Nieprzebyte lasy tropikalne, rzadka przyroda i różnorodna kultura - Borneo jest idealne dla miłośników przygód i natury. Czeka tu na nich zderzenie z unikalnymi gatunkami zwierząt oraz relaks na przepięknych, prawdziwie rajskich plażach. Wyspa Borneo jest trzecią, co do wielkości na świecie. Należy do Malezji, Indonezji i Brunei. Dwie prowincje malezyjskiego Borneo to Sarawak i Sabah. I to właśnie te miejsca polecamy, jako cel wyprawy na Borneo.

Przygoda w Kuching
Kuching jest stolicą prowincji Sarawaku o milionowej populacji mieszkańców. Posiada dostęp do Morza Południowochińskiego. Można tutaj spędzić ciekawy i wypełniony atrakcjami czas. W Kuching nie brakuje muzeów. Znajduje się tu także planetarium. Turyści uwielbiają wizyty na tutejszych lokalnych targach, gdzie mogą kupić cudowne, egzotyczne owoce i znaleźć fascynujące pamiątki. Trudno nie wspomnieć również o ulicznych potrawach. To smaki prawdziwej Malezji. Jedną z najciekawszych atrakcji Kuching jest niezwykłe Centrum Rehabilitacji Orangutanów. Spotkania bliskiego stopnia z tymi wyjątkowymi zwierzętami oraz innymi gatunkami małp mogą stać się źródłem niezapomnianych wspomnień.

Planetescape.pl


Wycieczka do dżungli
W trakcie trekkingu po terenie parku narodowego można przekonać się, czym jest las tropikalny i jak niesamowitą atmosferę wytwarza to miejsce. Dziko rosnące gatunki tropikalnej flory zachwycają swoim nieokiełznanym charakterem. Dżungla to miejsce, w którym trudno o cieszę. Co chwile dobiegają nas odgłosy jej mieszkańców. Niektóre budzą ciekawość, inne zdziwienia, jeszcze inne wywołują pewien niepokój. To właśnie tutaj, pośrodku tropikalnego lasu, w oddaleniu od cywilizacji mieszka plemię Iban. Mamy szansę poznać nieco jego życie i funkcjonowanie w tych trudnych warunkach. Czas na chwilę staje w miejscu.

Park Narodowy Gunung Mulu
W centralnym Sarawaku znajduje się najbardziej imponujący Park Narodowy Wyspy Borneo. Gunung Mulu przyciąga wyjątkową rzeźbą krasową i przez UNESCO został uznany za jeden ze skarbów światowego dziedzictwa. Niełatwo tu dotrzeć. Park zlokalizowany jest pośrodku lasu deszczowego. Dżungla kryje wyjątkowe formacje wapienne i ogromny kompleks jaskiń, z których najbardziej znana jest największa podziemna grota w Good Luck Cave. Można tu także podziwiać największy na naszej planecie system podziemnych rzek. Niedotknięta palcem cywilizacji, nieskażona jej wytworami dzika natura Parku Gunung Mulu fascynuje miłośników przyrody z całego świata.

Wyspy Gaya
Na odkrycie czeka jeszcze druga prowincja malezyjskiego Borneo, czyli Sabah ze stolicą w Kota Kinabalu. Odkryjemy w niej niesamowitą mieszankę kulturową, którą tworzą Malajowie, Chińczycy, Dayakowie i emigranci z Filipin. To wyjątkowy etniczny tygiel. W Kota Kinabalu odbywają się interesujące targi nocne. Amatorzy owoców morza znajdą się w siódmym niebie. Ich bogactwo jest zadziwiające. Można skosztować także duriana, owocu znanego z bardzo nieprzyjemnego zapachu.

Po krótkiej podróży łodzią dostaniemy się na Wyspy Gaya. Tunku Abdul Rahman Park słynie z plaż o delikatnych, białych piaskach. Nie są one oblegane przez turystów, więc każdy może tu znaleźć swój własny, prywatny skrawek raju. Ci, którzy nie lubią za długo leżeć na słońcu, mogą poznawać okoliczne, czyste wody w trakcie wypraw nurkowych i snorkelingowych. Podwodny świat Wysp Gaya potrafi zauroczyć nawet najbardziej wymagających nurków.