Wakacje na Sri Lance? Pod względem ekonomicznym Sri Lanka to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie, a jednak Lankijczycy uchodzą za pogodny i gościnny naród. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak wygląda ich codzienne życie, w co wierzą, jaka jest ich kultura, co jedzą na obiad? Sri Lanka to odległy od nas geograficznie kraj, którego obraz mamy w głowach głównie przez media. Myślimy o Sri Lance jako o państwie, które nieustannie potrzebuje pomocy zewnętrznej, bo co sezon jest niszczony przez potężne katastrofy naturalne, takie jak trzęsienie ziemi i tsunami. To jednak tylko jedna strona medalu, po drugiej stronie przywita nas przepiękny krajobraz i fascynująca kultura. Co powinniśmy wiedzieć na temat Sri Lanki i Lankijczyków? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!

Podstawowe informacje o Sri Lance i trochę statystyk
Sri Lanka to wyspa, państwo dawnego Cejlonu jest położone w Azji Południowej. Powierzchnię pięć razy mniejszą od Polski zamieszkuje ponad 20 milionów Lankijczyków. Stolica Sri Lanki - Sri Dźajawardanapura Kotte, na którą mówi się zwykle Kotte to miejsce warte zobaczenia. Samo państwo zostało podzielone na dziewięć prowincji, w których wewnętrzne wyróżnia się na dystrykty. Każda prowincja posiada swoje miasto główne, a do najpopularniejszych pod względem turystycznym należą Kandy i Kolombo – to właśnie te miejsca najczęściej są reklamowane przez biura podróży. Ponad 70% Lankijczyków wyznaje system filozoficzny jakim jest buddyzm w najstarszej szkole, theravada. Dlatego bardzo często natkniemy się na medytujących mnichów – wg theravady, każdy chłopiec, który skończył 16 lat ma obowiązek spędzić w klasztorze co najmniej kilka miesięcy, by uporządkować swoją moralność i światopogląd. Buddyzm wpływa na codzienne życie Lankijczyków, którzy utrzymują się głównie z rolnictwa, włókiennictwa i zbieractwa. Region Kolombo to jeden z szybciej rozwijających się gospodarczo i przemysłowo regionów, w szczególności jeśli chodzi o włókiennictwo. Poza tym Sri Lanka jest prawie największym producentem szafiru na świecie, właśnie na tej wyspie zaopatrują się wielkie firmy jubilerskie. Dlaczego więc uchodzi za biedny kraj? I tutaj polityka i „wielki świat zachodni” próbują coś dla siebie ugrać. Nierzadko najcenniejsze dobra naturalne kraju są odsprzedawane za bezcen.

Jakie są korzenie Lankijczyków?
Historie ludzi mieszkających na wyspach są rozmaite, jednak przeważnie mają jeden punkt wspólny – asymilację z przyjezdnymi gośćmi z całego świata lub setki lat kolonizacji. Na Sri Lance jest inaczej. Ludność zamieszkująca dawne państwo Cejlonu prawie w ogóle nie jest zróżnicowana etnicznie. Według statystyk prowadzonych przez znanych antropologów, 74% populacji stanowią Syngalezi, potomkowie ludów z południowych Indii, którzy zmieszali się z mieszkańcami Indii północnych i osiedli na wyspie. Zanim jednak to się stało, setki lat wcześniej obszar państwa zajmowało plemię Weddów – jedno z najbardziej zagadkowych plemion na świecie. Obecnie na Sri Lance pozostało zaledwie 400 osób z plemienia Weddów. To bardzo zamknięte środowisko i trudno o nich powiedzieć cokolwiek więcej. Szacuje się, że za kilkadziesiąt lat plemię wymrze, a my poczytamy o nim jedynie w książkach. Dlaczego to plemię jest tak zagadkowe? Wyglądem przypominają oni ludy pierwotne, zwykło się o nich mówić „cejlońscy aborygeni”. Plemię posiada swoje tajemne obrządki i zwyczaje, mówią też w języku, którego współcześnie nie jesteśmy w stanie rozszyfrować. Podróżując po Sri Lance warto jednak odwiedzić którąś z pięciu weddyjskich wiosek, mimo wszystko mieszkańcy są sympatyczni i chętnie goszczą podróżnych, nawet jeśli nie do końca wiedzą, jaki jest ich cel tych odwiedzin. Nie przepadają za robieniem zdjęć, więc należy uszanować ich zwyczaje. Gwarantujemy, że nawet kilka godzin spędzonych w wedyjskiej wiosce będzie niezwykłym doświadczeniem rzucającym nową perspektywę na nasze życie. Być może zostaniecie zaproszeni na wspólny posiłek lub nocleg, czego wszyscy podróżnicy będą wam zazdrościć. Oprócz Weddów oraz Syngalezów na Sri Lance mieszkają też Tamilowie, którzy stanowią około 18% populacji. Tamilowie przybyli na wyspę pod koniec XI wieku, jako bardzo niezależna grupa etniczna. Posiadają swój język, tamilski, w którym tworzą piękne dzieła literackie. Ich główną religią jest hinduizm. Warto wspomnieć, że Tamilów na całym świecie jest około 70 milionów! Jednak Tamilowie zamieszkujący Indie i kraje afrykańskie zasymilowali się z tamtejszymi społeczeństwami, w przeciwieństwie do Tamilów na Sri Lance – nie są aż tak niezależni. Lankijscy Tamilowie od lat walczą o niepodległość. Poza nimi na Sri Lance znajdziemy sporo emigrantów z krajów arabskich i europejskich, których oczarowało piękno wyspy i postanowili nie wracać z wakacji, a otworzyć swoje małe biznesy. Dlatego jeśli kiedykolwiek będziesz na Sri Lance, nie zdziw się, jeśli ludzie wokół ciebie będą mówić w przeróżnych językach!