Seszele, czyli jeszcze jedno z wyspiarskich państw, które kuszą rajskimi plażami i widokami jak z obrazka. Seszele położone są na Oceanie Indyjskim, około 1600 kilometrów od wybrzeży Afryki, a konkretnie – znanego Madagaskaru. Sąsiadują też z Mauritiusem, Reunion oraz Malediwami, niewątpliwie takie otoczenie dodaje im atrakcyjności. Skąd się w ogóle wzięły Seszele? Jeszcze kilkaset lat temu były to po prostu niezamieszkane i tajemnicze wyspy na oceanie, a dziś jeden z popularnych kierunków turystycznych. Co powinniśmy wiedzieć, zanim się tam wybierzemy? W jaki sposób planować wyprawę?
Krótka historia Seszeli
Historia Seszeli zaczyna się około X wieku, kiedy to arabscy kupcy zaczęli odwiedzać wyspy. Szybko jednak o nich zapomniano, by dopiero około 600 lat później zostać ponownie odkryte, tym razem przez Portugalczyków. XVII i XVIII wiek przyniósł na wyspy piratów z Europy, którzy zaszywali się na nich na wiele miesięcy, by uniknąć wyroków sądowych. Dopiero w połowie XVIII wieku za Seszele wzięła się Francja, anektując wyspy i nadając im obecną nazwę (ku czci francuskiego ministra finansów, Seschellesa). Później Seszele okupowała Wielka Brytania, Mauritius, a w XIX wieku sprowadziło się tutaj mnóstwo ludności hinduskiej. W XX wieku wyspy zalała fala Arabów i dopiero w 1975 Seszele uzyskały autonomię. Trzeba przyznać, że historia nie rozpieszczała tego wyspiarskiego kraju i przez setki lat wymieszało się tu sporo zupełnie różnych narodowości. Te nietypowe mieszanki dały Seszelom niespotykaną nigdzie kulturę i obyczaje.
W jakim języku mówi się na Seszelach?
Na wyspach uznano za oficjalne aż trzy języki: kreolski seszelski, francuski i brytyjski. Seszele są republiką, a ich prawo to swoista mieszanka prawa brytyjskiego i francuskiego, więc np. mamy tu lewostronny ruch uliczny, na co lepiej się wcześniej mentalnie przygotować.
Jakie są ceny na Seszelach?
Seszele wydają się nam egzotycznym krajem, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich sąsiedztwo. Niech nas jednak nie zaskoczy zachodnia atmosfera panująca na wyspie, w końcu przez setki lat przybywali tu Portugalczycy, Francuzi i Brytyjczycy. Spodziewajmy się zatem cen podobnych do cen w wymienionych krajach. Zdecydowanie najdroższym elementem naszego budżetu będzie bilet, który standardowo kosztuje ok. 4000 PLN dla jednej dorosłej osoby (w dwie strony). Noclegi oscylują wokół 30-45 euro za noc, chociaż w hostelach zapłacimy nieco mniej. Podczas zakupów poleca się bacznie zwracać uwagę na produkty, które lądują w naszym wózku, ponieważ zróżnicowanie w cenie bywa zaskakujące, np. za jedną puszkę tuńczyka zapłacimy ok. 30 złotych, a za tą stojącą obok już 5 zł. Jeśli chcemy naszą wyprawę zrobić niskobudżetowo, warto zrobić większe zakupy w supermarketach, a nie lokalnych sklepach spożywczych, w których wiadomo, że cena będzie podbita specjalnie na przyjazd turystów.
Kiedy najlepiej wybrać się na Seszele?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ pogoda na wyspach przez cały rok nieznacznie się zmienia. Mamy tutaj dwie pory roku, suchą i deszczową, podczas których temperatura waha się od 24 do 32 stopni Celsjusza, co zapewne zadowoli większość zachodnich turystów. Pomiędzy listopadem a marcem (wyłączając Boże Narodzenie i Nowy Rok) można trafić na korzystniejsze oferty biletowe, niż w gorączce pełnego sezonu, czyli od maja do września.
Co wyróżnia wyspy seszelskie?
Warto wiedzieć, że poza barwną historią, Seszele są wyjątkowym miejscem na naszym globie. Do kraju należy 115 wysp, które mają pochodzenie wulkaniczne i koralowe, a niektóre z nich mają podłoże z granitu, co jest unikalne na światową skalę. Archipelag Seszeli dzieli się na tzw. Wyspy Zewnętrzne i Wyspy Wewnętrzne, z czego do najpopularniejszych należą Mahe (największa, znajduje się tam stolica kraju, Victoria), Praslin, Silhouette i La Digue. Zdecydowaną większość wysp pokrywają nieodkryte przez człowieka lasy tropikalne, które są domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt oraz bogate w roślinność.
Kilka ciekawostek
Seszele utrzymują się głównie z turystyki i mówi się, że to kraj dla turystów z większym budżetem. Ludność seszelską w większości stanowią potomkowie francuskich kolonizatorów, czyli Kreole, którzy posługują się dialektem kreolskim. Dodatkowo, ponad 80% z nich deklaruje katolicyzm jako religię wiodącą, a prócz katolików na wyspie znajdziemy też protestantów i mniejszości hinduizmu i islamu. Będąc na Seszelach nie można odmówić sobie spróbowania kuchni kreolskiej, której specjalnością są ryby przyrządzane w różnych sosach.
sierpnia 16