Paragwaj to jeden z mniej znanych krajów Ameryki Południowej. Miejsce to pełne jest sprzeczności. Z jednej strony ogromna bieda, która odstrasza nieco komercyjnych turystów, z drugiej zaś spektakularne cuda natury, egzotyczne parki narodowe, niesamowite wodospady i jeden z największych terenów podmokłych na świecie. Imponujące miasta kolonialne graniczą z wioskami, biednymi, ale niezwykle uroczymi i autentycznymi. Paragwaj wciąż czeka na odkrycie przez turystów, a jest tutaj, co odkrywać.

Asuncion. Kolonialna twierdza
Asunción zostało założone w 1537 roku przez Hiszpanów i było niegdyś jedną z najbardziej potężnych twierdz kolonialnych na całym kontynencie. Dziś jest nowoczesnym, bardzo przyjaznym miastem, z kilkoma budynkami z XVII wieku, wspaniałymi restauracjami i licznymi zabytkami. Jedną z ciekawszych atrakcji jest Museo del Barro - muzeum dysponujące bogatą kolekcją starożytnej sztuki. Ciepłe wieczory sprzyjają wycieczkom do Avenida Mariscal López, gdzie możemy podziwiać rezydencje w stylu kolonialnym lub do pobliskiej zatoki.

Wodospady Iguazu
Te niezwykłe wodospady leżą właściwie na granicy między Brazylią, a Argentyną, ale pozostają w niewielkiej odległości od Ciudad del Este na wschodnim skraju Paragwaju. Będąc, zatem w tym kraju nie można ich pominąć. Wśród największych na świecie wodospadów znajduje się 250 chaotycznych kaskad i niezliczone malownicze trasy po stronie argentyńskiej. Warto wybrać się na wycieczkę autobusem po mieście Ciudad del Este. Na trasie naszego przejazdu znajdzie się z pewnością Saltos del Monday, spektakularny wodospad o długości 80 metrów z platformami widokowymi i szlakiem turystycznym do pieszych wędrówek w pobliżu.

Eco Reserva Mbatoví
Wielbiciele dreszczyku emocji powinny zmierzać prosto do Eco Reserva Mbatoví. To przyrodniczo zróżnicowany park znajdujący się na południowy wschód od Asunción. Jest dosłownie wyścielony Chachi - delikatną paprocią, bliską wyginięcia. To dom dla armadillos, rodzimych królików i uroczych gryzoni. Podczas weekendów można tutaj wziąć udział w wielu ciekawych aktywnościach np. zjeździe na 105 metrowej zipline czy spacerze po czterech wiszących mostach.

Encarnación. Perła Południa
Znane, jako "Perła Południa", Encarnación jest bezsprzecznie najpiękniejszym miastem Paragwaju. Turystów przyciąga tutaj przede wszystkim wspaniałe nabrzeże. Można zachwycić się tutejszą plażą otoczoną tanimi, wesołymi barami i restauracjami. Zakupoholicy mogą poczuć się tutaj, jak w raju. Miasto jest, bowiem jednym z najtańszych miejsc na zakupy na świecie. Warto przyjechać tutaj zwłaszcza podczas karnawału w trakcie, którego odbywają się liczne, barwne, szalone imprezy uliczne.

Park Narodowy Ybycuí
Ybycuí jest najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym Paragwaju. Nie bez powodu. W egzotycznym lesie można spotkać niezliczone gatunki małp oraz tropikalnych ptaków. Na terenie parku znajduje się także odlewnia żelaza i muzeum będące reliktem relikt przemysłu zbrojeniowego Paragwaju. Podczas wędrówki po parku można skosztować kąpieli w tutejszych wodospadach lub udać się na wycieczkę z przewodnikiem w poszukiwaniu setek kolorowych motyli.

Dam Itaipú. Triumf myśli inżynierskiej
Warto odwiedzić tę niezwykłą elektrownię pozostającą jednym z siedmiu cudów inżynierskich współczesnego świata. Olbrzymia struktura, która ustępuje miejsca jedynie hydroelektrowni w Chinach, jest jedną z największych na świecie i wytwarza około 75 procent energii elektrycznej w Paragwaju. Posiada nawet starannie zaprojektowany ekosystem dla rodzimych ptaków i ryb. Można wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, aby podziwiać to niezwykłe dzieło współczesnej cywilizacji.