Indie przyciągają turystów z całego świata. Jest w tym kraju coś magicznego, mistycznego, niepokojącego, a zarazem fascynującego. Dwa miejsca w Indiach zasługują na szczególną uwagę. To wielobarwny Radżastan oraz niezwykłe Varanasi. Postaramy się nieco je przybliżyć. A wszystkich zainteresowanych już teraz zapraszamy na zapoznanie się z ofertą PlanetEscape.pl - http://planetescape.pl/oferta/podroz-indie-radzastan-mistyczne-varanasi-i-nieznane-andamany/.

Dlaczego warto odwiedzić Radżastan?
Indie trudno nazwać szarym i ponurym krajem. Szare są tu jedynie pustynie, choć i na nich od czasu do czasu wyrastają cudowne niespodzianki np. w postaci rozbudowanych i efektownych pałaców. Jeżeli nazwiemy Indie kolorową krainą, to na określenie Radżastanu zabraknie nam słów.

Radżastan kusi turystów przede wszystkim fascynującą, unikalną architekturą. Tutejsza zabudowa miejska, niesamowite pałace, wyjątkowe fortyfikacje oraz pamiętające zamierzchłe czasy zabudowania wiejskie doskonale wpisują się w krajobraz Indii. Jakość architektury stoi na naprawdę wysokim poziomie. Szczególnie wyrafinowane są budynki królewskie, wykonane zazwyczaj z piaskowca. Ich pieczołowite zdobienia w postaci rzeźbionych geometrycznych wzorów nie jednemu odbierają mowę. Co ciekawe, większość z nich nadal pełni funkcje użytkowe. Nie są jedynie budowlami zabytkowymi.

Jedną z ważniejszych elementów kultury Radżastanu jest jedzenie. Posiłki są tutaj niezwykle obszerne i obejmują z reguły kilka dań. W potrawach z Radżastanu nasze podniebienia zasmakują zarówno piekielnej ostrości, jak i niebiańskiej słodyczy. Tradycje dawnego imperium wnoszą do kuchni tego regionu mnóstwo wyśmienitych potraw mięsnych.

Radżastan tętni rozmaitymi dźwiękami. Muzyka jest tutaj wszechobecna. To z tej części świata wywodzą się hiszpańskie flamenco oraz cygańskie ballady. Ślady tradycyjnych tańców możemy natomiast znaleźć w kulturze Romów.

Jeżeli pragniemy uciec od ludzi, Indie z pewnością nie są najlepszym wyborem. Wszak jest to jeden z najbardziej zaludnionych krajów świata. Mieszkańcy Radżastanu są jednak niezwykle mili, gościnni i uprzejmi. Cechuje ich ogromne zróżnicowanie. Region ten zamieszkuje ponad 80 grup etnicznych i językowych. Ta fascynująca mieszanka stanowi ogromne bogactwo Radżastanu.

Varanasi
Varanasi jest nie tylko jednym z najstarszych, ale również najświętszych miast Indii. Dla każdego Hindusa ogromnym zaszczytem jest umrzeć w tym mieście, by po skremowaniu prochy zostały wrzucone do świętej rzeki Ganges. Według wierzeń ma to przynieść oświecenie. Równie wiele, jak turystów, jest w Varanasi pielgrzymów, którzy dokonują rytualnych kąpieli w Gangesie. Ganges stanowi centralny punkt miasta. Najstarsza część Varanasi leży właśnie nad rzeką. Wąskie uliczki miasta stanowią prawdziwy labirynt. Nie jeden turysta w nich pobłądził. Co krok można się tu natknąć na niewielkie świątynie, miejsca, w których dokonywane są kremacje oraz ghaty. Ghaty to nic innego, jak schody prowadzące wprost do Gangesu. Są oblegane przez turystów oraz przez pielgrzymów.

Jakie atrakcje czekają na turystów w Varanasi? Poza wędrówkami labiryntem uliczek, warto zobaczyć krematoria. Na specjalnych stosach palone są ludzkie ciała. Widok nie jest być może zbyt przyjemny, ale jest tych ceremoniach coś mistycznego. Ciekawą atrakcją może być również rejs po Gangesie. Najbardziej sprzyjające warunki panują podczas wschodu słońca. Budzące się o świcie Varanasi wygląda przepięknie.

Z myślą o turystach otwarto tu także liczne szkoły jogi, hindi oraz gry na tradycyjnych instrumentach. W Varanasi można także wyruszyć na jednodniową wycieczkę do Sarnath. To miejsce, w którym Budda przemówił po raz pierwszy, po osiągnięciu oświecenia. Dostaniemy się tam bez problemu rikszą z okolic dworca kolejowego