Afryka to kontynent, który niemal od zawsze fascynuje i intryguje. Każde miejsce tutaj jest warte zwiedzenia i zobaczenia. Jeśli więc planujesz wybrać się w podróż do Tanzanii to zanim to zrobisz powinieneś odpowiednio się do takiego wyjazdu przygotować. Poniżej znajdziesz poradnik, dotyczący tego, jak można samodzielnie zwiedzić i zobaczyć Tanzanię. Przeczytaj go koniecznie!

Przygotowanie do wyjazdu do Tanzanii - szczepienia
Zacznijmy od tego, że niektóre szczepienia do Tanzanii są obowiązkowe, a niektóre tylko zalecane. Na pewno obowiązkowa jest szczepionka na żółta febrę – przy wyjeździe na Zanzibar jest sprawdzana żółta książeczka. Poza tym warto się zabezpieczyć przeciwko Malarii – np. brać tabletki Malarone. Bardzo ważnym elementem zabezpieczającym są też środki przeciwko komarom takie jak Mugga, choć lepsze są te, które maja wyższy poziom DEET. Jeżeli chodzi o wizę to można ją kupić na lotnisku w Dar Es Salaam i kosztuje ona 50 dolarów amerykańskich. Natomiast jeżeli będziesz chciał jechać do mniej turystycznych regionów to musisz bardziej uważać, ponieważ paszporty mogą być sprawdzone na ulicy przez niejakiego „immigration officer”. W związku z tym, jeżeli planujesz zostać w danym regionie więcej niż 2 dni, to najlepiej się zarejestruj się właśnie w „immigration office”. Sam transfer z lotniska do Dar Es Salaam taksówą powinien Cię kosztować nie więcej niż 25 000 tsh.

Komunikacja miejska i transport miedzy miastowy w Tanzanii
Jeżeli chodzi o transport oraz jakąkolwiek komunikacje między miastami w Tanzanii to zdecydowanie po większości miastach najłatwiej jest się poruszać taksówką, bajaj’em (trzykołowy motocykl) albo dala dala (miejski minibus – zdecydowanie najtańsza opcja).

Sprawne, szybkie i bezpieczne podróżówanie po innych regionach Tanzanii

W przypadku, jeżeli zamierzasz jechać do innych regionów Tanzanii to najbardziej popularną formą transportu jest autokar. Oczywiście są też osobne firmy, które obsługują różne miasta i regiony Tanzanii, ale zdecydowanie większość autokarów wyjeżdża z stacji Ubungo. Najlepiej kup sobie jednak bilet w przeddzień i dojedź na stację około godziny przed odjazdem, gdyż panuje tam chaos, a stacja jest labiryntem. Jeśli jednak chciałbyś podróżować na południe Tanzanii to powinieneś udać się na stację Temeke. Informacja bardzo ważna dla kobiet: lepiej jechać w długiej spódniczce by móc się zasłonić podczas przerw na potrzeby fizjologiczne (autokar po prostu staje na poboczu). Natomiast jeżeli wybierasz się na Zanzibar to w zasadzie masz dwie opcje – płynąć statkiem lub lecieć samolotem. Statek jest tańszą wersją i za klasę ekonomiczną kosztuje około 80 dolarów amerykańskich w dwie strony, a sama podróż nie powinna trwać więcej niż dwie-trzy godziny. Niestety często bywa tak, iż morze jest bardzo niespokojne i wiele osób cierpi na chorobę morską. Za to Precision Air latają do różnych większych miast tanzańskich, jak i na Zanzibar. Po Tanzanii można tez podróżować pociągiem.

Gdzie dziś śpimy? Czyli zakwaterowanie w Tanzanii
Generalnie w Dar Es Salaam jak i na Zanzibarze można znaleźć dużo hoteli zróżnicowanych cenowo, jak i jakościowo. Na pewno jeśli podróżujesz na małym budżecie w Dar Es Salaam to dobry będzie hostel YMCA i YWCA (około 25000 tsh za pokój dwuosobowy). Niestety jednak mieszkając w takich hostelach i pensjonatach trzeba się przyzwyczaić do zimnej wody.

Jedzenie w Tanzanii, którego warto spróbować
Zdecydowanie na śniadanie najbardziej popularne są ciapati (naleśnik na wodzie, a nie na mleku). A do picia często podawany jest chai (herbata) albo kahawa (kawa). Często można dostać na śniadanie też omlet z chlebem czy owoce. W Dar Es Salaam, na Zanzibarze i w wielu innych turystycznych miejscowościach jest spory wybór restauracji, od tanzańskich, przez indyjskie, etiopskie, chińskie aż po włoskie.

Tanzańskie menu – czyli przydatne nazwy tańskich potraw, które lepiej znać!
Poniżej znajdziesz kilka podstawowych dań i ich nazwy, które na pewno Ci się przydadzą:

- Wali na kuku: ryż z kurczakiem,

- Wali maharagwe: ryż z fasolą,

- Samaki: ryba,

- Chipsi: frytki,

- Chipsi mayai: omlet z frytkami,

- Mayai: jajko,

- Ugali: papka zrobiona z mąki manioku,

- Michuzi: sos,

- Soda: napoje gazowane typu cola, fanta, sprite.

Jeżeli chodzi o nazwy popularnych owoców to są to:

- Ndizi: banan,

- Chungwa: pomarańcza,

- Tikiti: arbuz,

- Papai/ popo: papaja,

- Nazi: kokos,

- Karosho: orzech nerkowca,

- Sasa: coś podobnego do szpinaku

Zwiedzanie Tanzanii – czyli gdzie warto się wybrać?
Niestety w Dar Es Salaam nie ma dużo do zwiedzenia. Warto jednak wybrać się do Makumbusho Village Museum (Muzeum pokazujące chatki i styl życia różnych plemion). Ponadto plaża w Kigamboni (w Dar Es Salaam) jest naprawdę śliczna, i jeżeli akurat nie masz możliwości albo czasu jechać do innego miasta nadmorskiego lub na Zanzibar, to na pewno będzie to dla Ciebie świetna alternatywa.