Myanmar, lepiej znany jako Birma, należy do jednego z najpiękniejszych państw Azji Południowo-Wschodniej. Właśnie tutaj coraz częściej kierują się zapaleni podróżnicy oraz zorganizowane grupy turystów. Przez lata Birma była zapomniana na turystycznej mapie świata – co się wydarzyło, że odzyskała popularność? Być może to dzięki temu, że w dzisiejszym świecie możemy podróżować tak jak nigdy wcześniej, granice się zacierają i ciągle chcemy więcej. Nie wystarczają nam już oklepane turystyczne miejscówki, chcemy docierać tam, gdzie nie dotarł nikt przed nami. Dlatego Birma jest idealnym celem podróży. Co warto wiedzieć o tym kraju? Jeżeli stwierdzisz, że Birma to kierunek podróży dla Ciebie - koniecznie sprawdź atrakcyjną ofertę od Planetescape.pl!

Położenie geograficzne i bogactwo natury

Birma położona jest nad Oceanem Indyjskim i graniczy z pięcioma państwami: Tajlandią, Laosem, Chinami, Indiami i Bangladeszem. Jak nie trudno się domyślić, sąsiedztwo bardzo turystycznej Tajlandii, Indii czy Chin nie pomagało jej przez lata zachęcić do siebie większej liczby podróżników. A przecież można tu znaleźć iście rajskie widoki! Linia brzegowa Birmy mierzy 1930 kilometrów, a niedaleko wybrzeża znajdują się wyspy i wysepki, często bezludne, porośnięte przepiękną rafą koralową. W centrum kraju znajduje się Równina Irawadi, a poza nią teren ma raczej ukształtowanie górzyste. Jeśli chodzi o pogodę, to panuje tu klimat monsunowy i podzwrotnikowy, co powoduje dwie pory roku, suchą i deszczową. Kolejną rzeczą wartą uwagi jest bogactwo przyrody – w Birmie nadal możemy wędrować przez tereny, które nigdy wcześniej nie zostały zbadane przez człowieka. W lasach monsunowych rosną drzewa tekowe i różane, z których lokalni mieszkańcy produkują różne przedmioty, w tym kosmetyki, co może okazać się świetnym pomysłem na pamiątkę z tego kraju. Dla miłośników obserwowania dzikich zwierząt, w birmańskich dżunglach wciąż mamy szansę spotkać lamparty, nosorożce sumatrzańskie, gibony, antylopy garna czy gibony.

Mandalay – miasto królewskie

Mandalay oferuje zwiedzającym wspaniałe widoki – położone nad rzeką Irwadi niegdyś było stolicą Birmy. Warto wybrać się do tego miasta, zobaczymy w nim wiele atrakcji, w tym jedno z najświętszych miejsc w całym kraju, czyli pagodę Buddy Mahamuni. Birmańczycy są w większości buddystami, wiele mówi się o ich kulturze mistycyzmu i tajemniczych tradycjach. Co warto zrobić w Mandalay? Na pewno zaprzyjaźnić się z jakimś rowerowym rikszarzem. Taka znajomość szybko zaowocuje wycieczką objazdową po najciekawszych miejscach oraz tych zakamarkach, o których niewielu turystów ma się szansę dowiedzieć. Po takim zwiedzaniu nie zapomnijcie zabrać rikszarza na obiad, być może odwdzięczy się wam zaproszeniem do jego rodzinnego domu – a poznanie rodowitej birmańskiej rodziny będzie nie lada gratką podczas podróży. Będąc w Mandalay koniecznie wyjdź na Mandalay Hill, skąd rozciąga się wspaniała panorama na miasto – pełne świątyń i zielonych terenów. Jeśli jesteście ciekawi swojej przyszłości, w Mandalay często można spotkać chiromantę, który chętnie odpowie na wsze najskrytsze pytania. Warto wspomnieć, że z Mandalay jest niedaleko do tzw. ‘starożytnych stolic Birmy’, Mingun, Amarapury, Inwy i Saging. Trzeba odwiedzić chociaż jedną z nich.

Czy w Birmie jest drogo?
 
Dla niskobudżetowych podróżników mamy dobrą wiadomość – Birma należy do najtańszych krajów w Azji Południowo-Wschodniej. Najdroższą inwestycją będzie bilet lotniczy, ale koszty codziennego utrzymania zadowolą nawet dusigrosza. Oczywiście wszystko zależy od standardu, w jakim chcecie mieszkać i stołować się, ale bez problemu znajdziemy przyjemne knajpki i hostele.