Cypr to przepiękne  państwo słynące z krystalicznie czystej wody, piaszczystych plaż oraz  imponujących jaskiń. Państwo znajduje się we wschodniej części Morza  Śródziemnego. Mniej więcej od czasów starożytnych Cypr znajdował się pod  pieczą Greków i w związku z tym do dnia dzisiejszego można obserwować  wpływ greckiej kultury na tożsamość tego państwa. Ten malowniczy kraj ma  sporo do zaoferowania zarówno turystom poszukującym bliskości natury  podczas letniego wypoczynku, jak i osobom nastawionym na aktywny  wypoczynek. Co warto zobaczyć na Cyprze?

Limassol

Limassol to jedno z największych miast cypryjskich liczących sobie  niespełna dwieście tysięcy mieszkańców. To miasto portowe o niezwykle  ciekawej historii, które w ostatnich latach zyskało spore uznanie  turystów z różnych zakątków świata. Warto udać się przede wszystkim na  spacer na Stare Miasto. Mieści się tutaj między innymi Zamek Limassol,  którego historia sięga średniowiecza. Obowiązkowym punktem jest Muzeum  Archeologiczne, które mieści się nieopodal Starego Miasta. Na terenie  obiektu będziemy mogli podziwiać wspaniałe eksponaty pochodzące z  najwcześniejszych epok. Wśród cenionych artefaktów znajdują się  wspaniałe monety, ceramika, biżuteria oraz różnego rodzaju przedmioty  codziennego użytku. Według legendy to właśnie w pobliżu Limassol z  morskiej piany narodziła się Afrodyta. Petra tou Romiou to skała, koło  której miało dojść do tego cudownego zdarzenia. Dzisiaj wielu turystów  wyrusza na spotkanie ze skałą, wierząc, że przynosi ona szczęście w  miłości.

Coś dla miłośników nocnego życia

Ayia Napa to urokliwe miasteczko, które słynie z nocnego stylu życia i  właśnie z tego względu stało się ukochaną destynacją młodych turystów  nastawionych przede wszystkim na dobrą zabawę. Nie sposób zliczyć  wszystkich klubów, pubów i restauracji. To również miejsce, w którym  będziemy mogli posłuchać muzyki na żywo, która jest grana w wielu  zakątkach miasta. Rozbrzmiewająca muzyka, atmosfera niekończącej się  zabawy i mnogość atrakcji skierowanych do turystów sprawiają, że jest to  jedno z najchętniej uczęszczanych miejsc na wyspie.

Larnaka

W południowo-wschodniej części Cypru znajduje się Larnaka. To  wspaniałe miasteczko o niepowtarzalnym klimacie. Choć cieszy się sporym  zainteresowaniem turystycznym, to jednak uchodzi za miejsce  spokojniejsze. Jedną z atrakcji Larnaki jest stara turecka dzielnica,  która dzisiaj znajduje się już w nieco opłakanym stanie, ale jest  świadectwem tureckiej obecności na Cyprze. Warto zobaczyć na własne oczy  przepiękną budowlę w postaci kościoła Agios Lazaros, której w pewnym  sensie zawdzięczamy klimatyczny charakter miasteczka. W kierunku  wschodnim od Larnaki znajduje się słynne słone jezioro, nad którym  często przebywają różowe flamingi.

Wycieczka do nietypowej stolicy

Nikozja to największe miasto na wyspie, do którego warto się udać.  Warto dodać, że ta wspaniała stolica jest tak de facto podzielona  pomiędzy Turkami kontrolującymi Cypr Północny i Grecką Republikę Cypru  na południu. Miasto jest zlepkiem kilku kultur jednocześnie. Znajdują  się tutaj interesujące muzea, dzięki którym będziemy mogli zgłębić  historię tego miejsca.