Państwo Wschodzącego Słońca lub Kwitnącej Wiśni przyciąga turystów z całego świata swoją niepowtarzalnością kulturową, nowoczesnością ogromnych miast i pięknem otaczającej je przyrody. Wycieczka do Japonii to niezwykłe doświadczenie, podróż, którą planuje się z dużym wyprzedzeniem, by uchwycić jak najwięcej wspaniałych miejsc. Co warto wiedzieć o Japonii przed wyjazdem? Jak to wygląda od strony formalnej? Dla kogo jest podróż do Japonii? Na te i kilka innych pytań postaramy się Wam odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Formalności, przepisy wjazdowe, potrzebne dokumenty
Japonia jest krajem, który zaskakująco otworzył się na turystów. Obywatele Polski nie mają obowiązku posiadania wizy podczas przekraczania granicy, a w celach turystycznych mogą w tym kraju zostać na 90 dni. Jedynym dokumentem, jaki jest potrzebny to paszport ważny minimum 3 miesiące od dnia wyjazdu z Japonii. Nie ma obowiązkowych szczepionek, jedynie zalecane, czyli standardowo WZW A i B, błonica, tężec i dur brzuszny. Od czasu do czasu można spotkać się z informacją, że warto zaszczepić się na japońskie zapalenie mózgu – jednak choroba ta występuje naprawdę rzadko. Jeśli masz wątpliwości, przed wyjazdem skonsultuj się z lekarzem specjalistą od chorób zakaźnych.

Pogoda w Japonii
Podobnie jak w Polsce, w Japonii silnie odznaczają się wszystkie cztery pory roku, przy czym najmniej przyjemnym miesiącem jest czerwiec, kiedy niemal codziennie przez kraj przetaczają się ulewy. Lipiec i sierpień to okres, w którym temperatury idą na rekord wysokości, więc jeśli nie przepadasz za upałem, zdecyduj się na podróż wczesną wiosną. Mówi się, że to właśnie marzec i kwiecień oraz październik i listopad to najprzyjemniejsze miesiące. Wiosną w całym kraju kwitną wiśnie (okres ich kwitnienia to ok. 10 dni), a jesienią – klony. Właśnie w tym terminie podróżni mają okazję zobaczyć Japonię w najpiękniejszym wydaniu. Dodajmy także, że Japonia leży w strefie silnie aktywnej sejsmicznie, więc trzęsienia ziemi zdarzają się bardzo często, i to odczuwalnie. Nie ma się jednak czym martwić na zapas, ponieważ zdecydowana większość z nich jest zupełnie niegroźna, a Japończycy stosują najlepsze technologie, by minimalizować ewentualne szkody.


Bilety lotnicze i komunikacja na miejscu
Do Japonii można dostać się budżetowo, a najtańsze bilety przypadają na trasy między największymi europejskimi lotniskami a Osaką lub Tokio. Przeciętnie bilety kosztują ok. 3000 złotych, zdarzają się korzystne promocje. Trzeba się liczyć z tym, że ceny komunikacji miejskiej w Japonii potrafią być naprawdę zawrotne. Istnieje kilka typów pociągów, od tych ekspresowych (jadących z prędkością nawet 500 km/h) do ekonomicznych, lepiej zaplanować trasy wcześniej, bo najbardziej opłacalne jest kupienie karnetów na pociągi, tzw. JR PASS (Japan Raill Pass). Zapewniają one nieograniczoną ilość przejazdów pociągami, co na pewno się przyda. JR PASS na 7 dni kosztuje ponad 220 euro, a na 14 dni ok. 340. Słono zapłacicie też za taxówki.

Czy w Japonii dogadasz się po angielsku?
Pomimo tego, że Japonia to jeden z najlepiej (jeśli nie najlepszy) rozwiniętych krajów na świecie, angielski wciąż kuleje. Ma to związek z silnym przywiązaniem Japończyków do własnej kultury, ale z roku na rok liczba osób posługujących się sprawnie angielskim rośnie. Najłatwiej jest oczywiście w miastach i na tzw. szlakach turystycznych, gdzie miejscowi są przyzwyczajeni do odwiedzających. Poleca się wszystkim podróżnikom o zabranie ze sobą rozmówek polsko-japońskich lub japońsko-angielskich lub korzystanie z komunikacji obrazkowej! Może się zdarzyć, że Japończycy będą unikać kontaktu z Wami tylko dlatego, że wstydzą się mówić w obcym języku, dlatego lepiej wziąć upokorzenie na siebie i próbować mówić po japońsku – na pewno to docenią. Na pocieszenie powiemy, że Polacy nie mają większych problemów z czytaniem japońskich wyrazów, ponieważ mamy bardzo podobną wymowę głosek! Zawczasu zapiszcie też sobie dokładny adres miejsca, w którym spędzacie noc, bo w Japonii łatwo się zgubić, chociaż paradoksalnie nie ma drugiego tak świetnie zorganizowanego państwa.

Inne przydatne informacje
Japonia to drogi kraj z setkami interesujących miejsc. Pamiętaj, że na wyspie nie wymienisz złotówek, więc najlepiej zabrać ze sobą euro lub dolary amerykańskie (jak najnowsze wydanie). Niektórzy korzystają z wypłat z bankomatu, ale część bankomatów jest nieczynna po godzinie 22.00 (poza Tokio). Polecamy dokonać wstępnych rezerwacji na hotele lub hostele.