Być może Chiny nie kojarzą się jako miejscówka na urlop, ale zapewniamy Was – Chiny zachwycą zarówno najmłodszych, jak i najstarszych uczestników podróży. Dlaczego warto wybrać Chiny? Po pierwsze, ze względu na niesamowitą kulturę i architekturę, po przepych i miejsca, które naprawdę robią wrażenie. Po drugie, by poznać Chińczyków i ich, zupełnie odmienny od naszego system wartości. Po trzecie, na zakupy! Pomimo tego, że sądzimy, że i tak większość produktów u nas jest „made in China”, będziecie zaskoczeni tym, jak wyglądają prawdziwe centra handlowe. A po czwarte po technologię. Dzisiaj przekonamy Was, dlaczego warto jechać do Chin. Zapraszamy do artykułu!

Różnorodność geograficzna. Kiedy jest sezon na Chiny?
Krajobrazy Chin różni się w zależności od ich szerokości geograficznej. Chińska Republika Ludowa to naprawdę ogromny kraj! Na wschodzie, wzdłuż wybrzeży Morza Żółtego i Morza Wschodniochińskiego, występują rozległe i gęsto zaludnione równiny łęgowe, natomiast na krawędziach wewnętrznego płaskowyżu mongolskiego, na północy przeważają szerokie łąki. Południowe Chiny są zdominowane przez wzgórza i niskie pasma górskie, podczas gdy w środkowo-wschodniej części znajdują się delty dwóch głównych rzek, rzeki Żółtej i rzeki Jangcy. Inne główne rzeki to Xi, Mekong, Brahmaputra i Amur. Na zachodzie rozciągają się główne pasma górskie, wśród nich Himalaje. Wysokie płaskowyże należą do najbardziej suchych krajobrazów północy, na przykład Taklamakan i pustynia Gobi. Najwyższy punkt na świecie, Mount Everest (8 848 m n.p.m.), leży na granicy chińsko-nepalskiej. Natomiast najniższym punktem i trzecim najniższym na świecie jest wysuszone dno jeziora Ayding Lake (-154 m) w depresji turpańskiej. Klimat Chin jest zdominowany głównie przez pory suche i deszczowe monsunowe, co prowadzi do wyraźnych różnic temperatur pomiędzy zimą i latem. Zimą północne wiatry z obszarów położonych na dużych wysokościach są chłodne i suche, natomiast latem południowe prądy z obszarów przybrzeżnych na niższych szerokościach geograficznych są ciepłe i wilgotne. Klimat w Chinach różni się w zależności od regionu ze względu na bardzo skomplikowaną topografię kraju. Generalnie jest to kierunek całoroczny.

W które miejsca zabrać dzieci?
Jak już wspomnieliśmy, Chiny są ogromne i nie sposób objechać całego kraju w dwa tygodnie. Najlepszym pomysłem na podróż po kraju są szybkie pociąg – jest to doświadczenie samo w sobie. Legendarne miejsca „hard sleeper”, zmieniające się krajobrazy za oknem i dworce pociągowe są stałym elementem podróży po Chinach. Najbardziej znanym miastami w kraju jest oczywiście Pekin, stolica. Niektórzy twierdzą, że nawet mieszkając w Beijingu przez miesiąc i każdego dnia odwiedzając inne miejsca nie da się ogarnąć tego miasta w całości. Wiele w tym prawdy, dlatego warto mieć plan wycieczek dostosowany do wieku uczestników. Samo zwiedzanie Zakazanego Miasta potrafi pochłonąć większą część dnia. Ciekawym miastem jest także dawna stolica Chin, Xi’an i niesamowita Terakotowa Armia. To historyczne miejsce robi wrażenie, a wspaniałą pamiątką po wycieczce może być żołnierzyk, którego trzeba samodzielnie wykłuć z wapiennego bloku. Z Xi’an przez noc dojedzie się do nowoczesnego Szanghaju lub do Guilin, w pobliży którego znajduje się park narodowy zamieszkany przez ogromną populację pand. Te urocze zwierzęta są także symbolem kraju, a maskotki z pandami (oraz rozmaite inne akcesoria) można znaleźć niemal w każdym sklepie z pamiątkami. Wschodnie wybrzeże Chin oraz południe to świetna trasa przez miasta o różnym charakterze. Mając więcej czasu warto wybrać się do Hong Kongu lub Makau. W Chinach na pewno nikt nie będzie się nudził.

Formalności
Jednym z powodów, dla którego niewiele ludzi decyduje się na spędzenie urlopu w Chinach są skomplikowane formalności. Wniosek wizowy i cały proces skutecznie odstrasza - w końcu w Chinach mieszka ponad miliard ludzi, a sam kraj nie jest zbyt otwarty na przyjezdnych i stawia im spore wymagania. Z dostaniem wizy turystycznej nie ma jednak problemów, trzeba złożyć wniosek odpowiednio wcześniej i cieszyć się perspektywą wakacji!