Pod względem kultury i krajobrazów Sri Lanka bardzo przypomina Indie. Można ją nazwać Indiami w pigułce. Pośród plantacji herbaty, ryżu, kauczuku i palm kokosowych można odkrywać krok po kroku majestatyczne posągi Buddy oraz misternie zdobione świątynie hinduistyczne. W tropikalnej dżungli ukryte są ruiny starożytnych miast. Zielone wnętrze wyspy otacza pierścień złocistych plaż obmywanych krystalicznie czystymi wodami Oceanu Indyjskiego. Jeżeli dodamy do tego przepyszne pikantne potrawy oraz średnią roczną temperaturę na poziomie 30 stopni Celsjusza, kraj ten okazuje się fantastycznym wyborem na wakacyjny wyjazd. Podróż na Sri Lankę można połączyć z plażowaniem na cudownych Malediwach, prawdziwym raju dla turystów spragnionych słońca, piasku i podwodnych atrakcji.

Planetescape.pl


Tajemnicza Sri Lanka
Na liście turystycznych atrakcji Sri Lanki pierwsze miejsce zajmuje Sigiriya. Ta starożytna twierdza zbudowana została na stromym zboczu, na szczycie płaskowyżu liczącego prawie 180 metrów wysokości. Płaskowyż ten znany jest, jako Lwia Skała i znajduje się pośrodku gęstej, tropikalnej dżungli. Sigiriya pochodzi z trzeciego wieku p.n.e., kiedy była klasztorem. Później zamieniono ją w rezydencję królewską.

Kolejny obowiązkowy punkt wycieczki na Sri Lankę to miasto Galle. Najsłynniejszą atrakcją Galle jest jej twierdza z XVII wieku, zbudowana przez holenderskich kolonistów. Galle to miasto o ciekawym stylu architektonicznym, uważane za najlepszy przykład miasta warownego. Galle staje się znane także, jako kolonia artystyczna. Mieszka tutaj duża społeczność imigrantów. Około jednej trzeciej domów należy do cudzoziemców. Inne atrakcje Galle to naturalny port, najstarsza latarnia morska Sri Lanki, muzeum morskie oraz jedna z najważniejszych świątyni Shivy.

Kandy, drugie pod względem wielkości, miasto na Sri Lance, jest bramą do centralnej części wyspy i jej tropikalnych plantacji, na których rosną zarówno herbata, jak i kauczuk. Jeśli pojedziemy z Colombo, znajdziemy się na drodze, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych w kraju. W Kandy koniecznie trzeba zwiedzić Świątynię Zęba. To jedna z najbardziej sakralnych świątyń buddyjskich na świecie.
Polonnaruwa jest drugim najstarszym królestwem na Sri Lance. To miejsce jest znane z ruin starożytnego miasta. Pochodzące z XII wieku ruiny są jednymi z najlepiej zachowanych w kraju. Zacznijmy zwiedzanie Polonnaruwa w Muzeum Archeologicznym, a następnie udajmy się do ogromnego, liczącego aż 50 budynków Pałacu Królewskiego z dobrze zachowaną hali widowiskową.

Boskie Malediwy
Po aktywnym zwiedzaniu Sri Lanki czas na chwilę relaksu i wypoczynku. Malediwy są idealnym miejscem na wakacje. Wyspy archipelagu wyróżniają się kilkoma godnymi uwagi atrakcjami. Wśród najbardziej popularnych miejsc do odwiedzenia na Malediwach, znajduje się Wielki Meczet przez miejscowych nazywany Masjid-al-Sultan. Wybudowany w XVII wieku przez Sułtana Ibrahima Iskandhara, wspaniały budynek mieści nie mniej niż 5000 osób. Jest to najstarszy meczet na Malediwach. Możemy w nim podziwiać wspaniałe drewniane rzeźby, jak również wyjątkowe przykłady sztuki islamskiej. Minaret w kształcie bębna jest cechą charakterystyczną tej unikalnej budowli.

Pałac Prezydenta jest również wart zainteresowania. Ten ciekawy budynek jest oficjalną rezydencją Prezydenta Malediwów. Chociaż nie jest otwarty dla publiczności, goście mogą fotografować go z zewnątrz. Budynek został zbudowany tuż przed I wojną światową przez Sułtana Szamsuddeena III.

W stolicy Malediwów Male można odwiedzić także Muzeum Narodowe, które znajduje się w uroczym budynku kolonialnym. Wśród ciekawej ekspozycji wyróżniają się starożytne królewskie stroje, tradycyjne ubrania mieszkańców Malediwów, ręcznie malowana miniatura Koranu i buddyjskie relikty.