O wakacjach w Brazylii, jednym z największych krajów świata marzy każdy podróżnik. W Brazylii jest wiele do odkrycia i przeżycia – żywiołowe i imprezowe Rio de Janeiro dla osób, które kochają tłum i miejski zgiełk, Amazonia, czyli największa na Ziemi dżungla, w której do dziś mieszkają dzikie plemiona, rajskie plaże, zapierające dech w piersi krajobrazy… Dziś, specjalnie dla Was, przygotowaliśmy podstawowe informacje na temat podróżowania do Brazylii oraz kilka ciekawostek i faktów na temat kraju Franciszka I.

W jakim języku dogadamy się w Brazylii?

Pomimo tego, że kraje Ameryki Południowej kojarzą nam się głównie z językiem hiszpańskim, w Brazylii oficjalnym językiem jest język portugalski. Przed wyjazdem warto poświęcić trochę czasu, by nauczyć się choćby podstawowych zwrotów po portugalsku. W Brazylii używa się specyficznej odmiany tego języka, która została wzbogacona o słownictwo z języków plemiennych Czarnych Indian, dlatego nawet te osoby, które znają portugalski będą potrzebowały czasu na zrozumienie tego, o czym mówią ludzie. W turystycznych i studenckich częściach Brazylii bez problemu dogadamy się po angielsku, a także hiszpańsku, włosku i niemiecku.

Informacje o potrzebnych dokumentach

W celu turystycznym (do 90 dni) do Brazylii, jako obywatele Polski, możemy wybrać się bez wizy. Potrzebujemy ważnego paszportu (min. 180 dni). Już w samolocie lub po przekroczeniu granicy, otrzymamy kartę wjazdu, której trzeba pilnować, bo oddajemy ją w dniu powrotu. Na lotnisku mogą poprosić nas o okazanie biletu powrotnego. Jeśli chodzi o szczepienia, bo dla Polaków Brazylia to kraj bardzo egzotyczny, warto przemyśleć sprawę na długo przed wyjazdem. Wiele zależy od tego, jaki będzie cel naszej wizyty, bo jeśli planujemy trekking po amazońskiej dżungli, koniecznie trzeba zaszczepić się przeciwko wściekliźnie oraz tężcowi. Ogólnie Brazylia nie posiada szczepień wymaganych, obowiązują nas szczepienia podstawowe (które są wymagane na całym świecie). Poza tym, zaleca się szczepionkę przeciwko żółtej febrze – należy to skonsultować z lekarzem. Jeśli podróżujesz samodzielnie, pamiętaj o tym, by zadbać o ubezpieczenie podróżne. Warto też zrobić ksero wszystkich dokumentów i wysłać sobie na maila oraz schować w bagażu, w razie nagłej sytuacji nie pozostaniemy anonimowi.

Czy w Brazylii jest drogo?

Każdy szanujący się backpackers na pewno znajdzie mnóstwo sposobów na obcięcie kosztów i podróże niskobudżetowe. Nie ma co jednak ukrywać, że ceny w Brazylii są wyższe niż w Polsce, a Rio de Janeiro można porównać cenami do amerykańskich miast. Warto stołować się w lokalnych knajpkach, poza turystycznymi miejscówkami. To samo dotyczy codziennych zakupów - małe targi i supermarkety to nasi sprzymierzeńcy. Trzeba przygotować się na wydawanie większej ilości gotówki. Pamiętajmy też o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza, że Brazylia uchodzi za jeden z najbardziej niebezpiecznych krajów pod względem kradzieży kieszonkowej. Dlatego swoje fundusze podzielmy i schowajmy w kilka różnych miejsc.

Co przywieźć z Brazylii?

Jakie są najlepsze rzeczy, które możemy przywieźć z Brazylii? Po pierwsze, dobra informacja dla smakoszy kawy - Brazylia to jeden z największych producentów tego porduktu, a Brazylijczycy są wręcz uzależnieni od picia kawy. Najczęściej pijają podwójne espresso z dużą ilością cukru. Warto więc przywieźć opakowanie brazylijskiej kawy. Po drugie, popularnym napojem jest sok z zielonych kokosów. Jeśli znajdziemy taki, który nada się do przewiezienia, na pewno umili nam pierwsze dni po powrocie z tego pięknego kraju.