielnicę, w której życie toczy się całą dobę i można rozsmakować się w kuchni chińskiej czy wietnamskiej, dzielnicę zwaną Little India – tu warto poznać smak i zapach Indii, a oczy nacieszyć kolorami pięknych sari oraz nowoczesną część miasta z górującymi nad nim wieżami Petronas – symbolem nowoczesności. Ze stolicy Malezji można udać się by zobaczyć zachwycający Park Narodowy – Taman Negara, czyli najstarszy las deszczowy w tej części świata. A dla miłośników przyrody niewątpliwie gratką będzie wycieczka na Borneo, gdzie zobaczyć można wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt, w tym orangutany w naturalnym habitacie.

Malezja – kiedy jechać?

Malezja położona jest w strefie równikowej, dlatego klimat panujący w kraju jest typowy dla tej szerokości geograficznej – cały rok panują wysokie temperatury, duża wilgotność powietrza i tropikalne deszcze. Kiedy zatem najlepiej wybrać się do Malezji? Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy jechać. W południowo-wschodniej części Półwyspu Malajskiego trudno uniknąć deszczu, bo opady pojawiają się tam prawie codziennie, podobnie jak wysokie temperatury. Wschodnie wybrzeże dobrze omijać pomiędzy listopadem a kwietniem, kiedy to monsun przynosi obfite opady oraz niższe temperatury, zaś zachodnie wybrzeże najlepiej odwiedzić w polską zimę.