Gambia to państwo znajdujące się w zachodniej Afryce i mające dostęp  do Oceanu Atlantyckiego. Pod względem powierzchni jest to najmniejszy  kraj kontynentalnej Afryki, ty bardziej zaskakuje fakt, że państewko to  jet aż tak zróżnicowane. Na powierzchni przekraczającej nieco 11 tysięcy  kilometrów kwadratowych turyści znajdą wspaniałe parki , w których  można podziwiać afrykańską faunę i florę, a także piękne plaże i  rezerwaty przyrody. Co warto zobaczyć, żeby wyjazd wakacyjny do Gambii  był kompletny? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

Kiang West National Park

Kiang West to park narodowy znajdujący się w okręgu Lower River na  południowym brzegu rzeki Gambia. Został założony w 1987 roku i zajmuje  powierzchnię przekraczającą nieco jedenaście tysięcy hektarów, a w  związku z tym jest największy obszarem chronionym w całej Gambii.  Turyści odwiedzający park mogą podziwiać wilgotną sawannę oraz lasy  galeriowe, a także mieszkające tutaj pawiany, antylopy, guźce czy  krokodyle.

Bijilo National Park

To kolejny park narodowy w tym niewielkim kraju i miejsce, które  powinny odwiedzić wszystkie osoby ceniące bliski kontakt z naturą.  Wielką atrakcją turystyczną są żyjące w parku małpy, które chętnie  przyjmują smakołyki w postaci orzechów. Park ten jest również domem dla  wielu gatunków ptaków, a tuż obok znajduje się malownicza plaża. Jest to  jedno z tych miejsc, które stanowią kwintesencję tego, co w Gambii  najlepsze.

Abuko Nature Reserve

Abuko Neture Reserve to rezerwat przyrody, w którym turyści mają  okazję podziwiać nie tylko gambijską roślinność, ale również zwierzęta,  które w Europie można spotkać tylko w ogrodach zoologicznych. W  wygrodzonym miejscu znajdują się tutaj hieny, które można zobaczyć z  bliska, a niedaleko usytuowane jest obserwatorium, które pozwala  podziwiać ptaki.

Kunta Kinteh

Kunta Kinteh to wyspa znajdująca się w zachodniej Gambii na rzece o  tej samej nazwie. Na wyspie tej znajdują się ruiny średniowiecznego  fortu, który został zbudowany w XVII wieku, a także ruiny innych  historycznych budynków. Cały kompleks został w 2003 roku wpisany na  listę światowego dziedzictwa UNESCO. W XVI wieku dotarli tutaj  Portugalczycy i nazwali wyspę Wyspą Świętego Andrzeja, jednak dopiero w  XVII wieku osiedlili się tu Niemcy i Łotysze. Na przestrzeni lat  właścicielami fortu byli przedstawiciele różnych narodów europejskich, a  dopiero w pierwszej połowie XIX wieku została ona przez nich  opuszczona. Obecna nazwa wyspy została jej nadana w 2011 roku i  nawiązuje ona do Kunty Kintego, czyli bohatera powieści "Korzenie - Saga  amerykańskiej rodziny".

Makasutu

Makasutu to las, na terenie którego odbywają się wycieczki z  przewodnikiem opowiadającym o gambijskiej przyrodzie. Wycieczka obejmuje  również rejs po lesie mangrowym, a także pokazy lokalnych tancerzy.  Odważniejsi turyści bedą tutaj mieli okazję skorzystać z usług szamana, a  na miejscu znajduje się również sklep, w którym można kupić unikatowe  pamiątki z afrykańskiej wyprawy.