Nawet, jeśli zatrzymasz się w tym miejscu tylko na kilka dni, stolica Madagaskaru, Antananarivo, zaoferuje Ci niesamowite zabytki warte odwiedzenia. Antananarivo, dawniej francuski Tananariw, jest stolicą i największym miastem na Madagaskarze. Stolica Madagaskaru jest jednym z najbardziej tętniących życiem miast w całej Afryce, a odwiedzający ją mogą podziwiać, niezwykłe pod względem historycznym, architektonicznym i kulturalnym, miejsca. Wzdłuż brukowanych uliczek znajdują się liczne pałace i kościoły. Wiele z nich powstało na wzgórzu. Miasto podzielone jest na 3 poziomy: śródmieście, poziom pośredni, znany, jako "Plateau du Colbert" i położony w środku klifów oraz stare miasto w górnym części Antananarivo, określane jako "La Haute Ville", gdzie znajdują się pałace (pałac królowej, pałac premiera, pałac starożytnej sprawiedliwości), katedry i rezydencja starożytnych rodzin szlacheckich.

http://planetescape.pl/oferty/#kraj/0/termin/0/typ/10/sort/asc

Kompleks Rova Antananarivo
Usytuowany na szczycie wzgórza Rova Antananarivo jest jednym z symboli Królestwa Imeriny. Za ogrodzeniem znajduje się między innymi kościół i różne pałace, w tym pałac królowej. Po spaleniu w 1995 roku Rova przeszła gruntowną przebudowę. Jednak nadal pozostaje miejscem, które warto odwiedzić, chociażby po to, aby podziwiać zapierający dech w piersiach widok na miasto poniżej.

Pałac premiera
Zbudowany w 1872 roku przez angielskiego architekta Williama Poola, Pałac Premiera zastąpił pierwotnie drewniany budynek. Spalony, ale odrestaurowany w 1976 roku, jest miejscem stałych wystaw przedmiotów królewskich i rzeczy osobistych z Pałacu Królowej w Rova Antananarivo, który również spłonął.

Andohalo Place
To symboliczny budynek dla wszystkich mieszkańców Madagaskaru. W dawnych czasach wszystkie oficjalne monarchiczne ceremonie odbywały się właśnie w Andohalo. To tutaj również 14 października 1958 roku ogłoszono narodziny Republiki Malgaskiej. Był to jeden z przełomowych dni w historii Madagaskaru.

Górne Miasto
Górne Miasto położone jest na wzgórzu, ciągnąc się od Faravohitry, do Pałacu Królowej i znane jest z różnorodnej architektury inspirowanej eklektyczną mieszanką stylów brytyjskich i francuskich. Wyrzeźbione w drewnie balkony i domy z czerwonej cegły tworzą kolorowe zbocze wzgórza. Górne Miasto oferuje również urzekający i zachwycający widok ze szczytu wzgórza.

Katedra anglikańska
Anglikańska misja powstała w dzielnicy Ambohimanoro pod koniec XIX wieku. Katedra została zbudowana w 1889 roku pod nadzorem architekta Alfreda Ankera pochodzącego z Norwegii i inżyniera Williama White'a z Wielkiej Brytanii. Ten interesujący kościół zbudowany jest w stylu gotyckim.

Międzynarodowy Kościół Andohalo (Paroisse Internationale)
Pierwotnie był to drewniany budynek. W 1892 roku architekci z Madagaskaru postanowili go obudować czerwonymi cegłami. Kiedy generał Gallién został gubernatorem kolonialnej administracji na Madagaskarze w 1897 roku, budowla do 1903 roku stała się siedzibą poczty.

Rzymsko-katolicka katedra w Andohalo
Początkowo katedra była drewnianym kościołem, ale została obudowana kamieniem w 1890 roku. Budynek ten był dziełem Ojca Alphonse Taix. Kiedy papież Jan Paweł II przybył na Madagaskar w 1989 roku, kościół ten był jednym z miejsc, które odwiedził. Dlatego Polacy podróżujący na Madagaskar często umieszczają go na liście miejsc wartych zwiedzenia.