Kontynent afrykański budzi ogromne zainteresowanie turystów z całego świata. Jednym z najpopularniejszych kierunków, wybieranym zwłaszcza na początek przygody z Afryką jest Tanzania. Podpowiadamy, jakie miejsca w tym egzotycznym kraju są szczególnie warte zobaczenia. To z pewnością mniej znana Tanzania. Zmasowana turystyka nie często tu dociera.

Na podbój Kilimandżaro

Kilimandżaro, najwyższy afrykański szczyt, kusi turystów żadnych przygód. Jego zdobycie jest w zasięgu wielu z nich. Wyprawa na Kilimandżaro nie jest zbyt trudna. Jedyne problemy, które mogą nas spotkać to aklimatyzacja na dużych wysokościach oraz niska temperatura, która w nocy spada tu poniżej zera. Nie musimy posiadać żadnych specjalnych umiejętności wspinaczkowych, a nawet górskiego sprzętu. Konieczna natomiast będzie wytrzymała i ciepła odzież. W zależności od wybranej trasy, wejście na szczyt zajmuje od 5 do 8 dni. Na zejście trzeba przeznaczyć od 2 do 3 dni. Wszelkie trudy i niedogodności zostaną nam zrekompensowane. Z dachu Afryki o wschodzie słońca roztaczają się niezwykłe widoki, a satysfakcja związana ze zdobyciem najwyższego szczytu kontynentu jest ogromna.

Z wizytą u Masajów
Wizyta na masajskich ziemiach może być źródłem fantastycznych wrażeń. Masajów spotkamy tu na każdym kroku. Ubrani są oczywiście w tradycyjne stroje, kangi, najczęściej czerwone lub fioletowe. Wędrują swoimi ścieżkami albo doglądają pasącego się bydła. Masajskie kobiety i dzieci z pewnością zaoferują ciekawą, kolorową biżuterię: koraliki, wisiorki, bransoletki. Nawet nie warto podejmować prób targowania. Zamiast obniżeniem ceny, skończą się raczej nabyciem kolejnego przedmiotu. Masajowie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zagraniczni turyści to dla nich źródło pewnego dochodu.

Tanzania mniej znana. Kuria

Tanzania to nie tylko Masajowie. Równie ciekawe jest plemię Kuria. W trakcie pobytu w Tanzanii warto odwiedzić rodzinną wioskę tego plemienia – Mugumu. Kuria to tradycyjna wspólnota rolnicza, głównie uprawiająca kukurydzę i fasolę. Kukurydza, kawa oraz tytoń stanowią tu walutę. Plemię Kuria hoduje także bydło. W przeszłości było to źródłem starć między poszczególnymi klanami wewnątrz plemienia. Co ciekawe, ludzie Kurii nazywają swoje dzieci od zdarzeń, które mają miejsce podczas narodzin dziecka. Zupełnie naturalne są takie imiona, jak Trzęsienie Ziemi (Kirigiti), Głód (Wanchara) czy Zbiory (Magesa / Mogesi).

Afrykańskie safari

Przyjazd na równinę Serengeti ma zazwyczaj jeden cel. Jest nim safari. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy tu tzw. wielką piątkę, a więc lwa, słonia, nosorożca, lamparta i bawoła. Jednak nie brakuje również innych zwierząt. Dowiemy się o nich rozmaitych ciekawostek, których dostarczają przewodnicy safari. Serengeti to także ogromne bogactwo dzikiego ptactwa. Ma tu swój dom około 500 rozmaitych gatunków ptaków. Zainteresowanie turystów wzbudzają zazwyczaj sekretarze, ze względu na charakterystyczne pióra z boku głowy oraz ogromne strusie. Równie ciekawe są tutejsze rośliny. Symbolem Serengeti jest akacja o parasolowatych koronach. To drzewo spotykane w wielu afrykańskich parkach i często widywane na pocztówkach z Afryki.