Kraje Ameryki Południowej nie przestają zachwycać: kuszą bajecznym krajobrazem, barwą kulturą, interesującą historią i otwartym oraz pogodnym podejściem do życia. Dziś opowiemy o tym, dlaczego warto wybrać się na wycieczkę do gorącej Argentyny, która kojarzy nam się z niekończącymi się telenowelami, temperamentnymi mieszkańcami i … argentyńskim tangiem. Co trzeba wiedzieć o Argentynie, zanim wyruszymy w podróż?

Informacje praktyczne

Pierwszą rzeczą, o jakiej powinniśmy pomyśleć jest cała dokumentacja związana z przebywaniem na terenie zagranicznego państwa. Jako obywatele Rzeczpospolitej Polski, wybierając się do Argentyny w celach turystycznych do 90 dni, nie mamy obowiązku posiadania wizy. To, co trzeba mieć przy sobie, to ważny co najmniej sześć miesięcy paszport. Pamiętajcie, że przy wjeździe należy okazać bilet powrotny i nierzadko stan konta, który pozwoli na utrzymanie się w kraju na czas naszego pobytu. Jeśli chodzi o szczepienia, to obowiązuje nas podstawowy zestaw, czyli dur brzuszny, tężec, WZW itd. Nie ma wymagania żadnego dodatkowego szczepienia, chociaż planując wyprawę w dzikie tereny warto pomyśleć o szczepionce przeciw wściekliźnie.

Planetescape.pl

Informacje ogólne o kraju

Buenos Aires, to jedna z najsłynniejszych stolic na całym świecie. Przyciąga turystów bajecznymi plażami, na których imprezy trwają do białego rana i często można spotkać tutaj hollywoodzkich celebrytów. W Argentynie mieszka ok. 41 milionów ludzi, którzy posługują się głównie językiem hiszpańskim. Bez problemu dogadamy się tu także po angielsku, francusku czy różnych indiańskich odmianach języka. Oficjalną walutą kraju jest peso argentyńskie (ARS), ale zapłacimy także dolarami amerykańskimi. 1 USD to 14 ARS, 1 EUR to 16 ARS, a 1 PLN to 4 ARS. Jeśli chodzi o ceny jedzenia, są zbliżone do naszych polskich.

Jacy są Argentyńczycy?

To, co przyciąga podróżników do Argentyny to mieszkańcy, którzy słyną ze swojej otwartości i sympatii dla turystów. Argentyńczycy są bezproblemowi, lubią pomagać oraz gościć przyjezdnych. To bardzo radośni i pogodnie nastawieni do świata ludzie, którzy słyną z „gorących” powitań – na pewno ucałują wszystkich na powitanie, głośno się zaśmieją, wciągną do konwersacji i obsypią komplementami (szczególnie europejskie kobiety). Jeśli będziesz mieć okazję, by zasiąść przy stole z argentyńską rodziną, na pewno zostaniesz poczęstowany herbatą yerba mate oraz ostrymi potrawami z lokalnej kuchni.

Kultura

Jak już wspomnieliśmy, tym, co wyróżnia Argentynę jest tango. Mówi się nawet, że ten kraj to stolica tanga, który dawniej był… tańcem ludzi biednych. Wyższe sfery jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie przyznałyby się do znajomości kroków tego tańca, wręcz tango było zakazane. Dzisiaj to jeden z najpopularniejszych i najgorętszych tańcow na świecie. Argentyńczycy bardzo często zaczynają tańczyć tango bez powodu, na środku ulicy – jeśli nie mamy ochoty się dołączyć, lepiej unikać kontaktu wzrokowego z mężczyznami, ponieważ dla nich jest to oczywisty sygnał do zawarcia znajomości. Warto też wspomnieć, że Argentyńczycy to w ponad 70% katolicy, bardzo przywiązani do tradycji. Stąd w koncu pochodzi obecny Papież. Jednak katolicy z Polski mogą się zdziwić, z jakim rozmachem odprawiane są argentyńskie msze - to na pewno coś, co warto zobaczyć. Spotakmy tutaj także protestantów (głównie zielonoświątkowców) i ok. 10% ateistów lub osób niereligijnych. Jeśli chodzi o pozostałe religie, np. muzłumanów jest tu 1%, podobnie jak osób, które wyznają tradycyjne religie plemienne czy 0.5% judaistów.