Lubicie wycieczki objazdowe własnym samochodem? W tym roku zaplanujcie taką w … RPA! Dlaczego właśnie Afryka? RPA, jeden z najbogatszych krajów na kontynencie, a także jeden z najpiękniejszych, oferuje całą gamę niepowtarzalnych atrakcji. To kraj dla odkrywców, dla podróżników chodzących własnymi drogami, a także dla tych zainteresowanych historią i obecną sytuacją społeczno-polityczną. Dziś opowiemy Wam, dlaczego po RPA warto pojeździć samochodem, w jakich miejscach się zatrzymać i jak to zorganizować. Zostańcie z nami!

Kilka informacji o RPA
Republika Południowej Afryki jest położona na południowym krańcu kontynentu. Graniczy z Namibią, Botswaną, Zimbabwe, Mozambikiem, Suzazi i Lesotho (te dwa malutkie państwa znajdują się w całości na obszarze RPA). RPA ma ogromną powierzchnię, 59 milionów mieszkańców, 11 języków urzędowych (afrikaans, sotho, tsonga, angielski, zulu, tswana, suazi, venda, ndebele, xhosa i półncny sotho). To kraj o silnej gospodarce (największy producent złota na świecie!), słynący z najlepszych win i miłości do piłki nożnej. W 2010 roku w RPA odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej na kontynencie afrykańskim. Chociaż trudno nam w to uwierzyć, to w RPA mieszkają jedni z najbogatszych ludzi świata! Historie o osiedlach Otocznych drutem kolczastym nie są wzięte z nikąd – przeciętne dzielnice w największych miastach wyglądają właśnie w ten sposób. Pojawia się także wiele doniesień i ostrzeżeń o wysokim poziomie przestępczości, jednak wynika to z nieporozumień wewnętrznych grup społecznych. RPA jest niezwykle zróżnicowane, a zamieszkują go ludzie praktycznie z całego świata. Pod względem turystycznym, pomijając Pretorię i Johannesburg, to kraj przyjazny i bezpieczny. Idealny na wypożyczenie samochodu terenowego i przejechania bardzo długim wybrzeżem, od Kapsztadu do Parku Krugera!

Dla kogo jest RPA?
Dla samodzielnych podróżników, którzy są gotowi wynająć samochód i przemierzyć kraj na własną rękę, dla ciekawskich, dla miłośników krajobrazów i bliskości natury, spania na campach lub w niesamowitych hotelach i pensjonatach. To dobry kierunek na szaloną i przygodową podróż poślubną albo rodzinny wyjazd (z dziećmi od 4 lat w górę). W RPA bardzo łatwo można się zakochać. Można tu też odpocząć, plażować na bezludnych białych plażach, pływać w ciepłej wodzie i snorkelować w poszukiwaniu raf koralowych. Zwiedzać mnóstwo prywatnych i narodowych parków, obserwować majestatycznych przedstawicieli Wielkiej Piątki Afrykańskiej, pić wytworne wino i cieszyć się wolnością, jaką daje ten kontynent.

Sezon na RPA – kiedy jechać?
Na wycieczkę do RPA można jechać przez cały rok. W kraju występuje duże zróżnicowanie klimatyczne, od klimatu pustynnego do subtropikalnego. Sezon deszczowy w RPA przypada od czerwca do sierpnia, tym samym dyskwalifikując te miesiące na self-drive, ze względu na liczne powodzie i błoto. Natomiast można polecieć tylko do Kapsztadu i cieszyć się niesamowitym klimatem tego miasta, uważanego za jedno z najpiękniejszych na świecie. Lato w RPA trwa od listopada do marca, a temperatury utrzymują się nawet w okolicach 40 stopni C. Biorąc pod uwagę ciągłe ocieplanie się klimatu, może być naprawdę gorąco. Dlatego osoby, które wolą nieco niższą temperaturę, powinny rozważyć podróż do RPA od kwietnia do czerwca lub od września do listopada.

Najpiękniejsze miejsca w RPA – gdzie trzeba pojechać?
Po pierwsze, oczywiście Kapsztad, stolica RPA. Największymi atrakcjami w Kapsztadzie i okolicach są piaszczyste plaże, Góra Stołowa, na którą można się wspiąć lub skorzystać z kolejki, Przylądek Dobrej Nadziei (gdzie można podziwiać pingwiny), winiarnie w pobliżu Stellenbosch, wybrzeże Hermanaus (przy którym można obserwować wieloryby), niesamowite ogrody i Garden Route, która biegnie wzdłuż południowego wybrzeża od zatoki Mossel do Port Elizabeth. W RPA można pojechać naprawdę wszędzie, na strusie farmy, do schronisk nosorożców, rezerwatów, w których mieszkają dzikie koty (lwy, tygrysy, lamparty) i zebry czy żyrafy. Najbardziej znanym i zadbanym parkiem jest Park Krugera, który chętnie odwiedzają turyści z całego świata. Innym z nich jest np. Kgalagadi Transfrontier Park, położony w samym sercu pustyni Kalahari (dzielonej z Namibią), po którym można robić wspaniałe "game drive'y", czyli safari. Najwięcej zwierząt można zobaczyć rano.