Dla  wielu osób Austria to przede wszystkim kraj alpejskich krajobrazów i  raj dla miłośników zimowych sportów. To przepiękne pod wieloma względami  państwo znajduje się w Europie Środkowej i każdego roku odwiedzane jest  przez niespełna 30 milionów turystów. Zachwyca historią, kulturą i  wieloletnią tradycją. Jakie miejsca warto zobaczyć w Austrii?

Z wizytą w stolicy

Nie bez powodu uważa się, że Wiedeń to jedno z piękniejszych  europejskich miast. Majestatyczna architektura i nowoczesność to  wyjątkowa mieszanka, obok której nie sposób przejść obojętnie. Będąc w  stolicy Austrii koniecznie trzeba udać się na zwiedzanie pałacu  Schonbrunn. Ta przepiękna rozległa rezydencja jest wizytówką Wiednia i  ulubionym miejscem spotkań mieszkańców miasta. Otaczające pałac ogrody  sprzyjają organizacji rodzinnych pikników i spotkań ze znajomymi.  Charakterystyczną barwę elewacji zawdzięczamy tak naprawdę Marii  Teresie, która uwielbiał kolor żółty. Piękne dekoracje i zdobienia robią  ogromne wrażenie. Zdecydowanie warto wybrać się również na zwiedzanie  Hofburga. To przepiękna rezydencja władców Austrii o charakterystycznym  zaokrąglonym kształcie. Rozpoczęcie budowy miało miejsce jeszcze w XIII  wieku. Co ciekawe, obiekt zrobił również kolosalne wrażenie na Adolfie  Hitlerze, który właśnie z balkonu Hofburga zwracał się do Austriaków,  będąc u szczytu władzy. Zdecydowanie warto wybrać się na ulicę  Kegelgasse. Nieopodal znajduje się jedna z najsłynniejszych kamienic  wiedeńskich autorstwa Friedensreicha Hundertwassera. Kamienica wygląda  jak patchworkowe zestawienie przypadkowych fragmentów kolorystycznych.  Co ciekawe, miejsce zawsze jest oblegane przez turystów, choć kamienica  jest zwykłą kamienicą mieszkalną, dlatego nie można wejść do środka.

Salzburg

Miłośnicy muzyki z pewnością powinni wybrać się do Salzburga. To  właśnie tutaj w drugiej połowie XVIII wieku urodził się Wolfgang Amadeus  Mozart, jeden z najwybitniejszych muzyków w historii ludzkości. Miasto  odznacza się dosyć niską zabudową i kameralnym klimatem. Zdecydowanie  warto wybrać się na zwiedzanie twierdzy Hohensalzburg. Koniecznie warto  odwiedzić ulicę Getreidegasse, bo to właśnie tutaj mieści się rodzinnu  dom Mozarta.

Linz

Linz to malowniczo usytuowane miasto znajdujące się tuż nad Dunajem.  To stosunkowo spokojne miasto o niebanalnej architekturze i bardzo  ciekawej historii. Warto odwiedzić tutejsze Muzeum Sztuki Współczesnej  Lentos. W mieście znajduje się również świetnie zaaranżowany ogród  zoologiczny, który będzie nie lada atrakcją zarówno dla dzieci, jak i  dorosłych. Sporym zainteresowaniem cieszy się również Muzeum  Dentystyczne, w którym będziemy mogli poznać metody leczenia zębów oraz  narzędzia, które niegdyś znajdowały się w gabinetach dentystycznych, a  dziś z pewnością zostałyby jednogłośnie okrzyknięte narzędziami zbrodni  lub najokrutniejszych tortur. Zdecydowanie warto również uwzględnić w  swoich planach zwiedzania Starą Katedrę. To barokowa budowla, której  historia sięga XVII wieku. Ciekawostkę jest, że w XVIII wieku organistą w  katedrze był słynny kompozytor Anton Bruckner.