Planując podróż do Tajlandii zapewne zastanawiasz się, kiedy wyjechać, aby zapewnić sobie doskonałą pogodę. Robi to większość turystów wyjeżdżających do odległych zakątków świata. Co zatem warto wiedzieć na temat pogody w tym ciekawym kraju?

W Tajlandii nie spotkasz się z pewnością ze skrajnościami pogodowymi takimi, jak np. w Ekwadorze. Tutaj pogoda nie zmienia się w ciągu zaledwie jednej godziny, a wszelkie zjawiska pogodowe można łatwo przewidzieć. Udając się do Tajlandii w porze deszczowej, trwającej od lipca do października raczej nie unikniesz opadów. Jednak spokojnie. Nawet w sezonie deszczowym opady nie są ciągłe. Deszcz pojawia się zazwyczaj o jednej porze, a po jego odejściu powietrze nieco się ochładza.

Pogoda w Tajlandii jest bardzo przewidywalna w ciągu całego roku, chociaż latem jest bardzo gorąco! Od listopada do lutego można spodziewać się najlepszej pogody na wyjazd zwłaszcza, jeśli myślisz o plażowaniu na jednej z rajskich plaż. Pamiętaj jednak, że Tajlandia jest dużym krajem o mocno zróżnicowanym krajobrazie. O każdej porze roku warto odwiedzić inne rejony królestwa. Pory roku są w miarę jednolite w całym kraju, ale istnieją pewne różnice regionalne. Zasadniczo Tajlandia ma trzy sezony: letni, deszczowy i zimowy.

Centralna Tajlandia i Wschód
W centralnej Tajlandii i wschodnich prowincjach gorąca letnia pogoda zaczyna się około połowy lutego i trwa do kwietnia. W kwietniu ekstremalne temperatury mogą wzrosnąć do 40 stopni Celsjusza. Miesiące zimowe trwają od połowy listopada do połowy lutego. W ciągu tych kilku miesięcy może wystąpić tylko parę dni prawdziwie zimnej pogody. Jednak okres poprzedzający nadejście Nowego Roku, jest szansą na odpoczynek od upału panującego przez resztę roku. Pora deszczowa zaczyna się około maja i trwa do października. Deszcz jest częsty i czasami ostry. Zwykle jednak ulewy trwają około 30 minut. Jeśli odwiedzasz plaże na wschodzie (Pattaya, Rayong, Koh Chang), najlepszym czasem są miesiące od grudnia do maja.

Tajlandia Północna i Północno-Wschodnia
Północna Tajlandia i północny wschód kraju mają te same podstawowe sezony, co regiony środkowej i wschodniej Tajlandii. Zimy są jednak znacznie chłodniejsze. Regiony górskie mogą być szczególnie zimne, a w pewnych momentach temperatura spada nawet do zera. W tych częściach kraju zima zaczyna się w listopadzie i trwa do lutego. Bez wątpienia są to najlepsze miesiące na wizytę na północy i północnym wschodzie. Kwiaty kwitną, jest sucho i chłodno, a w górach mgły często spowijają szczyty tworząc magiczne krajobrazy. Mimo że jest gorąco, kwiecień to również wspaniały miesiąc. Odbywa się wówczas niezwykły festiwal Songkran, którego nieodłączną częścią jest polewanie się wodą.

Południowa Tajlandia
Sezony Południowej Tajlandii są mniej wyraźne i właściwie istnieją tylko dwie pory roku: pora letnia i pora deszczowa. Zatoka Tajlandzka leży na wschód od półwyspu tajlandzkiego, a na zachodzie znajduje się Morze Andamańskie. Ma to oczywiście wpływ na pogodę. Zwiedzanie obszarów na zachód od półwyspu (Phuket, Phang Nga, Krabi) najlepiej zaplanować w połowie listopada i kwietnia, aby uniknąć monsunów. Obszary na wschód od półwyspu (Koh Samui, Hat Yai) najlepiej odwiedzać od grudnia do czerwca. Wyprawa w rejony Zatoki Tajlandzkiej możliwa jest przez cały rok, ale osoby wyjeżdżające do tego regionu powinny sprawdzać bieżącą sytuację pogodową, aby uniknąć deszczu. Jeśli planujesz odwiedzić obie strony wybrzeża podczas pobytu w Tajlandii, okres od grudnia do kwietnia będzie najlepszym wyborem.