Planowanie podróży z dziećmi znacznie różni się od spontanicznych wyjazdów, które wykupuje się na ostatnią chwilę. Sam proces przygotowania trwa znacznie dłużej, a czasem warto zlecić wykonanie wymarzonej wycieczki sprawdzonemu biurowi podróży. A co powiecie na wycieczkę na Kubę z dziećmi? Ten egzotyczny kierunek wydaje się jedną z najlepszych i najgorszych opcji zarazem. Dlaczego? Przeczytajcie poniżej.

Dlaczego warto pojechać na Kubę?
Kuba to egzotyczny kierunek, który chętnie wybierają osoby nastawione na oldschoolowy klimat i atmosferę miejsca, z nastawieniem na architekturę, bogatą kulturę i historię oraz… amerykańskie samochody. Kolorowe rozpadające się budynki i stare szkoły, wyposażenie rodem z PRL i wąskie uliczki fascynują i lekko zasmucają, ale to właśnie one tworzą niepowtarzalność tego miejsca. Dodając do tego tropikalną wyspę, ciepłe wody Morza Karaibskiego, słońce, niesamowite poczucie relaksu i nutkę nadchodzącej przygody, Kuba jawi się jako idealny kierunek na spokojną eksplorację. Kubę można zwiedzać na kilka sposobów, zwłaszcza, jeśli chce się zobaczyć jak najwięcej miejsc. Pierwszym z nich są lokalne autobusy, viazule, przemierzające cały kraj za stosunkowo niewielkie pieniądze. Drugim, wewnętrzne samoloty, które znacznie skracają podróżowanie. My zaś, na rodzinną wycieczkę, szczerze polecamy wynajem samochodu i off roadową podróż przez najpiękniejsze miasta na Kubie!

Jak zwiedzać Kubę z dziećmi?
Dlaczego wynajem samochodu będzie najlepszą opcją? Przede wszystkim jeżdżąc samochodem zyskujecie niezależność i nie musicie się nigdzie spieszyć. A każdy rodzic doskonale wie, że podczas podróży z dzieckiem nie warto dokładać sobie niepotrzebnych nerwów i stresu! Po drugie, będzie Wam o wiele wygodniej, niż w autobusie, nie tracąc przy tym pięknych widoków i zmieniających się krajobrazów za szybą. Na off roadzie na Kubie pamiętajcie o tym, by zachowywać przerwy na odpoczynek między kolejnymi miejscami. Podróżując z dziećmi nie da się wszystkiego zobaczyć, bo dochodzi do tego zmęczenie małego człowieka, który nie rozumie, po co tak naprawdę ciągacie go tylko po to, by odhaczyć wycieczkowe punkty. Praktyka podróżnicza pokazuje, że zatrzymywanie się na dłużej w jednym mieście jest o wiele bardziej satysfakcjonujące, niż codzienne przemieszczanie się z miejsca na miejsce. I Wy, i Wasze dzieci będziecie o wiele bardziej zadowolone z takiego obrotu spraw. O czym warto pamiętać podróżując przez Kubę? O tym, że Kuba to państwo komunistyczne, w którym nadal panuje system wydawania produktów na kartki… a poza tym, to w końcu wyspa! Wiele rodzin skarżyło się, że na Kubie miało problem ze znalezieniem potrzebnych im dziecięcych produktów, takich jak pieluchy czy ogólne zaopatrzenie. Polecamy od razu zrobić potrzebne zakupy np. w Hawanie i nie martwić się o nie przez resztę wyjazdu, bo im głębiej pojedziemy, tym więcej czasu spędzimy na poszukiwaniach.

Gdzie spać na Kubie?
Na Kubie najpopularniejszym miejscem zakwaterowania są tzw. casas particulares, czyli prywatne domy Kubańczyków udostępnione turystom. Do wyboru są tysiące kwater w różnym standardzie. W niektórych z nich można spędzać czas samodzielnie, a niektóre dzieli się z lokalną rodziną. Naszym zdaniem, obie te opcje są ciekawe i wpływają na przeżywanie tej wycieczki. W nadmorskich rejonach o casy jest trudniej, ponieważ tereny pochłonęły sieciowe hotele. Oczywiście, na terenie całego kraju także można znaleźć wygodne noclegi w hotelach. Jeśli jednak mamy opcję poznać Kubańczyków z bliska, dlaczego by z niej nie skorzystać? Casas partiulares to wręcz rodzinne doświadczenie, które na pewno przypadnie do gustu dzieciom.

Kiedy jest najlepsza pora na wycieczkę na Kubę?
Wysoki sezon na Kubie zaczyna się w grudniu, a kończy w kwietniu. Wtedy na tropikalnej wyspie spotkać można najwięcej turystów, a temperatury są wysokie. Podobnie jak ceny. Podróżując z dziećmi wygodniej wybierać terminy wycieczki przed szczytem sezonu lub lekko zakończeniu. Dlatego na wycieczkę na Kubę z dziećmi warto jechać w listopadzie albo maju. Zagrożenie huraganami na wyspie występuje od września do sierpnia.