Jesteśmy coraz bardziej otwarci na zagraniczne podróże. Pragniemy poznawać nie tylko popularne miejsca w Europie. Coraz częściej marzymy o wyprawach do odległych zakątków świata. Nie da się ukryć, że mamy również więcej możliwości dotarcia do państw afrykańskich, azjatyckich czy południowoamerykańskich, niż nasi rodzice lub dziadkowie. Wcale nie musimy zadłużyć się, aby odbyć ciekawą, zagraniczną podróż. Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą biura podróży, których oferta jest bardzo szeroka. Z łatwością znajdziemy wczasy w komfortowych warunkach, odpowiednich również dla najmłodszych członków rodziny.

Obawy związane z wyjazdem do egzotycznych krajów
Niektóre rodziny obawiają się podróży z małymi dziećmi do krajów egzotycznych. Oczywiście nie ma żadnej gwarancji, że w trakcie takiego wyjazdu dziecko się nie rozchoruje, nie zacznie je boleć ząb, nie będzie pluć lokalnym jedzeniem i marudzić podczas dłuższych przejazdów. Nie mamy na to żadnego wpływu również wyjeżdżając do jednego z krajów europejskich czy nawet podróżując po Polsce. Każdy rodzić wie, jak jego dziecko reaguje w danym momencie swojego życia na wszelkie zmiany. Jeżeli mamy świadomość, że dla naszego malucha nawet nocleg u babci mieszkającej na wsi wywołuje stres, na tym etapie raczej zrezygnujmy z wyjazdu. Nie wszyscy rodzice mają w domu maleńkich turystów.

Dziecko w podróży
Paroletnie dziecko z egzotyczną podróżą nie powinno mieć większych problemów. Wręcz przeciwnie. To cała masa nowych wrażeń, doświadczeń, tysiące rzeczy do poznania, zobaczenia, dotknięcia, spróbowania. Duża ilość stymulujących bodźców w przypadku kilkulatka jest wskazana i korzystnie wpływa na rozwój dziecka.

Oczywiście do podróży z dzieckiem należy się odpowiednio przygotować. Nie ważne czy wyjeżdżamy blisko czy daleko. Zawsze należy zachować określone środki ostrożności. Przede wszystkim konieczna jest konsultacja z pediatrą i wykonanie stosownych szczepień jeszcze przed wyjazdem. Warto również sprawdzić komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych dostępne na stronie resortu. Na miejscu zaś należy zwracać uwagę na jedzenie i picie podawane maluchom oraz bezwzględnie dbać o higienę.

Podróży do egzotycznych krajów nie trzeba się bać. Jeżeli słyszymy krążące na temat odległych państw opinie, pamiętajmy, że często ich źródłem są panujące stereotypy, a nieposiadane doświadczenie. Tajlandia, Meksyk, Kenia to kraje turystyczne i w ogromnym stopniu nastawione na turystów. Posiadają, zatem infrastrukturę zbliżoną do europejskiej. W wielu przypadkach, nawet lepszą. Dodatkowym zabezpieczeniem jest fakt, że z reguły podróżujemy z biurem podróży. Wyjazd jest zorganizowany i nie musimy obawiać się niespodzianek. Oczywiście, pod warunkiem wybrania sprawdzonego biura. Jakie kierunki są najczęściej polecane na rodzinny wyjazd?

Zjednoczone Emiraty Arabskie
To wybór nieoczywisty, ale bardzo trafiony w przypadku wyjazdu z dziećmi. Ten kraj leżący w Zatoce Perskiej uznawany jest za prawdziwy symbol luksusu. Jego stolica, Dubaj, pełna jest przepychu. Tutaj wszystko jest największe, najlepsze, najbardziej ekskluzywne. Imponujące drapacze chmur, drogie hotele, jedno z największych na świecie lotnisk, ogromna przystań i cała masa gigantycznych centrów handlowych. Gdzie tu miejsce dla dzieci? Znajdziemy je na pięknych plażach i sztucznych wyspach. Tutejsze kurorty o wysokim standardzie zapewniają wszystko, co potrzebne maluchom do szczęścia: place zabaw, gry, animacje oraz baseny ze wszelkimi możliwymi atrakcjami.

Tajlandia
Tajlandia zawsze cieszyła się ogromnym zainteresowaniem polskich turystów. To kraj wyjątkowy, ze względu na spuściznę buddyjską. Znajdziemy tu mnóstwo zabytkowych świątyni i niezwykle efektownych pałaców. Przede wszystkim zaś będziemy mogli cieszyć się ciepłym klimatem oraz fantastycznym tajskim wybrzeżem z ogromną ilością malowniczych zatoczek i wysepek. Tajandia wielu kojarzy się z kolorowym, głośnym i spektakularnym Bangkokiem. Nie da się ukryć, że zjeżdżają tu amatorzy zabawy i nocnego życia. Jednak w Tajlandii nie brakuje również miejsc spokojnych i pięknych. Na wczasy z dziećmi polecane są zaciszne wysepki nad Morzem Adamańskim, szczególnie zaś prowincja Krabi, która zaoferuje nam wspaniałe plaże i atrakcyjne rafy koralowe.

Kenia
Kenia słynie przede wszystkim ze swoich parków narodowych. Afrykańskie safari niewątpliwie zachwyci najmłodszych członków rodzinny. Będą mogli stanąć oko w oko z najrzadszymi gatunkami zwierząt w ich naturalnych warunkach i podziać piękną afrykańską przyrodę. Ogromną ciekawość wzbudzą członkowie tubylczych plemion. Z kolei Wybrzeże Oceanu Indyjskiego pełne jest pięknych plaż, a klimat sprzyja szaleństwom w wodzie. Bez wątpienia Kenię można nazwać turystycznym rajem.