Tajlandia stanowi fascynujący turystyczny kolaż, który tworzą tętniące życiem, nowoczesne miasta, zatłoczone motocyklami i rikszami, fascynujące świątynie buddyjskie, zawsze uśmiechnięci mieszkańcy sprzedający rękodzieło, bujne krajobrazy z wciśniętymi co trochę tradycyjnymi wioskami, starożytne ruiny, wspaniałe wybrzeża, piękne plaże i błękitne laguny. Ten urzekający portret wyjaśnia, dlaczego Tajlandia jest najbardziej popularnym miejscem podróży w Azji Południowo-Wschodniej. Przedstawiamy krótki przegląd najlepszych miejsc do odwiedzenia w Tajlandii, wśród których można znaleźć atrakcje kulturowe, historyczne i przyrodnicze.

Park Historyczny Ayutthaya
Ayutthaya to fascynujący park historyczny i miejsce wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w odległości zaledwie godziny drogi od Bangkoku. Ayutthaya była stolicą Tajlandii przez 417 lat, od 1350 do 1767 roku. Została wówczas zniszczona przez Birmczyków. Podczas ataku siły birmańskie spaliły miasto i zniszczyły wiele świętych sanktuariów i posągów Buddy. To, co zdołało przetrwać pożar, zostało pochowane pod ziemią przez setki lat.

Obecnie wiele z dawnego Ayutthaya zostało odkryte, a jego ruiny tworzą wyjątkowy park archeologiczny. Odwiedzający mogą chodzić po ruinach i oglądać wspaniałe świątynie, pałace i posągi Buddy. W parku znajduje się kilka uderzających budynków. Wśród nich są Świątynia Wat Phra Ram, klasztor Wat Chaiwatthanaram i Wat Phra Si Sanphet. Gdy już skończymy zwiedzanie terenu parku, nie zapomnijmy, o zarośniętej głowie Buddy. Wykonana z piaskowca została jakby opleciona przez drzewo bananowca. Stanowi ogromną atrakcję turystyczną i jest prawdziwym symbolem Ayutthaya.

http://planetescape.pl/oferta/tajlandia-mniejszosci-etniczne-na-polnocy-i-rajskie-plaze-na-poludniu/


Wielki Pałac w Bangkoku
Kompleks Wielkiego Pałacu został zbudowany, aby zastąpić dawną stolicę w Ayutthaya. Miasto o wymiarach 218 000 metrów kwadratowych składa się z rezydencji królewskich, sali tronowych, budynków rządowych, świątyń buddyjskich i bogate jest w wiele bezcennych dzieł sztuki. Goście powinni zarezerwować co najmniej trzy godziny, aby zwiedzić je chociaż pobieżnie. Kilka uderzających budynków przykuje naszą uwagę podczas spacerów po rozległym kompleksie. Górny taras posiada duże złote stupy, miniaturową wersję Ankor Wat oraz Panteon Królewski, czyli posągi dawnych władców dynastii Chakri.
Wśród innych budynków kompleksu znajduje się znakomity Klasztor Królewski Szmaragdowego Buddy. Podobnie jak w przypadku wszystkich buddyjskich miejsc kultu, wymagany jest tu odpowiedni strój. Kobiety powinny przykrywać ramiona, mężczyźni muszą również nosić koszulki z rękawami. Nie wolno wchodzić do świątyni w krótkich spódnicach lub spodenkach. Koniecznie też trzeba zdjąć buty.

Pływający targ w Damnoen Saduak
Tajskie rynki, zwłaszcza te pływające, są ekscytujące, żywe i stanowią część lokalnej kultury i tradycji. Targ pływający w Damnoen Saduak leży około półtorej godziny jazdy samochodem od Bangkoku. Mimo, że stał się atrakcją turystyczną, jest to całkowicie funkcjonalny rynek z jedzeniem, pamiątkami, odzieżą i świeżymi produktami. Wyruszając tu z samego rana, możemy liczyć na pyszne śniadanie. Sprzedawcy oferują nam miseczki z makaronem, naleśniki kokosowe, świeże owoce. Mieszają też smażone potrawy, które można zjeść na łodzi. Rynek ten, szybko napełnia turystami, dlatego chcąc uniknąć tłumów naprawdę warto przybyć tu wcześniej.

Wyspa Koh Lanta
Koh Lanta jest jedną z najbardziej dziewiczych wysp Tajlandii oraz szczególnie atrakcyjnym miejscem dla miłośników plażowania. W porównaniu do zatłoczonych plaż i turystyki masowej w Phuket i Samui, Koh Lanta oferuje wiejski urok i wyluzowaną atmosferę. Najlepsze plaże w Koh Lanta można znaleźć wzdłuż zachodnich i południowych wybrzeży. Bamboo Beach jest szczególnie spokojna. Położony na południowym krańcu wyspy Koh Lanta, 500-metrowo odcinek plaży jest idealnym miejscem do pływania, snorkelingu i wylegiwania się na słońcu. Ma krystalicznie czystą wodę i piękne krajobrazy wokół. Inne atrakcje w okolicy Koh Lanta obejmują Stare Miasto i Park Narodowy Koh Lanta. Tutaj także znajduje się piękna, piaszczysta plaża. Wyspa ma wiele stromych wzgórz, zacisznych plaż i nieutwardzonych bocznych dróg, którymi możemy spacerować podziwiając widoki.

Zatoka Phang Nga
Fascynującej zatoka Phang Nga stała się sławna za sprawą filmu „Człowiek ze złotym pistoletem” z udziałem Rogera Moora. Jego bohater, agent 007, znajduje tu swoją kryjówkę. Zatoka znana jest z niezwykłych formacji skał wapiennych, szmaragdowych wód i całorocznych, doskonałych warunków do pływania. Żeglowanie tutaj pozwala odkryć fascynujące wyspy wapienne, malownicze klify, zaciszne plaże, laguny i ukryte zatoczki. Większość wycieczek w ten region obejmuje kajakarstwo, nurkowanie z rurką oraz pływanie. Trudno tu, bowiem odmówić sobie wodnych atrakcji.