W trakcie zimy ani rozgrzewające herbatki, ani przygotowania do Świąt - nie podładują naszych akumulatorów tak, jak promienie słońca na upalnej plaży. Zastanawiasz się gdzie jechać z dziećmi po sezonie? Poniżej znajdziesz poradnik, dotyczący tego, jak sprawnie zorganizować egzotyczne wakacje z małym dzieckiem i w które miejsca warto je zabrać. Przeczytaj go koniecznie!

Wątpliwości , dotyczącego tego czy warto podróżować z dzieckiem?
Niemal wszędzie kuszą nas najlepsze okazje cenowe, mniejszy tłum turystów niż w letnie miesiące, możliwość wyjazdu w te rejony świata, w których sezon właśnie się rozpoczyna. Jedank rodzice małych dzieci szybko dopisują do listy argumentów za pośpiesznym spakowaniem strojów kąpielowych – argument, że jeszcze nie muszą planować wakacji akurat w okresie szkolnej przerwy. Uważają, że maluch jeszcze nie poszaleje na nartach, że nie ma co odkładać planów na później, bo koszt przelotu dziecka będzie rósł wraz z nim, i że nic tak nie cieszy malucha, jak ciepła plaża, a w żłobkach i przedszkolach szaleją epidemie grypy, anginy, rota wirusa itp. W momencie, gdy decyzja o egzotycznych wakacjach dla całej rodziny wydaje się entuzjastycznie podjęta, pojawiają się obawy i wątpliwości, czy w trosce o dziecko nie lepiej będzie jednak przezimować w cieple domowego ogniska.

Zastanów się, dokąd chcesz się wybrać na wakacje z rodziną i dzieckiem?
Na pewno osoby, które dużo podróżowały (i to nie koniecznie ograniczając się do miejsc oddalonych o kilka godzin lotu i do aktywnego wypoczynku w Polsce), ale które po raz pierwszy chcą zabrać ze sobą dziecko, mogą bazować na swoich doświadczeniach i wybrać się ponownie w sprawdzone na własnej skórze rejony. Przede wszystkim dzięki własnemu doświadczeniu dużo łatwiej jest zorganizować udane wakacje, przewidzieć niektóre trudności. Jednak przy pierwszej rodzinnej egzotycznej wyprawie dobrze jest koncentrować się nie tylko na odkrywaniu świata, ale na także oswajaniu malucha z nową dla niego sytuacją, poznaniu jego możliwości i upodobań podróżniczych. Dlatego warto stawiać na regiony, które zostawiły nam dobre wspomnienia. W związku z tym, jeśli chcemy koniecznie pojechać w wymarzone, ale zupełnie nieznane nam miejsce, postarajmy się przed wyjazdem zgromadzić jak najwięcej praktycznych informacji, popytać wśród znajomych, poszukać w Internecie kontaktu z ludźmi, którzy podróżowali tam z dzieckiem w zbliżonym wieku i w podobnym czasie - ich doświadczenia będzie bezcenne. Ponadto łatwiej odnajdziemy się w kraju, w którym będziemy mogli porozumieć się w znanym nam języku. Często doświadczeni globtroterzy zapewniają, że podróżowanie z dziećmi jest pod wieloma względami nawet łatwiejsze - spotkamy się z większą sympatią, życzliwością, chęcią pomocy i zaciekawieniem ze strony lokalnych mieszkańców. Poza tym pamiętajmy, że tam dokąd się wybieramy ludzie też mają dzieci, troszczą się o nie i zaopatrują się w najpotrzebniejsze produkty jak mleko i pieluchy.

Przed wyruszeniem w podróż z dzieckiem koniecznie skonsultuj się z jego lekarzem
Zdecydowanie najważniejszym doradcą będzie dla nas pediatra dziecka. Dlatego w przypadku małego podróżnika najpierw dobrze jest umówić spotkanie z lekarzem, który zna stan zdrowia dziecka i będzie mógł ocenić, czy są jakieś przeciwwskazania do jego dalszego wyjazdu. Poza tym konieczna jest też wizyta w poradni medycyny podróży lub medycyny tropikalnej. To właśnie tam można uzyskać najściślejsze informacje o ryzykach zdrowotnych występujących w miejscach, do których chcesz zabrać dziecko i zalecenia jak ustrzec się nieprzyjemności. Ważne jest, aby podać lekarzowi nie tylko, jaki region czy kraj chcemy odwiedzić, ale jak najdokładniejszą lokalizację i czas wakacji.

Porozmawiaj z lekarzem o szczepieniach dla Twojego dziecka!
Na pewno lekarz zaleci ewentualne szczepienia dla Twojego dziecka. W związku z tym nawet jeśli w wybranym kraju szczepienia nie będą obowiązkowe, ale zalecane, warto wspólnie przeanalizować korzyści z uodpornienia - szczepienia mogą być przydatne także w Polsce jak np. przeciwko żółtaczce pokarmowej czy meningokokom. Musisz jednak wiedzieć, że niestety, ale nie ma szczepienia przeciwko malarii. Najczęściej ta przenoszona przez komary, niebezpieczna choroba występuje w rejonach tropikalnych oraz subtropikalnych. Dlatego wybierając się do Afryki oraz do miejsc położonych dalej na południe od Sahary i do krajów zachodniej Oceanii, trzeba liczyć się z ryzykiem zachorowania na malarie. Zazwyczaj podróżującym lekarze zalecają profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. W przypadku małych dzieci nie zawsze jest to możliwe oraz wskazane. Jednak lekarz na pewno wytłumaczy Ci jak bezwzględnie unikać ukąszeń komarów, osłaniając się ubraniem, moskitierami i stosując repelenty.