Zaistnienie na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jest w pewnym sensie miernikiem tego, jak ważną rolę pełni dane miejsce na arenie międzynarodowej. Świadczy to o ogromnym znaczeniu kulturowym lub przyrodniczym. Lista ta stanowi znakomitą podpowiedź dla podróżników, dokąd warto się udać i co zobaczyć w danym kraju, ponieważ najpiękniejsze miejsca na świecie, które warto zobaczyć, znajdują się właśnie na liście UNESCO. Dziś zaprezentujemy Wam 5 najpiękniejszych miejsc na świecie z listy UNESCO, które warto zobaczyć!

PARK NARODOWY YELLOWSTONE

Ten najstarszy park narodowy na świecie jest niewątpliwie najpiękniejszym miejscem, które warto zobaczyć w USA. Można tu zaobserwować niezwykłe zjawiska przyrodnicze, począwszy od aktywnych gejzerów, po wulkany błotne, fumarole, piękne wodospady, gorące źródła i tarasy mineralne. Ponadto można tu spotkać niedźwiedzia grizzly, bizona czy rysia kanadyjskiego. Wszystko to ukryte wśród lasów i łąk – na ogromnym wulkanicznym płaskowyżu, pod którym znajduje się długa na 70 km komora magmowa. Brzmi jak tykająca bomba? Otóż to. Najsłynniejszy wulkan Old Faithful wybucha aż 17 razy w ciągu dnia, regularnie co 81 minut. Teren parku jest ogromny – jego powierzchnia zbliżona jest do Cypru. W związku z tym, na jego zwiedzanie należy zaplanować minimum dwa pełne dni. Odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami są spore, nie brakuje także turystów. Dlatego też zwiedzanie parku najlepiej rozpocząć wcześnie rano, by móc cieszyć się większym spokojem i ciszą. Warto wiedzieć, że Park Narodowy Yellowstone nie jest otwarty przez cały rok. Od listopada zamykane są praktycznie wszystkie drogi prowadzące do parku, dlatego jego zwiedzanie najlepiej zaplanować na miesiące letnie – od maja do września.

TIKAL, GWATEMALA

To niezwykłe miasto Majów położone jest na północy Gwatemali, na porośniętej dżunglą nizinie Peten. Wysokie piramidy, świątynie, place ceremonialne, zostały wręcz wydarte dżungli. Dzięki otoczeniu gęstego tropikalnego lasu oraz odgłosom wyjców i egzotycznego ptactwa można poczuć się tam niczym Indiana Jones. To bezsprzecznie najpiękniejsze miejsce, które warto zobaczyć w Gwatemali. Tikal najlepiej zwiedzać o wschodzie słońca, ponieważ wtedy zwierzęta budzą się do życia tworząc kakofonię różnorodnych dźwięków.

PETRA, JORDANIA

To starożytne miasto Nabatejczyków wykute w skale jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie, które warto zobaczyć. Najbardziej charakterystyczną budowlą w Petrze jest Skarbiec Faraona, do którego prowadzi wąski wąwóz Bab Al Sik. Legenda głosi, że na szczycie tej misternie rzeźbionej fasady znajdował się skarb faraona. Petra zyskała sławę dzięki filmowi „Indiana Jones” i od tamtej pory przyciąga tłumy turystów. Niewiele z nich wie, że obszar skalnego miasta jest ogromny i można na jego terenie spędzić cały dzień wspinając się po stromych szlakach, odkrywając grobowce i inne świątynie wykute w skale. Petrę warto zwiedzić również nocą. Trzy razy w tygodniu wąwóz Al Sik oraz Skarbiec rozświetlany jest setkami lampionów, tworzących wyjątkowy klimat.

SERENGETI, TANZANIA

Wśród najpiękniejszych miejsc na świecie, które znajdują się na liście UNESCO, nie może zabraknąć Parku Narodowego Serengeti. To tu można poczuć, czym jest prawdziwa Afryka. Ciągnąca się po horyzont sawanna urozmaicona jest przez skaliste wzgórza oraz drzewa akacjowe. Można tu zobaczyć Wielką Afrykańską Piątkę, do której zalicza się lew, słoń, nosorożec, bawół i lampart. Mieszkając na terenie parku można odbywać liczne safari, niemal o każdej porze dnia. Do dyspozycji turystów są luksusowe lodge, a także rustykalne namioty położone w sercu parku, na środku sawanny. Najlepszą porą na safari w Serengeti jest lipiec, ponieważ wtedy zaczyna się Wielka Migracja – wędrówka zwierząt przez cały park w kierunku Kenii.

ZATOKA HA LONG, WIETNAM

Znajdująca się na północno-wschodnim wybrzeżu Wietnamu Zatoka Ha Long jest jednym z najładniejszych miejsc na świecie. Pośród olbrzymich wapiennych ostańców ukryte są tajemnicze jaskinie oraz urokliwe małe plaże, do których można dotrzeć motorowymi łodziami. W obrębie zatoki znajdują się również pływające wioski poławiaczy pereł, gdzie można zaobserwować, jak wygląda życie Wietnamczyków na wodzie oraz ich praca polegająca na łowieniu i hodowaniu ostryg. Najlepiej zwiedzać Zatokę podczas dwudniowego rejsu statkiem. Daje to możliwość odkrycia jej odległych zakątków oraz obserwacji pięknych wschodów i zachodów słońca. Ponadto ciekawą formą na zwiedzanie są kajaki. Pozwalają one zobaczyć zatokę z zupełnie innej perspektywy.