Obecnie Tajlandia jest jedną z najbardziej popularnych destynacji turystycznych w Azji. Oczywiście przyczyniają się do tego jej przyjaźni mieszkańcy, bogate dziedzictwo kulturowe, fantastyczna różnorodna kuchnia oraz stosunkowo niskie ceny. A także znakomita pogoda, nawet w styczniu, najzimniejszym miesiącu roku, temperatura powietrza dochodzi do 30 stopni Celsjusza, a morze miewa 26°C. Poniżej znajdziesz artykuł, dotyczący najładniejszych wysp Tajlandii, które powinieneś zobaczyć na własne oczy. Przeczytaj go koniecznie!

Koh Phi Phi (Ko Pee Pee) – raj dla turystów przyzwyczajonych do komercyjnych rozrywek
Zacznijmy od tego, że ta malownicza wyspa położona na Morzu Andamańskim przyciąga tłumy "farangów" już od kilkudziesięciu lat. Jeszcze zanim w 1999 roku nakręcono na niej hollywoodzką produkcję "Niebiańska plaża" z Leonardo DiCaprio w roli głównej (w zatoczce Maya Bay na Koh Phi Phi Leh) cieszyła się ona dużą popularnością. Przede wszystkim odkąd przedstawiona w filmie ostoja dziewiczej roślinności o malowniczych dzikich plażach została dostrzeżona przez przemysł turystyczny, jej krajobraz znacznie się zmienił. Wyspa nawiedzona przez tsunami w grudniu 2004 roku, została przebudowana po zniszczeniach dokonanych przez fale. Na pewno dla niewprawionych podróżników dobrym wyborem jest większa z dwóch wysp - Ko Phi Phi Don, która składa się z dwóch wapiennych skał wyrastających z morza, połączonych ze sobą wąskim przesmykiem. Musisz wiedzieć, że jest ona szczególnie odpowiednia dla osób, które przyzwyczajone są do turystyki zorganizowanej, ponieważ wyspa posiada bogatą infrastrukturę: hotele, restauracje, centra nurkowe, agencje turystyczne, dyskoteki, luksusowe resorty, sklepy, bary karaoke. Co lepsze - turystom nie zabraknie tu niczego, poza spokojem i ciszą, których niedobór zrekompensują nam rajskie plaże z przejrzystą turkusową wodą i zapierające dech w piersiach widoki. Oczywiście poza sezonem jest nieco mniej turystów oraz są o połowę niższe ceny. Jeżeli chodzi o przyjazd to najlepiej dopłynąć promem na Koh Phi Phi Don z Phuket, Krabi, Ao Nang i Koh Lanty. Natomiast na Koh Phi Phi Leh dotrzesz łodzią motorową w ramach wycieczki objazdowej organizowanej przez większość agencji turystycznych.

Ko Kut (Koh Kood) - dla wymagających podróżników, lubiących aktywnie spędzać czas
Przede wszystkim ta zaciszna wyspa, która przyciąga spragnionych przygody backpackersów, położona przy wschodniej granicy z Kambodżą, na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie bezludnej. Całą wysepkę stale zamieszkuje około 2000 mieszkańców na 129 km kwadratowych powierzchni. Jednak jej urok szczególnie docenią miłośnicy przyrody i osoby o mniej zasobnym portfelu. Ponadto Ko Kut zapewnia odwiedzającym piękne piaszczyste plaże otoczone przez nienaruszoną naturalną roślinność. Na pewno jest to doskonałe miejsce na nurkowanie, snorkeling, wędkarstwo, trekking, jazdę na rowerze i inne aktywne formy spędzania czasu. Ponadto około 30 ośrodków rozmieszczonych przy najlepszych plażach - w tym jeden z najdroższych w Azji luksusowy resort "Soneva Kiri" - to zwiastuny tego, że wyspa budzi coraz większe zainteresowanie wśród tajskich i zagranicznych turystów. W związku z tym warto ją odwiedzić, zanim pojawią się tu tłumy. Rzadko docierają tu wycieczki zorganizowane, nie ma tu dyskotek i innych tego typu atrakcji, za to na wyspie znajdziemy malownicze wioski rybackie, lasy deszczowe, plantacje kokosowe i drewniane domki z wyjściem prosto na plażę.

Ko Kradan - dla romantyków, amatorów naturalnej przyrody i nurkowania
Jest to mało znana, niewielka wyspa na Morzu Andamańskim, która spełni oczekiwania osób, które pragną uciec od zgiełku, dla których do szczęścia potrzeba tylko świętego spokoju. Te zaledwie dwie przepiękne plaże z drobnym białym piaskiem oraz z przejrzystą błękitną wodą idealną do nurkowania. Jest to istny raj na ziemi. Poza tym atmosfera wyspy spodoba się też molom książkowym. Musisz także wiedzieć, że Ko Kradan należy do parku narodowego Hat Chao Mai. Dlatego warto wybrać się na całodzienną wycieczkę kajakiem po okolicy. Można tu również wziąć podwodny ślub! Ponadto w rejonie Krabi i okolicy ceny transferów taksówkami wodnymi na wyspy Morza Andamańskiego wynoszą od 450 do 1500 THB (cena w jedna stronę z dojazdem do hotelu).

Ko Muk (Koh Mook) - dla prawdziwych backpackersów, smakoszy ryb i owoców morza
Ta mało turystyczna rybacka wysepka, której nazwa oznacza "wyspę perłową". To kolejne miejsce wolne od masowej turystyki, idealne na kilkudniowy relaks. Przede wszystkim na nieodkrytej przez zachodnich turystów Ko Muk, zbudowanej ze strzelistych skał panuje błogi spokój, zakłócany jedynie przez szum morskich fal oraz śpiew ptaków. Natomiast śnieżnobiała plaża Sivalai, położona na cyplu oraz porośnięta palmami kokosowymi wygląda jak z reklamy batonika Bounty.