Kazachstan to państwo znajdujące się w prawie 90 procentach w Azji i  częściowo w Europie. Jego stolicą oraz drugim pod względem liczby  ludności miastem jest Astana, znajdująca się nad rzeką Iszym na Pogórzu  Kazachskim. Jest to stosunkowo młode państwo, założone przez Rosjan  dopiero w pierwszej połowie XIX wieku, ale mimo to znajduje się w nim  sporo atrakcji wartych zobaczenia. Astanę warto zobaczyć również  dlatego, że nie jest to jeszcze popularny cel wakacyjnej podróży, a w  związku z tym na chwilę obecną nie uległa ona standaryzacji na modłę  zachodnią.

Pałac Prezydencki Ak Orda

Pałac Prezydencki Ak Orda to siedziba prezydenta, której budowa  została ukończona dopiero w 2004 roku. Znajduje się na brzegu rzeki  Iszym i stanowi gustowne połączenie marmury i szkła. Pałac ten znajduje  się w dzielnicy, która jest bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym,  dlatego nie sposób go nie zauważyć. Szczególnie pięknie prezentuje się  po zmroku, kiedy jego fasada jest efektownie podświetlona.

Pałac Pokoju i Pojednania

Pałac Pokoju i Pojednania w Astanie to szklana piramida o wysokości  72 metrów. Znajdują się w niej różne instytucja kulturalne, w tym na  przykład Kazachstański Teatr Operowy. Budynek robi wielkie wrażenie o  każdej porze dnia, ale jest popularny również ze względu na teorie  spiskowe z nim związane. Kiedy kończono jego budowę na początku lat  dwutysięcznych, zwolennicy tego rodzaju teorii uznali, że szklana  piramida jest siedzibą Illuminatów.

Chan Szatyr

Chan Szatyr to kolejna nietuzinkowa konstrukcja w Astanie, a  jednocześnie największy namiot na całym świecie. Jest wyoki na 150  metrów i obleczony materiałem, ale ze względu na panujące tutaj warunki  pogodowe, a zwłaszcza silny wiatr, niemal codziennie wymaga naprawy. Na  jego powierzchni zmieściłoby się dziesięć boisk piłkarskich, ale w  środku znajdują się centra handlowe i rozrywkowe. Z punktu widzenia  turystów jest to ważne miejsce, ponieważ należy do nielicznych, gdzie  można kupić pamiątki z wakacji. Wielką atrakcją namiotu jest również  sztuczna plaża znajdująca się na najwyższym poziomie, która jest  wypełniona piaskiem przywiezionym z Malediwów.

Wieża Bäjterek

Wieża Bäjterek to monumentalna wieża widokowa znajdująca się w  centrum Nur-Sultan. Konstrukcja wieży przypomina topolę zwieńczoną  złotym słońcem, a kształt ten nawiązuje do ważnej legendy narodowej o  ptaku, który w koronie takiego drzewa dał początek najważniejszej dla  nas gwieździe. Taras widokowy znajduje się tutaj na 97 metrze i są na  nim złoty odcisk dłoni prezydenta Kazachstanu, a widać stąd całą  panoramę miasta.

Astana Opera i Lover’s Park

Astana Opera to budowla wybudowana zaledwie kilka lat temu, ale  nawiązująca do antycznego Partenonu. Stanowi jedną z większych atrakcji  Astany i znajduje się tutaj największy teatr w całej Azji Centralnej.  Opera znajduje się na terenie parku nazywanego Lover's Park, ponieważ  panuje w nim iście romantyczna atmosfera. Jest to jedno z tych miejsc,  które zarówno turyści, jak i mieszkańcy Astany wybierają, aby na chwilę  odpocząć od miejskiego zgiełku.

Meczet Hazrat Sultan
Meczet Hazrat Sultan jest największym meczetem w całej Azji  Centralnej, a w środku można zmieścić się nawet dziesięć tysięcy osób.  Minarety otaczające meczet mają około 77 metrów wysokości, a cała  budowla jest bogato zdobiona tradycyjnymi islamskimi ornamentami. Warto  odwiedzić ją w środku, chociaż już z zewnątrz robi wielkie wrażenie.