​Każdy kraj jest dumny ze swojej flagi. Jednak w Argentynie ten symbol narodowy jest czczony w sposób specjalny. Flaga w Argentynie jest wielką sprawą, być może w dużej części ze względu na fakt, że przez lata było wiele wersji tego symbolu. Przedstawiamy krótką historię flagi argentyńskiej.

Jedna czy dwie flagi?
Argentyńska flaga, którą znamy teraz, składa się z dwóch pasm jasnoniebieskich, z białą wstęgą pomiędzy nimi i żółtym słońcem pośrodku. Oryginalna flaga została stworzona przez słynnego argentyńskiego generała Manuela Belgrano, który był ekonomistą, prawnikiem, politykiem i przywódcą wojskowym oraz jednym z wyzwolicieli Argentyny spod hiszpańskiej władzy. Możemy go zobaczyć na banknocie o nominale 10 peso. Generał był jednym z bohaterów argentyńskiej wojny o niepodległość i stworzył flagę narodową w 1812 roku. Wyglądała ona odwrotnie, niż ta obecna. Niebieski pas znajdował się w środku między dwoma białymi pasami. Obecna flaga ze słońcem w centrum ma tytuł Oficjalnej Flagi Ceremonialnej podczas, gdy flagę bez słońca nazywa się Flagą Ozdobną. Co ciekawe, obydwie flagi są uznawane za oficjalną flagę Argentyny, a gdy są podniesione jednocześnie, Ozdobna Flaga zawsze musi znajdować się poniżej Flagi Ceremonialnej.

Dlaczego flaga jest tak ważnym symbolem dla Argentyńczyków?
Potrzeba flagi narodowej zrodziła się podczas wojny z Hiszpanią o niepodległość Argentyny. Generał Belgrano stworzył znak rozety w kolorze jasnoniebieskim i białym. Miał on reprezentować siły narodowe i być swego rodzaju kontrą wobec flagi hiszpańskiej w barwach czerwonej i żółtej. Belgrano był tak szczęśliwy z powodu swojego projektu rozety, że dziewięć dni później stworzył projekt samej flagi. Istnieje wiele historii dotyczących powodów, dla których użyto poszczególnych kolorów. Argentyńczykom najbardziej podoba się teoria, że kolory zostały zaczerpnięte barw używanych przez criollos, czyli latynoamerykanów pochodzenia hiszpańskiego, w czasie rewolucji majowej w 1810 roku. Flaga została podniesiona po raz pierwszy w mieście Rosario w 1812 roku i do dziś Rosario jest sławne, jako miejsce narodzin flagi argentyńskiej. Na miejscu, w którym dokonano pierwszego podniesienia flagi znajduje się nawet pomnik flagi narodowej. W Argentynie czczony jest Dzień Flagi Narodowej. To święto obchodzone jest 20 czerwca, w dniu śmierci Belgrano w 1820 roku.

Dalsze losy flagi
Kiedy projekt flagi został już stworzony ówczesne władze nie zatwierdziły tego symbolu i zabroniły Belgrano walczyć pod nią. Generał mimo wszystko wzniósł flagę po zwycięstwie, a ostatecznie pozwolono jej używać, jako flagi wojskowej. Potrzeba było kolejnych czterech lat, aby flaga została oficjalnie przyjęta, jako flaga narodowa. Nastąpiło to w 1816 roku, krótko po tym, jak Argentyna uzyskała niezależność od Hiszpanii. Dwa lata później dodano słońce, czerpiąc inspirację ze słońca, które znajdowało się na pierwszej argentyńskiej monecie. Flaga ze słońcem wciąż uważana była za sztandar wojskowy, ale ostatecznie ludzie odpowiedzialni za nową republikę postanowili trzymać się projektu flagi z tym motywem. Flaga w dzisiejszym kształcie pojawiła się po raz pierwszy oficjalnie w 1861 roku. Wielu Argentyńczyków utrzymuje, że kolory flagi reprezentują niebo i chmury ze słońcem pośrodku. Typowy dzień w Buenos Aires rozgrywa się właśnie na tle błękitnego nieba, przez które przypływają białe chmury, a słońce świeci jasno nad nimi.