Rzym jest niezwykle często odwiedzanym przez turystów miastem. Dzięki  temu możemy spotkać tutaj przeogromną ilość atrakcji. Mimo iż dla wielu  podróżników uchodzi za miasto banalne i przereklamowane, to warto  zapoznać się z jego ofertą, gdyż trudno i miasto z większą ilością tak  pięknych, ciekawych i doskonale zachowanych zabytków.

Rzym jest stolicą Włoch, oraz jednocześnie jego największym miastem,  jego powierzchnia to 1287 km², liczba ludności to 2 868 104, jednak  warto pamiętać, że nie uwzględnia ona turystów, których w tym mieście  naprawdę nie brakuje.. Rzym znajduje się w środkowej części Włoch, leży  nad rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym. Znajdują się tutaj liczne atrakcje  turystyczne, oraz ogromna liczba hoteli, hosteli oraz domów oraz  mieszkań do wynajęcia. W obrębie stolicy Włoch, na prawym brzegu Tybru,  ulokowany jest Watykan.

Rzym nie należy do tanich miast turystycznych. O ile da się znaleźć  tani nocleg, to należy pamiętać, że nie będzie on na pewno w centrum  miasta i trzeba będzie się liczyć z koniecznością dojazdu. Podczas  szukania restauracji warto jest poszukać knajpek w których jadają  głównie miejscowi, dzięki czemu unikniemy ogromnych rachunków oraz  możemy być pewni, że zjemy smaczny posiłek przygotowany zgodnie z  tradycją włoskiej kuchni.

Rzym jest miastem bardzo ciepłym, znajduje się on w strefie klimatu  śródziemnomorskiego a średnia temperatura w ciągu roku to aż 20 stopni  za dnia i 10 stopni nocą. Co ciekawe, stolica Włoch ma zaledwie 70 dni  deszczowych w ciągu roku, dzięki czemu ciężko jest trafić na  niekorzystną pogodę.

W Rzymie znajdziemy liczne atrakcje turystyczne, takie jak chociażby:  Fontanna di Trevi, Fontana delle Api, Forum Boarium, Forum Romanum,  Kapitol, Koloseum, Mauzoleum Augusta czy również atrakcyjne Circus  Maximus, Cloaca Maxima. W mieście znajdziemy również wiele miejsc związanych z  Polską, takich jak Kościół pw. Biskupa św. Stanisława przy via delle  Botteghe Oscure 15, Bazylika św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej,  Palazzo Zuccari z herbem Rzeczypospolitej – siedziba królowej Marii  Kazimiery, czy Instytut Polski przy via Vittoria Colonna 1.