Z czym kojarzyć się może  Irlandia? Może z rozległymi, zielonymi polami? Spokojem i sielanką? Czy  też z wyjątkowo pokornymi ludźmi? Irlandia to niesamowite miejsce warte  zwiedzenia. Co takiego skrywa w sobie tenże kraj? Dlaczego warto się tam  wybrać. Odpowiedzi w poniższym artykule.
Niezbyt oczywisty kierunek
 
Nie da się zaprzeczyć iż Irlandia nie jest klarownym kierunkiem na  wakacyjny wyjazd. Corocznie stosunkowo niewielu turystów bierze pod  uwagę ten kraj, choćby ze względu na panującą tam nienajwyższą  temperaturę oraz wysokie ceny. Irlandia w odróżnieniu od chociażby  Islandii, nie promuje wystarczająco swojego kraju, przez co turystyka  nie jest tutaj na najwyższym poziomie. A szkoda. Irlandia to bowiem  piękny kraj pełen zalet oraz charakterystycznego klimatu.
 

Pora na Dublin

Dla większości podróżników, stolica Irlandii to początek wycieczki po  tym kraju. Dublin to prawdziwa kopalnia historycznych miejsc a także  specyficznego klimatu pubów w typowo irlandzkim stylu. Świetnym pomysłem  jest spacer wzdłuż rzeki Liffery oraz przejście przez słynny most  Penny. Dublin, pomimo iż jest stolicą to dość spokojne i ciche miasto w  którym da się odpocząć.

Zróżnicowane krajobrazy

Irlandia to w większości pięknie położone półwyspy, wyjątkowej urody  klify oraz ogromne połacie zielonych pól. Dla miłośników czystej natury  jednym z idealnych do zwiedzenia miejsc jest półwysep Howth. Znajduje  się on kilkanaście kilometrów od stolicy, na wschodnim wybrzeżu. Na  półwyspie znajduje się port, molo, pięknie zachowane zamki oraz przede  wszystkim matka natura. Dodatkowo można zobaczyć tam port rybacki, który  zaopatruje w ryby wszystkie lokalne restauracje.
Innym, nie mniej wartym zobaczenia półwyspem jest półwysep Kerry.  Można go objechać zaledwie w kilka godzin, zwiedzając przy tym okoliczne  wioski, miasta czy też plaże z tarasami widokowymi. Jednak największą  atrakcją jest Park Narodowy Kerry pełny tras rowerowych i pieszych.  Znajdują się tam także wodospady, zamki oraz całe mnóstwo innych  atrakcji.

Klify i wyspy

Najbardziej widokowym miejscem całej Irlandii są klify Moheru. To  niesamowite pasmo ciągnące się ponad 14 km wzdłuż Atlantyku. Najwyższym  punktem klifów jest szczyt o wysokości 214 m.n.p.p., najchętniej zresztą  odwiedzany przez turystów.
Zachodnie wybrzeże to wiele małych, bajecznych wysepek. Większość z  nich jest rezerwatami przyrody. Jednym z najciekawszych archipelagów są  wyspy Aran. W ich skład wchodzą wyspy Inishmore, Inishmaan oraz  Inisheer. Na wyspy te można dotrzeć zarówno drogą morską, jak i polecieć  samolotem. Ciekawostką jest fakt iż tylko i wyłącznie w archipelagu  Aran, językiem oficjalnym jest język irlandzki.

Najbardziej irlandzkie miasto

Galway to przede wszystkim celtyckie tradycje, śpiew i taniec. Buemal  w każdym z tutejszych pubów każdego wieczora można posłuchać skocznej,  irlandzkiej muzyki oraz poczuć wpływ mocno zakorzenionej kultury  celtyckiej. Miasto Galway zostało w roku 2020 uznane za Europejską  Stolicę Kultury. Najważniejszymi zabytkami miasta są: zamek Lynch's  Castle wraz z kolegiatą św. Mikołaja oraz Hiszpański Łuk pochodzący z  XVI wieku.