Urlop w Omanie? Czy kiedykolwiek rozważaliście taką możliwość? Oman jest państwem w Azji Południowo-Zachodniej, leży na Półwyspie Arabskim. To wyjątkowy kraj, który zasługuje na chwilę uwagi, ponieważ zwykle, kiedy myślimy o wakacjach w Azji, na myśl przychodzi nam Tajlandia, Indonezja czy Malezja. Dlaczego zatem warto się wybrać do Omanu?

Trochę geografii i informacje o sezonach w Omanie
Oman z dwóch stron oblewają wody Morza Arabskiego, a od północy granicę wyznacza przepiękna Zatoka Omańska. Jeśli chodzi o ukształtowanie terenu, to można powiedzieć, że kraj ten jest wyżynny i górzysty, ale wewnątrz większość powierzchni zajmują niziny i pustynia. Występuje tu klimat kontynentalny suchy, dzięki czemu można spodziewać się wysokiej temperatury przez cały rok. Mówi się, że najzimniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy temperatury balansują pomiędzy 18 a 20 stopniami Celsjusza. Najgorętszy sierpień bije rekordy, bo temperatury dochodzą nawet do 50 stopni Celsjusza (zwłaszcza na pustyni). Z racji panującego klimatu, opady nie występują tu zbyt często, pada też niewiele – z wyjątkiem wybrzeża od strony Oceanu Indyjskiego, gdzie zdarzają się monsuny. Dzięki temu roślinność w tym obszarze jest różnorodna, np. rosną tutaj palmy kokosowe (a w pustynnej części kraju można spotkać co najwyżej akacje czy dęby). Oman to kraina udomowionych wielbłądów, szakali, gazeli i wielu gatunków gadów. Trzeba przyznać, że zwierzęta są jednym z powodów, dla których warto tu przyjechać.

Kultura i ludzie
Kultura Omanu przez setki lat rozwijała się swoim torem, bo ten kraj oddzielony pustynią zawsze był odizolowany od reszty krajów arabskich. Dominującą religią jest islam, deklaruje go aż 86% mieszkańców Omanu. Co ciekawe, mieszkańcy wyznają odłam ibatytyzmu, czyli najbardziej umiarkowany spośród wszystkich szkół muzułmańskich. Wyróżnia się tym, że innowierców nie traktuje się w sposób surowy, a także kobiety mają znacznie więcej do powiedzenia. Prócz muzułmanów w Omanie żyją chrześcijanie (ok. 8%), w tym katolicy, prawosławni i protestanci, hinduiści i niewielki odsetek buddystów. Warto wiedzieć, że ludzi niewierzących mieszka tu 0.2% w skali wszystkich mieszkańców – czyli naprawdę mało. Omańczycy są bardzo gościnni, serdeczni i pozytywnie nastawieni do turystów – często zdarza się, że zapraszają ich na wspólne biesiadowanie. Mieszkańcy cenią sobie również tradycje i pomimo tego, że są otwarci na zmiany, nowe technologie i rozwiązania, zdecydowanie ograniczają wpływy z Zachodu.

Sytuacja polityczna
Nie występuje żadne niebezpieczeństwo podróżowania do Omanu. Sytuacja w kraju jest stabilna, głównie dzięki rządom sułtana Kabusa Ibn Saida, który mocną ręką trzyma państwo. Ustrój Omanu to monarchia absolutna, ale jak już wspominaliśmy – poza zasadami obyczajowymi wynikającymi z dominującej religii, nie traktuje się tutaj prawa w sposób restrykcyjny. Kobiety mają prawa wyborcze, mogą się kształcić, prowadzić pojazdy i się rozwijać. Statystycznie jedna kobieta rodzi dwoje dzieci – co łamie wiele stereotypów odnośnie do krajów muzułmańskich.

Co zwiedzać w Omanie?
Przede wszystkim warto na kilka dni zatrzymać się w stolicy kraju, czyli Maskacie. Trzeba zajrzeć na lokalne targi, by kupić kadzidła, wyjątkowe mieszanki przypraw oraz tkaniny z prawdziwego kaszmiru. Prócz tego turyści chętnie wybierają się na safari z wielbłądami oraz zwiedzają urokliwe meczety. Tak jak już wspominaliśmy, nad Zatoką Omańską czeka na nas wspaniała roślinność oraz ... resorty turystyczne. To częsty kierunek na spędzenie wakacji.

Zainteresowała Cię Wyprawa do Omanu? W takim koniecznie sprawdź konkretną ofertę przygotowaną dla Ciebie przez Planetescape.pl!