Dzisiejsze Zjednoczone Emiraty Arabskie to symbol luksusu, przepychu i nowości. Kraj, do którego należy siedem emiratów – Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Ummal-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra, rośnie na oczach całego świata w zastraszającym tempie! Podobno aż 1/3 wszystkich dźwigów na świecie pracuje właśnie w ZEA. Skąd bierze się sława ZEA? Do którego z emiratów warto się wybrać na egzotyczne wakacje?  

Przełom dla ZEA – odkrycie złóż ropy naftowej  
Złoża ropy naftowej na tym obszarze Bliskiego Wschodu odkryto stosunkowo niedawno, bo w latach 60. ubiegłego stulecia. Wcześniej dominującym krajobrazem była pustynia i niekończące sięwydmy, pomiędzy którymi powstawały osady beduińskie i niewielkie wioski.Emiraty miały wyłącznie zasięg lokalny. Potencjał terenu dostrzegli Brytyjczycy,którzy objęli protektoratem księstwa. Od odkrycia złóż ropy i ogłoszenia przezZEA niepodległości wszystko potoczyło się lawinowo, a w niewielkim czasie z pustyni wyrosły nowoczesne miasta. Jednym z ulubionych kierunków turystycznych w ZEA jest Dubaj, jednoznacznie kojarzący się z luksusem i … przesadą. Arabscy szejkowie wręcz prześcigają się w realizacji coraz bardziej rozległych projektów, ściągając z całego świata najlepszych projektantów, architektów i budowniczych. Dubaj robi niesamowite wrażenie, a obsługa hotelowa bije na głowęeuropejskie standardy. Do tego „złotego miasta” latają już nie tylko bliskowschodnie linie lotnicze, ale też znane europejskie low-costy. Egzotyczne wakacje w Dubaju można spędzić i w luksusach, i ekonomiczniej! 

Pogoda  
ZEA leży na gorącej pustyni. Z punktu widzenia turystyki to interesujący kierunek, w którym przez cały rok świeci słońce. Wszystko zależy jednak od indywidualnych preferencji i odporności na upały – w czerwcu, lipcu i sierpniu temperatura może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza. Dla mieszkańców nie jest to jednak problemem, bo w letnie dni na próżno szukać zwiedzających pieszo, lokalni jak i turyści spędzają raczej czas w klimatyzowanych pomieszczeniach, takich jak galerie handlowe, hotele, parki rozrywki czy muzea. Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem starszej i niemodnej wersji Dubaju, tradycyjnych arabskich targów, na których można kupić przyprawy na kilogramy i złoto, polecamy wybrać się na wycieczkę od końca października do końca kwietnia. Wówczas temperatury sięgają przyjemnych 30 stopni Celsjusza, a prócz burz piaskowych nic nie przeszkadza eksplorowania miast.  

Dubaj – miasto kontrastów i marzeń  
Dubaj wyłania się znikąd: takie jest przynajmniej pierwsze wrażenie, kiedy po niemal 6 godzinnym locie z Krakowa lub5 godzinnym locie z Warszawy samolot zbliża się do lądowania. W Dubaju wszystko musi być „naj” – jedno z największych lotnisk na świecie, najwyższy budynek Burj Khalifa, najbardziej rozbudowany system fontann wokół niego, jedno z największych centrów handlowych, w którym mieści się potężne akwarium z pływającymi rekinami czy siedmiogwiazdkowy hotel Burj Al Arab, w którym jedna noc kosztuje niebagatalne 30 tys. złotych. W Dubaju jest doskonale rozwinięte metro, dzięki czemu z łatwością (i ekonomicznie) można się przemieszczać pomiędzy głównymi atrakcjami. Warto wiedzieć, że w krajach muzułmańskich weekend przypada na piątek i sobotę, więc w czwartek wieczorem można się spodziewać korków. Dlatego osoby, które planują wykorzystać kilkugodzinną przesiadkę powinny wziąć to pod uwagę.Natomiast ci, którzy przybyli do Dubaju na egzotyczne wakacje mogą spokojnie zwiedzać miasto. W wersji przyspieszonej największe atrakcje można zdobyć w 3dni, ale jeśli dochodzi do tego np. nocleg na pustyni, przejażdżka quadem czy wycieczki poza miasto, trzeba przeznaczyć więcej czasu. Bilety do najwyższego budynku świata warto rezerwować z wyprzedzeniem, my polecamy wybrać godziny wieczorne – zachód słońca skrywającego się pomiędzy wieżowcami jest naprawdę imponujący. Dlaczego Dubaj jest miastem kontrastów? Jako że ZEA bardzo szybko zaczęło rozbudowę, wielu mieszkańców nie nadążyło za dynamiką sytuacji. Poza wspaniałym centrum wciąż można spotkać tradycyjne arabskie zabudowania, również te bardziej zaniedbane i stare. Nie są one popularnym celem wycieczek, ale mieszkańcy Dubaju doskonale zdają sobie z tego sprawę. Jeśli chcecie zobaczyć tradycyjne arabskie uliczki, koniecznie udajcie się do dzielnicy Al Deira (znajduje się tam słynny targ złotników). 

Stolica Abu Zabi
Podczas swojej wycieczki warto odwiedzić stolicę choćby na jeden dzień. Znajduje się w niej słynny meczet Sheikh Zayed,ósmy największy meczet na świecie! Jest dostępny dla turystów, jednak pod określonymi warunkami. W Abu Zabi powstało też niezwykłe muzeum – oficjalna filia paryskiego Luwru, za które szejkowie zapłacili 1,3 miliarda Francuzom.