Położenie na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, moc atrakcji i  świetnie zagospodarowanie – oto czynniki, dzięki którym Węgorzewo stało  się popularnym ośrodkiem turystycznym. Na jakie atrakcje mogą liczyć te  osoby, które w Węgorzewie postanowią spędzić wczasy? Na jakich obiektach  powinny się skupić te osoby, które odwiedzają Węgorzewo w trakcie  krajoznawczej wycieczki po Mazurach?

 

 Powodów, dla których warto odwiedzić Węgorzewo, jest sporo. Dla jednych  będzie to typowa miejscowość wypoczynkowa, dla innych ośrodek o ciekawej  historii. Wiadomo, że historia Węgorzewa zaczyna się w połowie XIV  wieku, kiedy to na jej terenie powstał krzyżacki zamek. To wokół niego  zaczęła się rozwijać osada, która w latach 70-tych XVI wieku zyskała  prawa miejskie. W XVIII wieku Węgorzewo było jednym z najważniejszych  ośrodków miejskich na Mazurach, jednak częste przemarsze wojsk oraz  zniszczenia wojenne miały fatalny wpływ na jego rozwój. Na szczęście  ratunkiem dla Węgorzewa okazała się turystyka, doskonale rozwijająca się  od początku XX wieku. Wiadomo, że już w kresie międzywojennym urlop w  Węgorzewie był opcją chętnie wybieraną przez miłośników wypoczynku nad  jeziorem oraz przez tych, którzy pokochali sporty wodne. Do dziś  miejscowość ta jest rajem dla wodniaków, a tutejsza przystać jest jedną z  najpopularniejszych na Mazurach. Warto jednak pamiętać, że Węgorzewo to  nie tylko letnisko, ale i miejscowość, która może oczarować wielu  turystów – krajoznawców. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po  Węgorzewie?

 

 Jednym z ważniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Węgorzewo,  jest krzyżacki zamek z XIV stulecia. Innym obiektem, przy którym warto  się zatrzymać, jest kościół św. Piotra i Pawła, mogący się pochwalić  późnorenesansowym wyposażeniem. W Węgorzewie nie brak też zabytkowych  kamienic, pochodzących głównie z przełomu XIX i XX wieku. Dla tych,  którzy będą chcieli zdobyć więcej wiadomości na temat Węgorzewa i losów  jego mieszkańców, godnym polecenia miejscem będzie Muzeum Kultury  Ludowej. Zgromadzone w nim eksponaty mają sporą wartość, a wizyta w tej  placówce pozwoli nam spojrzeć na Węgorzewo z nowej perspektywy.