Dla wielu turystów Rumunia to przede wszystkim wspaniałe zamki, z  którymi wiążą się historie o najsłynniejszym wampirze w dziejach świata.  Warto jednak pamiętać, że ten kraj to nie tylko potężne twierdze, ale i  świątynie, które do dziś urzekają swym obronnym charakterem. Na które z  nich warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po tym państwie?

Kościół warowny w Darjiu

To jeden z najsłynniejszych warownych kościołów, jakimi może się  pochwalić Rumunia. Wpisany na listę UNESCO, stał się dla wielu  miłośników historii i architektury bardzo ważnym punktem w programie  wycieczki po tym kraju. Wzniesiony przez Szeklerów, ozdobiony pięknymi  malowidłami z XV stulecia, do dziś wzbudza zachwyt. Kiedy powstał sam  kościół? Na przełomie XIV i XV wieku. Choć dokłada data jego budowy nie  jest znana, wiadomo, że w 1419 roku był on obiektem doskonale znanym. W  XVI i XVII wieku zadbano o to, by kościół ten dobrze przygotować do  obrony przed wrogiem. To dzięki tym pracom świątynia ta jest obecnie  jedną z najważniejszych perełek architektonicznych na terenie Rumunii  oraz obiektem, któremu tak wiele miejsca poświęcają przewodniki  turystyczne po tym kraju.

Kościół warowny w Biertanie

Ten zabytek wzbudza zachwyt zarówno swoimi rozmiarami, jak i pięknym  otoczeniem. Potężne rozmiary świątyni oraz sceneria Transylwanii – takie  połączenie bez wątpienia ma moc. Jest to bez wątpienia jeden z  najchętniej odwiedzanych kościołów w tym kraju oraz nie lada gratka dla  każdego miłośnika architektury obronnej. Kościół warowny w Biertanie  jest jednym z najwspanialszych przykładów rumuńskiego gotyku. Prowadzi  do niego kryty korytarz, którego pokonanie jest dziś wspaniałą przygodą  dla każdego gościa. Cechą charakterystyczną tego kościoła są wieże oraz  łęki przyporowe, którym warto się uważniej przyjrzeć. Wielką ciekawostką  jest tu też tzw. Więzienie Małżeńskie – pomieszczenie, w którym  zamykano pary myślące o rozwodzie.

Z wizytą w Valea Viilor

Obronny kościół w Valea Viilor to kolejna atrakcja, której biura podróży  zajmujące się organizacją wycieczek po Rumunii chętnie poświęcają  uwagę. Gotycka świątynia, będąca jednym z ciekawszych obiektów wpisanych  na listę UNESCO, powstała najprawdopodobniej w wieku XV, z kolei cechy  warowne nadano jej w wieku XVI. To ciekawa pamiątka po Sasach  Siedmiogodzkich, obok której nie można przejść obojętnie.

 

 Rumunia to kraj wyjątkowy, pełen ciekawych zabytków. Wycieczki śladem  takich zabytków, jak średniowieczne zamczyska czy obronne kościoły,  sprawią każdemu z nas wiele radości.