Malediwy to istny symbol rajskości dla wielu podróżników! Łańcuch 26 atoli położony jest na Morzu Arabskim oraz na Oceanie Indyjskim, a najwyższy szczyt na wyspie sięga zaledwie 2 metrów. Malediwy znajdują się nie tylko na liście krajów „must see” z powodu ich uroku – widmo zalania atoli staje się realne, a malediwski rząd wykupuje indyjskie ziemie dla swoich obywateli. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać się na egzotyczne wakacje na Malediwach, koniecznie rozważ to w bliskiej przyszłości, bo nie wiadomo, czy za kilkanaście lat zastaniemy wyspy w tym samym stanie. Co zwiedzać na Malediwach? Czy to tylko atole z luksusowymi hotelami? Czy egzotyczne wakacje na Malediwach wiążą się z wysokimi kosztami?

Malediwy – trochę o geografii
Malediwy składają się z 1192 wysp koralowych zgrupowanych w podwójny łańcuch 26 atoli, który umownie dzieli się na północny i południowy. Jako że atole rozrzucone są na ogromnej powierzchni, Malediwy są jednym z najbardziej rozproszonym krajem na całym świecie. Mieszkańcy konkretnych wysp świetnie sobie z tym radzą: pomiędzy wyspami można poruszać się zarówno hydroplanem, szybką łodzią, jak i lokalnymi samolotami (w zależności od odległości). Malediwy słyną z przepięknych raf koralowych, które porastają dno oceanu i morza od północy na południe. I chociaż wiele mówi się o uszkodzeniach rafy, Malediwczycy bardzo starają się ochraniać swój naturalny skarb. Malediwy to najniższy kraj na świecie, o czym wspomnieliśmy już we wstępie – większość lądu to właśnie wyspy koralowe, które unoszą się nad powierzchnią wody nie wyżej niż metr. Stąd też poważne zagrożenie, że z biegiem czasu po prostu zatoną. Wody w morzach i oceanach przybywa co rok na skutek topiących się lodowców i ocieplenia klimatu. Mówiąc o klimacie – kraj leży w obszarze tropikalnej monsunowej. Niemniej jednak poprzez niską wysokość nad poziomem morza, temperatura utrzymuje się na tym samym poziomie i przez cały rok na wyspach jest bardzo ciepło i wilgotno. Spotykamy się tu z dwiema porami roku, suchą i deszczową.

Bogactwo naturalnych ekosystemów
Na Malediwy można jechać wyłącznie przez wzgląd na naturę i bliskość przyrody. Jak je zobaczyć? Najlepszy sposób to oczywiście nurkowanie! Znajduje się tu wiele rodzajów siedlisk i ekosystemów, w tym głębinowe, koralowe, lasy namorzynowe czy mokradła. Sam obszar Oceanu Indyjskiego obejmuje 1100 gatunków ryb, 5 gatunków żółwi morskich, 21 gatunków wielorybów i delfinów oraz 400 gatunków mięczaków. Miłośnicy nurkowania i snorkelingu mają okazję podziwiać np. rekiny rafowe, węgorze, barakudy i płetwale, które pływają na koralowcach. Warto wiedzieć, że koralowce różnią się pomiędzy danymi atolami, chociaż dostrzeże to zapewne wyłącznie prawdziwy miłośnik nurkowania głębinowego.

Jakie są koszty wakacji na Malediwach?
Koszty egzotycznych wakacji na Malediwach zależą głównie od miejsca zakwaterowania. Na wyspach można znaleźć turbo luksusowe hotele (zwykle wygląda to tak, że na jednym atolu króluje jeden hotel), ale np. na Male, jednej z większych wysp, są i hotele i hostele. Trzeba się liczyć z kosztem od 350 złotych za noc w najtańszym miejscu za pokój dwuosobowy. Bywa, że znajdzie się i za 250, w zależności od szczęścia i sezonu. Jeśli chodzi o górne granice cenowe, to praktycznie nie istnieją. Na Malediwach można spać nawet za 30 tysięcy złotych, jeśli ktoś dysponuje takim budżetem – nie ma problemu. Najtańszą z możliwych opcji jest nocowanie u miejscowych, w tzw. pensjonatach. Pozwolenie na prowadzenie takiej działalności weszło stosunkowo niedawno. Najczęściej i najszybciej pensjonaty można wyszukać przez znane portale rezerwacyjne. Jakie są koszty jedzenia? Jeśli jesteś zakwaterowany w jedynym hotelu na wyspie to opcji na stołowanie się nie masz za dużo (ale nie martw się, w wielu ośrodkach jest i po 5-6 różnych restauracji). Posiłki wówczas są wliczone w cenę pobytu, co czyni go odpowiednio droższym. Natomiast zwiedzając główną wyspę, Male, można przejść się do lokalnych knajpek i na targi, gdzie ceny posiłków są zdecydowanie niższe. Za posiłek w restauracji średniej półki zapłacicie ok. 100 złotych (bez napojów). Drogo? Zawsze można zrobić zakupy w większych sklepach (znajdują się one tylko na Male), gdzie ceny przypominają te europejskie, np. butelka wody kosztuje ok. 3 złote, a szybka przekąska ok. 15 zł.

Leć na Malediwy z Azji
Aby obniżyć koszta wycieczki najlepiej jest polecieć na Malediwy z Azji, np. ze Sri Lanki! Lot z Kolombo na Male trwa tylko godzinę, z kolei port lotniczy w Male obsługuje połączenia z Bliskim Wschodem, więc można to połączyć z powrotem do Polski przez Dubaj lub Katar. W takim układzie można przeznaczyć na Malediwy 3-4 dni i porządnie odpocząć, przy okazji wypróbować na własnej skórze cudowne plaże z drobnoziarnistym piaskiem.