Wszyscy Tajowie są bardzo rozgadani i zawsze mają dla każdego obcokrajowca długą listę pytań: Skąd jesteś? Ile masz lat? Czy jesteś żonaty? Czy masz dzieci? Czasami mogą też pytać ile ważymy, albo ile zarabiamy. Są to zwyczajne pytania służące podtrzymaniu rozmowy i nie są uważane za niegrzeczne. Poza tym Tajowie kochają prawić komplementy, dlatego jeśli mówisz chociaż kilka słów po Tajsku to zostaniesz uznany za geniusza lingwistyki, a zwyczajny uśmiech zostanie nagrodzony pochwałami twojego powalającego wyglądu. Kultura Tajlandii jest bardzo bogata i ciekawa, jeśli chcesz dowiedzieć się o niej czegoś więcej to zapraszam do lektury poniższego artykułu.

Rzeźba i architektura w tajskiej kulturze
Obecnie rzeźbiarstwo religijne Tajlandii znane jest na całym świecie. W wielu krajach znaleźć można pochodzące stąd posągi Buddy z brązu i innych materiałów. W samej Tajlandii to architektura należy do najbardziej poważanych form sztuki. Wciąż można w wielu miejscach zobaczyć tradycyjne tajskie domy z drewna tekowego (do najbardziej znanych przykładów należy Dom Jim’a Thompsona w Bangkoku). Domy te zbudowane są na palach, jako że w przeszłości większość domów znajdowała się nad brzegiem rzeki lub kanału. A przestrzeń pod domem zazwyczaj wykorzystywana była jako obora, garaż lub kuchnia. Natomiast dachy domów w Tajlandii są zazwyczaj spadziste, a ich rogi często zdobią podobizny węża Naga, który uważany jest za potężnego obrońce domostwa. Tradycyjne "trzypiętrowe" dachy tajskich świątyń symbolizują Buddę (Nauczyciela), Dharmę (Buddyjskie nauki) oraz Sanghę (Społeczność uczniów).

Teatr w Tajlandii – aż sześć rodzajów sztuk!
W kulturze tajskiej wyróżnia się sześć typów sztuk w tajskim teatrze:

- "Kon", czyli uroczysta forma przedstawiająca sceny z „Ramakien” (pradawnej księgi mitologicznej, porównywalnej do „Iliady” i „Odysei” w kulturze europejskiej), którą niegdyś spotkać można było jedynie na dworze królewskim,

- "Lakon", czyli mniej sformalizowane sztuki dramatyczne, a także sztuki z Zachodu,

- "Lajki", czyli po części improwizowane przedstawienie pełne żartów, muzyki i tańca,

- "Manora", czyli forma podobna do "Lajki", ale wywodząca się z południa kraju i oparta na dawnych mitach hinduskich,

- "Nang" tzw. teatr cienia, wywodzący się z południa,

- "Hun Luang" albo "Lakon Lek" czyli teatr lalek.

Kalendarz i święta w Tajlandii
W Tajlandii oficjalnie używa się dwóch kalendarzy: Kalendarza Gregoriańskiego (taki jak w Polsce) oraz Kalendarza Buddyjskiego, który liczy lata od śmierci Buddy – w roku 543 przed Chrystusem. W związku z tym w Kalendarzu Buddyjskim nasz rok 0, to rok 543, a nasz rok 2000, to rok 2543. Oczywiście Tajowie wiedzą jaki jest obecnie rok w Kalendarzu Gregoriańskim, ale mogą mieć kłopoty, gdy chodzi o wcześniejsze daty, bo wtedy muszą w głowie odjąć 543 lata. Warto wspomnieć także o tym, że według kalendarza Buddyjskiego rok w Tajlandii zaczyna się w kwietniu. Jednak na szczęście od roku 1941 dla uproszczenia kontaktów ze światem, oficjalnie liczy się nowy rok od początku stycznia, chociaż nadal z "dodatkiem" 543 lat. Natomiast Tajski Nowy Rok (Songkran) jest najważniejszym świętem narodowym i nadal jest obchodzony w kwietniu (ale nie ma to już odbicia w liczeniu lat). Jako że w Tajlandii mieszka znacząca mniejszość pochodzenia Chińskiego, ważnym dniem w roku jest też Chiński Nowy Rok (świętowany w lutym), ale tak samo jak z Tajskim Nowym Rokiem, nie oznacza początku roku kalendarzowego.

Tajski taniec i jego odmiany
Trzeba przyznać, że Tajski taniec to coś wyjątkowego - charakteryzuje się utrzymywaniem wyjątkowo trudnych pozycji na czubkach palców oraz wygiętymi do tyłu palcami dłoni (aby potrafić tak bardzo wygiąć palce tajskie dziewczęta wykonują specjalne ćwiczenia). Oczywiście tematy klasycznego tajskiego tańca zazwyczaj czerpie się z mitologii oraz przypowieści buddyjskich. Każdy region Tajlandii ma swoje własne odmiany tańca: Taniec motyli, Taniec paznokci (charakterystyczne długie metalowe „szpony” na palcach), Taniec świec oraz wiele innych. Tańcu zawsze akompaniuje orkiestra złożona z tradycyjnych tajskich instrumentów.

Ważne święta obchodzone w Tajlandii
Bardzo ważnym świętem W Tajlandii jest przede wszystkim:

- Nowy Rok, pierwszego stycznia - obchody początku nowego roku kalendarzowego w Tajlandii oznaczają w Bangkoku i innych większych/turystycznych miastach fajerwerki, zabawy w klubach i dyskotekach, są natomiast mniej ważne na prowincji. Rzecz jasna zarówno pierwszy, jak i drugi stycznia to dni wolne od pracy.

- Chiński Nowy Rok, czyli pierwszy dzień chińskiego kalendarza (Luty) to pokaz Smoczego Tańca podczas Chińskiego Nowego Roku obchodzony przez mniejszość pochodzenia chińskiego, zazwyczaj przez trzy dni. Można wtedy zobaczyć kolorowe pochody ze smokiem w China Town w Bangkoku i inne chińskie zwyczaje. Oczywiście jest to dzień wolny od pracy tylko w chińskich firmach.