Afryka to ogromny kontynent i dziesiątki egzotycznych państw, które czekają na odkrycie. Obecnie coraz więcej tzw. masowych turystów pragnie zobaczyć na własne oczy Wielką Piątkę, czyli królów afrykańskich zwierząt, niewyobrażalnie piękne widoki i czerwone zachody słońca na sawannie. Afrykę chłonie się całą osobą, wsłuchując w plemienną muzykę i jedząc potrawy lokalnej kuchni. Które kierunki są najodpowiedniejsze na wakacje z dziećmi? Dziś opowiemy naszych ulubionych afrykańskich destynacjach i powodach, dla których warto się w nie udać.

Safari w Tanzanii i wypoczynek na Zanzibarze
Tanzania jest kierunkiem praktycznie całorocznym. Oferuje najlepsze safari na świecie, a żeby je zobaczyć trzeba odwiedzić ten kraj w porze którejś z Wielkich Migracji, podczas których zwierzęta wędrują lub wracają do Kenii. Nigdzie indziej nie zobaczycie setek tysięcy zwierząt z tak bliskiej odległości. Bazą wypadową do większości parków narodowych jest Arusza, miasto położone niedaleko najwyższego szczytu na kontynencie, Kilimandżaro. Na safari można zabierać dzieci od 4 roku życia i takie ograniczenie stosuje większość lodgy w części kontynentalnej. To właśnie w luksusowych namiotach można przeżyć przygodę życia. Dla rodziny najwygodniejszym sposobem na zwiedzanie jest wynajęcie prywatnego kierowcy-przewodnika. Pamiętajcie, by bezwzględnie słuchać jego rad i uwag, ponieważ Afryka rządzi się własnymi prawami i ważne jest, by wszyscy uczestnicy podróży byli bezpieczni. Najpopularniejszymi parkami, do których jeździ się na niezapomniane safari są parki Seregenti, Ngorongoro i Tarangire, które znajdują się w północnej części kraju. Po kilku dniach przygód można samolotem udać się na Zanzibar i odpocząć na białych plażach. Zanzibar jest też wybierany jako miejsce na samodzielną podróż, również z małymi dziećmi, a cała infrastruktura turystyczna jest utrzymana na bardzo dobrym poziomie.

Nieodkryta Namibia
Naszym drugim wyborem jest nieoczywista Nambia, która nie została jeszcze odkryta przez zmasowaną turystykę. To kierunek idealny dla poszukiwaczy przygód i krajobrazów. Do Namibii jedzie się głównie na objazd po parkach narodowych (zwłaszcza Etosza lub Erindi, w których robi się najlepsze game driver), pustyniach (najstarszej pustyni na świecie Namib oraz po pustyni Kalahari), wybrzeżu (by zobaczyć głośne skupisko fok i … przerażające Szkieletowe Wybrzeże) i po małych klimatycznych miasteczkach. Namibia przez pewien czas w swojej historii należała do Niemiec, a miasta przy wybrzeżach, np. Swakopmund, mają typowy bałtycki klimat… oczywiście w afrykańskim wydaniu. Wycieczka do Namibii to doskonały pomysł dla większej grupy znajomych lub rodzin, które mogą wynająć samochody i spać w namiotach lub w lodgach. Namibijczycy są bezkonfliktowymi i otwartymi ludźmi, którzy chętnie pomagają turystom. Spotkać tu można głównie niemieckich turystów oraz innych europejczyków, którzy chcieli spędzić urlop w egzotycznym, aczkolwiek uporządkowanym kraju. Namibia to zdecydowanie nasz ulubiony kierunek.

Kolorowy Madagaskar
Wakacje na Czerwonej Wyspie na pewno na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników. Madagaskar, wyspa pachnąca aromatycznymi przyprawami, dom dla setek endemicznych gatunków zwierząt i roślin – w tym słodkich lemurów i potężnych baobabów, jest także świetnym miejscem dla miłośników nurkowania i trekkingów. Malgaskie parki narodowe zachwycają surrealistycznym krajobrazem, a miasta przenoszą podróżników do zupełnie innego świata. Malgasi są narodem bardzo otwartym na turystów, zwłaszcza w miejscach poza szlakiem. Wielu z przewodników przekazuje swoje umiejętności dalszym pokoleniom. Madagaskar to kierunek, który pokochają zarówno dzieci, jak i dorośli. Bez problemy można zorganizować tu pobyt zawierający w sobie zwiedzanie oraz wypoczynek. Najpopularniejszą turystycznie wyspą jest Nosy Be, zlokalizowana w północno-zachodniej części kraju. Natomiast na północy stoją przed nami otworem mniej uczęszczane miasta i trasy, np. odkryte dopiero w drugiej połowie XX wieku skupisko czerwonych formacji skalnych Tsingy Rouge. Najbardziej znanym parkiem narodowym jest Tsingy de Bermaha.