Capoeira to rodzaj tańca wojennego, który najprawdopodobniej powstał w XVI wieku w Brazylii. Chociaż dzisiaj capoeira stała się wszechobecna wraz z rosnącą popularnością ulicznych akrobacji, takich jak parkour, to jej dzieje pozostają tajemnicze. Odkryj historię tej 500-letniej sztuki walki i poznaj najlepsze miejsca w Brazylii, w których można podziwiać capoeira.

Historia capoeira
Według historyków capoeira została stworzona w XVI wieku przez niewolników, którzy zostali przywiezieni przez portugalskich kolonistów z Afryki Zachodniej do Brazylii. Zakazano im kultywowania obyczajów kulturowych i surowo zabroniono uprawiania jakichkolwiek sztuk walki. Wydaje się, że capoeira pojawiła się, jako sposób na ominięcie tych zakazów.

Ukryte w muzycznych i rytmicznych elementach, gwałtowne kopnięcia były zamaskowane, przypominając po prostu dynamiczne ruchy taneczne. Natomiast połączenie wielu zachodnioafrykańskich kultur uchroniło capoeira przed utożsamianiem z jedną tradycją. Capoeira rozwijała się, zatem, jako sposób przetrwania. Chodziło nie tylko samoobronę, ale także zachowanie tożsamości kulturowej.

Za pomocą capoeira wielu niewolników wymknęło się swoim panom i utworzyło grupy rebelii zwane Quilombos, tworząc społeczności znajdujące się poza portugalską kontrolą. Wspólnoty te stały się prawdziwymi fortecami przeciwko Portugalczykom, a wiele z nich słynęło z odważnej obrony. Palmares gromadząca ponad 10 tysięcy osób była jedną z najbardziej znanych spośród nich.

W Brazylii znajdującej się pod rządami Portugalii capoeira była niezwykle trudna do kontrolowania. Wraz z rozwojem miast, które powstały pod koniec XVII i na początku XVIII wieku, pojawiały się coraz większe społeczności niewolników na coraz mniejszych obszarach. Capoeira stała się wówczas bardzo popularną rozrywką. Chociaż istniały przykłady użycia jej do samoobrony, przez wielu traktowana była, jako dyscyplina sportu czy sposób na rekreację i wypoczynek. Mimo to, tancerze capoeira wciąż byli karani za jej praktykowanie.

Koniec niewolnictwa w Brazylii przyniósł mroczną erę capoeira. Coraz częściej wykorzystywana była do celów przestępczych. W 1888 roku niewolnictwo zniesiono oficjalnie, a centrach wielkich miast eksplodowała przestępczość. Niektóre gangi były specjalnie szkolone w sztuce capoeira stając się ogromnym problemem w całej Brazylii. W konsekwencji capoeira została całkowicie zakazana w 1890, a ci, którzy ją praktykowali, ponosili poważne konsekwencje, takie jak śmierć lub odcięcie ścięgien Achillesa.

Capoeira była bliska zapomnienia. Dopiero Mestre Bimba z miasta Salvador, jednego z ostatnich miast, w których capoeira była nadal praktykowana, rozpalił na nowo popularność tej sztuki walki. Przedstawiając kulturowe znaczenie capoeira i podkreślając jednocześnie ogromne zainteresowanie turystów, Bimba skutecznie przekonał władze Brazylii o kulturalnej wartości capoeira. To dzięki niemu władze pozwoliły otworzyć pierwszą szkołę capoeira w 1932 roku. W latach czterdziestych XX wieku oficjalny zakaz został zniesiony.

Capoeira dzisiaj
Dziś capoeira jest kulturową ikoną Brazylii i jest szeroko praktykowana na całym świecie. Występuje w różnych kontekstach, od zabawnych tanecznych układów choreograficznych, po liczne konkursy. W trakcie podróży do Brazylii zobaczenie tancerzy capoeira lub odwiedzenie jednej ze szkół capoeira jest niemal obowiązkowe.

Podczas gdy istnieje wiele uznanych szkół capoeira rozproszonych po całym kraju, Capoeira Training Camp wyróżnia się swoim międzynarodowym charakterem. Ta wspaniała instytucja, skupiona na przyjmowaniu uczniów z całego świata, znajduje się w miejscu narodzin nowoczesnej Capoeira, w mieście Salvador. W trakcie szkolenia odbywają się zajęcia z mistrzami capoeira, ale również lekcje muzyki i języka portugalskiego.