Na hasło Meksyk chyba każdy ma jakieś konkretne skojarzenia. Może komuś przypomni się tekst “Niezły Meksyk”, może ktoś pomyśli o końcu świata, który miał mieć miejsce już kilka lat temu, zgodnie z domniemanymi przewidywaniami Majów. Wśród skojarzeń pojawią się też na pewno tequila, fiesta, kapele mariachi, Antonio Banderas strzelający z pokrowca na gitarę. Prawdopodobnie też olbrzymie pełne ludzi miasta, zabytkowe piramidy i kaktusy. I to wszystko prawda, ale to nie wszystko, co Meksyk oferuje. Ten niesamowity kraj w Ameryce Północnej to gratka w zasadzie dla każdego.

Nieważne, czy idealny urlop to dla Ciebie gorąca plaża i chłodna morska woda oraz słodkie lenistwo, czy raczej intensywne zwiedzanie, odkrywanie kultury, albo wręcz chodzenie po górach i zdobywanie szczytów. W Meksyku wszyscy znajdą coś dla siebie. Miejsca opisane tutaj to tylko kilka ciekawych propozycji, miejsc, które muszą znaleźć się na Waszej meksykańskiej mapie przygód, przedsmak tego, co naprawdę możecie tam znaleźć. To tylko krótka lista, która ma wzbudzić apetyt na więcej i zmotywować do próby poznania tego niesamowitego kraju.

Chcesz zobaczyć Meksyk? Kliknij --> Planetescape.pl

Na początek wspomnieć trzeba koniecznie o znajdującym się na półwyspie Jukatan mieście Majów Chichen Itza. To właśnie stamtąd pochodzą najsłynniejsze zdjęcia z Meksyku, które kojarzy chyba każdy - monumentalne budowle, charakterystyczne piramidy. Niektóre ze znajdujących się tam świątyń zostały w 2007 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To punkt obowiązkowy wypraw do Meksyku, który szczególnie przyciągnie ludzi żądnych przygód, zafascynowanych historią i ciekawych tak obcych nam przecież kultur Majów i Tolteków. Jednak nie warto na tym poprzestawać jeśli chodzi o półwysep Jukatan. Sto kilometrów od Chichen Itza znajdują się ruiny Mayapan, gdzie wciąż prowadzone są prace archeologiczne - to kolejne warte odwiedzenia miejsce w okolicy. A dla tych, którzy wolą miasta, gdzie wciąż jeszcze tętni życie, Merida będzie miejscem idealnym - kolorowe, żywe miasto zaspokoi wasz apetyt na miejskie wakacje. Z pewnością nie wolno też przegapić Cancun, niewielkiego miasta, które stało się mekką turystów, przede wszystkim ze względu na obłędne plaże, idealne do wypoczynku w rajskiej scenerii. Błękitna woda, biały piasek i żar lejący się z nieba, to właśnie tego potrzeba niektórym z nas na wakacjach i to można znaleźć także w Meksyku.

Cancun to zresztą nie jedyne piękne miejsce, gdzie można zasmakować cudownego odpoczynku w niebiańskiej scenerii. Koniecznie trzeba tu wspomnieć o słynnym kurorcie Acapulco, dla tych którym marzy się plażowanie w stylu “high-life”. Z drugiej strony w Meksyku pełno jest plaż spokojniejszych, mniej zaludnionych, bardziej oderwanych od zgiełku i faktycznie przypominających raj. Do takich zaliczyć można Puerto Escondido lub Troncones. Jedną z najbardziej niesamowitych i tajemniczych zaś z pewnością jest Hidden Beach - ukryta plaża na wyspie Marietas. Znajdująca się jakby pod powierzchnią ziemi z “oknem” na niebo, pozwala na chwilę ukryć się przed całym światem i spojrzeć na wszystko z zupełnie nowej perspektywy.

Plaże w Meksyku oferują jednak nie tylko wodę i piasek. Wszędzie, gdzie warunki sprzyjają można skorzystać z szerokiej oferty atrakcji, takich jak nurkowanie, snorkeling, surfing,czy inne sporty wodne. Tu każdy znajdzie coś dla siebie!

Nie wolno jednak zapomnieć o odwiedzeniu stolicy - Mexico City, jedno z najbardziej zaludnionych miast świata. Tętniące życiem i szalone, łączące w sobie tradycję i nowoczesność, zakurzone, małe uliczki i szerokie aleje pełne drzew - to miasto każdego może doprowadzić do zawrotów głowy. Koniecznie trzeba tu spróbować lokalnej, meksykańskiej kuchni, przespacerować się po centrum, czy zwiedzić bazylikę ze słynnym obrazem Matki Bożej z Guadalupe. Meksyk zachwyca ilością zabytków - nie można pominąć Pałacu Narodowego i Muzeum Fridy Kahlo, koniecznie trzeba przespacerować się po lokalnych parkach miejskich, ale też wybrać się do położonego niedaleko za miastem Teotihuacán - to kolejne starożytne ruiny.

I choć Meksyk kojarzy się raczej z pustyniami i plażami, także miłośnicy gór znajdą tam coś dla siebie. Wyzwań nie brakuje - niektóre szczyty mają ponad 5 tysięcy metrów nad poziomem morza! Miedziany Kanion (Copper Canyon) z zapierającymi dech w piersiach widokami ze szczytów, strzeliste lasy Parku Narodowego Desierto de los Leones, czy huczące wodospady w rezerwacie Los Tuxtlas to tylko niektóre z miejsc, które Meksyk może zaoferować turystom chcącym przebywać raczej w dzikiej naturze niż wśród ludzi.